Ադրբեջանն ավելացնում է ռազմական ծախսերը։ 2026 թվականին Ադրբեջանը նախատեսում է 8 միլիարդ 714.8 միլիոն մանաթ (ավելի քան 5 մլրդ դոլար) հատկացնել պաշտպանությանը և անվտանգության ապահովմանը։
Այս մասին նշվում է Ֆինանսների նախարարության՝ «2026 թվականի համախառն և պետական բյուջեների նախնական ցուցանիշների վերաբերյալ» հրապարակման մեջ, գրում է Minval.az-ը։
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ ծրագրված ռազմական ծախսերը 3.8 տոկոսով ավելի են 2025 թվականի հաստատված բյուջեից։
ՀՀ–ն չի նախատեսում պաշտպանության ծախսերի աճ 2026 թվականին՝ 2025 թվականի համեմատ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանել է, որ 2024–ի բյուջեի համեմատ 2025 թվականին պաշտպանության ծախսերի զգալի և կտրուկ աճ է գրանցվել և կազմել է 115 միլիարդ դրամ։ Նա նշել է, որ «այն վարկերը, որոնք պետք է մարվեին 2030 կամ 2035 թվականներին, մենք հարմար գտանք մարել ավելի վաղ և նվազեցնել ապագա պարտքային բեռը։
Փաշինյանն անվտանգության միջազգային համաժողովում հայտարարել է, որ մեզ պետք է ոչ թե մարտունակ, այլ պաշտպանունակ բանակ։

16 Сентябрь 2025 - 11:51 AMT
Азербайджан намерен увеличить расходы на оборону: в 2026 году на цели безопасности и защиты будет выделено 8 миллиардов 714,8 миллиона манатов. Об этом говорится в публикации Министерства финансов Азербайджана о предварительных показателях госбюджета на 2026 год, сообщает Minval.az.
Согласно представленным данным, военные расходы увеличатся на 3,8 % по сравнению с утверждённым бюджетом на 2025 год.
При этом Армения не планирует увеличивать оборонный бюджет в 2026 году по сравнению с 2025-м. Премьер-министр Никол Пашинян пояснил, что в 2025 году оборонные расходы и без того значительно возросли по сравнению с 2024 годом и составили 115 миллиардов драмов. Он отметил, что кредиты, которые подлежали выплате в 2030 или 2035 году, были погашены досрочно для снижения долговой нагрузки в будущем.
На международной конференции по вопросам безопасности Пашинян заявил, что Армении нужна не боеспособная, а обороноспособная армия.