Եվրոպական Միության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը, որն այցով գտնվում է Բաքվում, հայտարարել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է մասնակցել Հարավային Կովկասի խաղաղ գործընթացին։
Նա նշել է, որ Բաքվում անցկացվել են արդյունավետ ու բաց քննարկումներ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որոնց ընթացքում, մասնավորապես, անդրադարձ է եղել փոխկապակցվածության հարցերին, գրում է APA-ն։
«Այսօր Բաքվում մենք անցկացրել ենք արդյունավետ եւ բաց քննարկումներ նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Մասնավորապես, կարծիքներ ենք փոխանակել փոխկապակցվածության հարցերի շուրջ։
Ես նաև շնորհավորեցի նախագահին Վաշինգտոնում խաղաղ համաձայնագրի նախաստորագրման կապակցությամբ։ Եվրոպական միությունը աջակցում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղությանը եւ պատրաստ է մասնակցել այս գործընթացին», — նշել է Կոսը։
Մարթա Կոսը երկօրյա այցով սեպտեմբերի 19-20-ը կլինի Հայաստանում։ Նա կհանդիպի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին, ինչպես նաև` Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանին։
Այցի ընթացքում հանձնակատարը կմասնակցի Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ երկու ծրագրերի ստորագրման արարողությանը, կայցելի «ԵՄ-ն` Սևանի համար» կենսաբազմազանության ծրագրի իրականացման վայրը և շրջայց կկատարի ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում:

Комиссар Европейского союза по вопросам расширения Марта Кос, находясь с визитом в Баку, заявила, что ЕС готов принять участие в мирном процессе в Южном Кавказе.
По её словам, в Баку состоялись продуктивные и открытые переговоры с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, в ходе которых, в частности, обсуждались вопросы взаимосвязанности, передает APA.
«Сегодня в Баку мы провели эффективные и открытые обсуждения с президентом Ильхамом Алиевым. В частности, обменялись мнениями по вопросам взаимосвязанности. Я также поздравила президента с парафированием мирного соглашения в Вашингтоне. Европейский союз поддерживает устойчивый мир в регионе и готов участвовать в этом процессе», — заявила Кос.
19–20 сентября Марта Кос посетит Армению. Она встретится с президентом Ваагном Хачатуряном, премьер-министром Николом Пашиняном, вице-премьером Мгером Григоряном, а также министром внутренних дел Арпине Саргсян. В рамках визита комиссар примет участие в церемонии подписания двух программ с Европейским банком реконструкции и развития, посетит объект реализации программы «ЕС для Севана» и совершит экскурсию в центр креативных технологий TUMO.