Ադրբեջանն ավելացնում է ռազմական ծախսերը։ 2026 թվականին Ադրբեջանը նախատեսում է 8 միլիարդ 714.8 միլիոն մանաթ (ավելի քան 5 մլրդ դոլար) հատկացնել պաշտպանությանը և անվտանգության ապահովմանը։
Այս մասին նշվում է Ֆինանսների նախարարության՝ «2026 թվականի համախառն և պետական բյուջեների նախնական ցուցանիշների վերաբերյալ» հրապարակման մեջ, գրում է Minval.az-ը։
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ ծրագրված ռազմական ծախսերը 3.8 տոկոսով ավելի են 2025 թվականի հաստատված բյուջեից։
ՀՀ–ն չի նախատեսում պաշտպանության ծախսերի աճ 2026 թվականին՝ 2025 թվականի համեմատ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանել է, որ 2024–ի բյուջեի համեմատ 2025 թվականին պաշտպանության ծախսերի զգալի և կտրուկ աճ է գրանցվել և կազմել է 115 միլիարդ դրամ։ Նա նշել է, որ «այն վարկերը, որոնք պետք է մարվեին 2030 կամ 2035 թվականներին, մենք հարմար գտանք մարել ավելի վաղ և նվազեցնել ապագա պարտքային բեռը։
Փաշինյանն անվտանգության միջազգային համաժողովում հայտարարել է, որ մեզ պետք է ոչ թե մարտունակ, այլ պաշտպանունակ բանակ։

Azerbaijan is set to increase military expenditures in 2026, allocating 8.7148 billion manats for defense and security, according to preliminary budget indicators published by the Ministry of Finance, as reported by Minval.az.
The planned military budget reflects a 3.8% increase compared to the approved defense budget for 2025.
In contrast, Armenia does not plan to raise its defense spending in 2026 relative to 2025. Prime Minister Nikol Pashinyan explained that the 2025 defense budget had already seen a sharp increase compared to 2024, amounting to 115 billion drams. He added that loans originally due for repayment by 2030 or 2035 were deliberately paid off early to reduce future debt burdens.
At an international security forum, Pashinyan emphasized that Armenia seeks not a combat-ready but a defense-capable army.