Բաքվում հայտարարել են, որ Հորադիզ–Ջաբրաիլ–Զանգելան–Աղբենդ ճանապարհի շինարարությունը, որն այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մաս է կազմում, 95 տոկոսով պատրաստ է։
Ըստ հաղորդված տվյալների՝ մայրուղու հիմնական հատվածի երկարությունը կազմում է 123.6 կմ, և այդ մասում աշխատանքներն արդեն գրեթե ավարտված են։ Ճանապարհը կառուցվում է ըստ ժամանակակից չափանիշների և որակի բարձր պահանջների, գրում է APA-ն։
Նշվում է, որ ճանապարհի լայնությունը՝ 14-21 մետր է, հողային կտրվածքի լայնությունը՝ 21.5-ից 29.5 մետր, երթևեկությունն իրականացվելու է 4-6 գծով։
«Այս պարամետրերը նպաստում են ավտոմեքենաների հարմարավետ և անխոչընդոտ երթևեկությանը»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Փաշինյանը սեպտեմբերի 10–ին ԱԺ—ում հայտարարել էր․ «Հայաստանի տարածքում չի կարող լինել «Զանգեզուրի միջանցք» անունով ենթակառուցվածք, բայց ես չեմ կարող բացառել նաև, որ այդ անունն Ադրբեջանում, օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ հանգամանքների բերումով, այնքան պոպուլյար է դարձել, որ Ադրբեջանը կարող է իր տարածքով անցնող որևէ ենթակառուցվածք, այդ թվում՝ այն ենթակառուցվածքներից, որ պետք է միանա, օրինակ, «Թրամփի ուղուն», անվանել ցանկացած անունով, ցանկացած մարդու անունով, բայց դա Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի ու Հայաստանի օրակարգի հետ որևէ կապ չունի։ Եթե նույնիսկ երդվեն, որ Հայաստանի հետ կապ ունի, չհավատաք»։

Власти Азербайджана заявили, что строительство автодороги Горадиз–Джебраил–Зангелан–Агбенд, которую в Баку считают частью так называемого «Зангезурского коридора», выполнено на 95 %, передаёт APA.
По официальным данным, основная протяжённость магистрали составляет 123,6 км, и работы на этом участке практически завершены. Сообщается, что трасса строится по современным стандартам и с высокими требованиями к качеству.
Ширина дороги составляет от 14 до 21 метра, ширина земляного полотна — от 21,5 до 29,5 метра, предусмотрено движение по 4–6 полосам.
«Эти параметры обеспечивают комфортное и беспрепятственное движение автотранспорта», — говорится в сообщении.
Ранее, 10 сентября, премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая в парламенте, заявил: «На территории Армении не может быть инфраструктуры под названием “Зангезурский коридор”. Но я не исключаю, что в Азербайджане этот термин стал настолько популярным по объективным и субъективным причинам, что они могут называть любые объекты на своей территории, включая, например, инфраструктуру, ведущую к “пути Трампа”, как им угодно — даже именем человека. Но это не имеет никакого отношения ни к суверенной территории Армении, ни к повестке нашей страны. Даже если они поклянутся в обратном — не верьте».