Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստում ընդունված որոշման համաձայն՝ օտարերկրացիները կկարողանան հեռակա կարգով ինտերնետ-փաթեթներ գնել Հայաստանում օգտագործելու համար։
ՀԾԿՀ-ի հեռահաղորդակցության վարչության պետ Արմեն Հունանյանը նշել է, որ մինչ այս նման հնարավորություն ունեցել են միայն ՀՀ քաղաքացիները։ Նրանք կարողացել են օպերատորների բջջային հավելվածների միջոցով ստանալ վիրտուալ SIM-քարտեր և օգտվել սակագնային փաթեթներից՝ առանց մասնաճյուղ այցելելու, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Այժմ, ըստ ՀԾԿՀ որոշման, օպերատորները կարող են այս ծառայությունը մատուցել նաև օտարերկրացիներին՝ անհրաժեշտ նույնականացման ապահովման պայմանով։ Սա նշանակում է, որ զբոսաշրջիկը, դեռևս Հայաստան չժամանած, կարող է ներբեռնել օպերատորի հավելվածը, լրացնել անձնական տվյալները, ակտիվացնել վիրտուալ SIM-քարտն ու գնել ինտերնետ։
Հունանյանի խոսքով՝ այս փոփոխությունը ուղղված է նրան, որ հայկական օպերատորները կարողանան մրցունակ լինել միջազգային ինտերնետային ծառայությունների՝ օրինակ Airalo-ի նման հարթակների հետ։ Ի տարբերություն սովորական հավելվածների՝ (օրինակ՝ Viber, Whatsapp) նման պլատֆորմներն առաջարկում են ինչպես համաշխարհային ինտերնետ հասանելիություն, այնպես էլ վիրտուալ SIM-քարտեր, որոնք օգտատերերը կարող են օգտագործել բազմաթիվ երկրներում՝ առանց տեղական օպերատորների սպասարկման։
Նշվում է, որ այս հնարավորությունը բջջային օպերատորների համար պարտադիր չէ, այլ ընդամենը թույլտվություն է։ Ներկայումս միայն երեք օպերատորներից մեկն է այս ֆունկցիան ակտիվացրել նույնիսկ ՀՀ քաղաքացիների համար։ Սակայն ՀԾԿՀ-ն չի բացառում, որ ապագայում կարող է այս հնարավորությունը դարձնել պարտադիր, եթե պարզվի, որ Հայաստանը զիջում է միջազգային զարգացման տեմպերին։

18 Сентябрь 2025 - 07:31 AMT
Согласно решению Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ), иностранные граждане получат возможность дистанционной покупки интернет-пакетов для использования в Армении.
Как пояснил начальник управления телекоммуникаций КРОУ Армен Унанян, ранее такая возможность была доступна только гражданам Армении. Они могли через мобильные приложения операторов активировать виртуальные SIM-карты и приобретать интернет-пакеты без необходимости личного визита в офис, передает Sputnik Армения.
Теперь, при условии обеспечения необходимой идентификации, операторы смогут предоставлять аналогичную услугу и иностранцам. Это означает, что турист сможет загрузить приложение армянского оператора, ввести свои данные, активировать виртуальную SIM-карту и приобрести интернет-пакет еще до приезда в страну.
По словам Унаняна, изменение направлено на повышение конкурентоспособности армянских операторов в сравнении с международными сервисами вроде Airalo, которые предлагают глобальный доступ к интернету и виртуальные SIM-карты для использования в различных странах без локального подключения.
Отмечается, что это решение является правом, а не обязанностью операторов. В настоящее время только один из трех операторов Армении предоставляет такую возможность даже для местных пользователей. Тем не менее, КРОУ не исключает, что в будущем такая функция может стать обязательной, если темпы цифрового развития в стране отстанут от международных стандартов.