Եվրոպական Միության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը, որն այցով գտնվում է Բաքվում, հայտարարել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է մասնակցել Հարավային Կովկասի խաղաղ գործընթացին։
Նա նշել է, որ Բաքվում անցկացվել են արդյունավետ ու բաց քննարկումներ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որոնց ընթացքում, մասնավորապես, անդրադարձ է եղել փոխկապակցվածության հարցերին, գրում է APA-ն։
«Այսօր Բաքվում մենք անցկացրել ենք արդյունավետ եւ բաց քննարկումներ նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Մասնավորապես, կարծիքներ ենք փոխանակել փոխկապակցվածության հարցերի շուրջ։
Ես նաև շնորհավորեցի նախագահին Վաշինգտոնում խաղաղ համաձայնագրի նախաստորագրման կապակցությամբ։ Եվրոպական միությունը աջակցում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղությանը եւ պատրաստ է մասնակցել այս գործընթացին», — նշել է Կոսը։
Մարթա Կոսը երկօրյա այցով սեպտեմբերի 19-20-ը կլինի Հայաստանում։ Նա կհանդիպի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին, ինչպես նաև` Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանին։
Այցի ընթացքում հանձնակատարը կմասնակցի Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ երկու ծրագրերի ստորագրման արարողությանը, կայցելի «ԵՄ-ն` Սևանի համար» կենսաբազմազանության ծրագրի իրականացման վայրը և շրջայց կկատարի ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում:

European Union Commissioner for Enlargement Marta Kos, currently visiting Baku, announced that the EU is prepared to participate in the peace process in the South Caucasus.
She said that productive and open talks were held with Azerbaijani President Ilham Aliyev, during which issues of connectivity were also discussed, APA reported.
“Today in Baku we had effective and open discussions with President Ilham Aliyev. In particular, we exchanged views on connectivity issues. I also congratulated the president on the initialing of the peace agreement in Washington. The European Union supports sustainable peace in the region and is ready to participate in this process,” Kos said.
Marta Kos will pay a two-day visit to Armenia on September 19–20. She will meet with President Vahagn Khachaturyan, Prime Minister Nikol Pashinyan, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, and Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan. The program includes participation in signing ceremonies with the European Bank for Reconstruction and Development, a visit to the “EU for Sevan” biodiversity project site, and a tour of the TUMO Center for Creative Technologies.