Ռուսաստանի Դատական կատարածուների դաշնային ծառայությունը (ԴԿԴԾ) մոտ ժամանակներս վաճառքի է հանելու «Վիմպելկոմ» ռուսական բջջային օպերատորի բաժնետոմսերի փաթեթը («Բիլայն» ապրանքանիշ), որը պատկանում է նորվեգական «Telenor»-ին: Այդ մասին հաղորդվում է ԴԿԴԾ մամլո հաղորդագրությունում: Աճուրդի են հանվելու «Վիմպելկոմի» 15,338 մլն սովորական բաժնետոմսեր, որը կազմում է օպերատորի արժեթղթերի 26,6 տոկոսը:
Համաձայն «Գործադիր արտադրության մասին» դաշնային օրենքի 89-րդ հոդվածի 5-րդ մասի, «Վիմպելկոմի» բաժնետոմսերը վաճառվելու են ՌԱՖԲ (Ռուսաստանի առաջատար ֆոնդային բորսա) աճուրդում իրենց միջին արժողությունից ոչ պակաս: 2009-ի հունիսի 5-ին «Վիմպելկոմի» բաժնետոմսերի միջին արժողությունը կազմել է մեկ հատի համար 263 դոլար:
2009-ի մարտի կեսերին դատարանը բռնագրավել է «Վիմպելկոմի» բաժնետոմսերի 26,6 տոկոսը, որը պատկանում էր Telenor-ին: Բռնագանձումն իրականացվել է որպես ապահովիչ միջոց Farimex ընկերության ռուսական օպերատորի մոնիտորինգային բաժնետերի հայտով, որին պատկանում է «Վիմպելկոմի» բաժնետոմսերի 0,002 տոկոսը: Ավելի վաղ դատարանը պարտավորեցրել է Telenor-ին վճարել 1,728 մլրդ դոլար հօգուտ բջջային կապի ռուսական օպերատորի:
Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին «ԱրմենՏել» ընկերության մամլո ծառայությունը, «անհրաժեշտ է տարանջատել ընկերության օպերացիոնալ գործունեությունը եւ բաժնետերերի փոխհարաբերությունները: «Վիմպելկոմ» խմբի մեջ մտնող ընկերությունների օպերացիոնալ գործունեությունն իրականացվում է երկրիների ներկայության մակարդակով եւ այս տեսանկյունից տվյալ հանգամանքը ոչ մի կերպ չի անդրադառնալու «Հայաստանում ԱրմենՏելի» օպերացիոնալ գործունեության վրա»:
«Վիմպելկոմի» բաժնետերերի հակամարտությունը սկսվել է 2005-ին, երբ Farimex-ը մեղադրել է օպերատորի տնօրենների խորհրդի նորվեգական անդամներին «Ուկրաինական ռադիոհամակարգեր» բջջային ընկերությունը գնելու գործարքն արգելափակելու համար: Նորվեգիայի ներկայացուցիչները տնօրենների խորհրդում հանդես են եկել գործարքի դեմ, քանի որ Telenor-ն արդեն Ուկրաինայում ղեկավարել է «Կիեւսթար» ընկերությունը: Ռուսական եւ նորվեգական բաժնետերերի հակամարտության պատճառով «Վիմպելկոմի» մուտքն Ուկրաինայի կապի շուկա հետաձգվել է մեկ տարով:
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (Beeline ապրանքանիշ) «Վիմպելկոմ» ընկերությունների խմբի դուստր ձեռնարկությունն է, որի մեջ մտնում են կապի օպերատորներ, որոնք իրականացնում են ձայնային կապի եւ առանց հաղորդալարերի եւ ֆիքսված կապի տեխնոլոգիաների լայն սպեկտրի հիման վրա տվյալների հաղորդման ծառայություններ, ինչպես նաեւ լայնարձակ Ինտերնետի հասանելիություն: «Վիմպելկոմ» խմբի մեջ մտնում են ընկերություններ, որոնք իրենց ծառայությունները մատուցում են Ռուսաստանում, Ղազախստանում, Ուկրաինայում, Տաջիկստանում, Ուզբեկստանում, Վրաստանում եւ Հայաստանում:

8 Июнь 2009 - 13:45 AMT
Федеральная служба судебных приставов (ФССП) России в ближайшее время выставит на продажу пакет акций российского сотового оператора «Вымпелком» (торговая марка «Билайн»), принадлежащий норвежскому «Telenor». Об этом говорится в пресс-релизе ФССП. В общей сложности на торги будут выставлены 15,338 миллионов обыкновенных акций «Вымпелкома», что составляет 26,6 процента ценных бумаг оператора.
Согласно части 5 статьи 89 федерального закона «Об исполнительном производстве», акции «Вымпелкома» будут выставлены на продажу по цене не меньше их средневзвешенной стоимости за последний час торгов на РТС предыдущего дня. 5 июня 2009 года средневзвешенная стоимость акций «Вымпелкома» составила около 263 долларов за штуку.
В середине марта 2009 года суд арестовал 26,6 процента акций «Вымпелкома», принадлежащие Telenor. Арест был произведен в качестве обеспечительной меры по иску миноритарного (обладателя маленького пакета акций) акционера российского оператора компании Farimex, которой принадлежит 0,002 процента акций «Вымпелкома». Ранее суд обязал Telenor выплатить 1,728 миллиарда долларов в пользу российского оператора сотовой связи.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службе компании «АрменТел», «необходимо разделять операционную деятельность компании и взаимоотношения акционеров. Операционная деятельность компаний входящих в группу «Вымпелком» осуществляется на уровне стран присутствия и с этой точки зрения данное обстоятельство никак не отразится на операционной деятельности «АрменТел в Армении».
Конфликт акционеров «Вымпелкома» начался в 2005 году, когда Farimex обвинила норвежских членов совета директоров оператора в блокировании сделки по покупке сотовой компании «Украинские радиосистемы». Норвежские представители в совете директоров выступали против сделки, поскольку Telenor уже владел компанией «Киевстар» на Украине. Из-за конфликта российских и норвежских акционеров выход «Вымпелкома» на рынок связи Украины был отсрочен почти на год.
ЗАО «АрменТел» (брэнд Beeline) является дочерним предприятием группы компаний «Вымпелком», в которую входят  операторы  связи, предоставляющие услуги  голосовой связи  и  передачи  данных  на основе  широкого спектра технологий  беспроводной  и фиксированной связи,  а также широкополосного доступа  в  Интернет. В группу «Вымпелком» входят компании, предоставляющие свои услуги в России, Казахстане, Украине, Таджикистане, Узбекистане, Грузии и Армении.