Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ մի շարք արևմտյան երկրների կողմից Պաղեստինի պետության ճանաչմանը Իսրայելի պատասխանը կհայտարարվի միայն այն բանից հետո, երբ ինքը վերադառնա ԱՄՆ–ից։
«Չի լինի Պաղեստինի պետություն Հորդանանի արևմուտքում։ Մեր հողի սրտում ահաբեկչական պետություն հաստատելու փորձերին պատասխանը կտրվի ԱՄՆ-ից իմ վերադարձից հետո,» ասել է վարչապետը, գրում է The Jerusalem Post-ը։
Իսրայելի պաշտոնյաների փոխանցմամբ՝ վերջերս տեղի ունեցած բանակցությունների ժամանակ՝ այդ թվում ԱՄՆ պետքարտուղար Ռուբիոյի այցի ընթացքում, ամերիկյան վարչակազմը չի սահմանափակել Իսրայելի հնարավոր քայլերը միակողմանի ճանաչմանն ի պատասխան։
«Ամերիկյան ուղերձը հստակ էր. եթե կա միակողմանի ճանաչում, կարող եք ձեռնարկել միակողմանի քայլեր»,–ասել են քննարկումներին ծանոթ երկու աղբյուրներ։
Իսրայելի իշխանությունները նաև դիտարկում են այն երկրների դեմ պատասխան քայլեր, որոնք ճանաչել են Պաղեստինը։ Դիտարկվող տարբերակների թվում է այդ երկրների դեսպանատների փակումը՝ հատկապես այն օտարերկրյա ներկայացուցչությունների, որոնք կապեր ունեն Պաղեստինյան ինքնավարության հետ։
Բացի այդ, մեկ այլ իսրայելական պաշտոնյայի փոխանցմամբ, քննարկվում են նաև օտարերկրյա դիվանագետների արտաքսումն ու համատեղ նախագծերի դադարեցումը։
Սեպտեմբերի 21–ին Կանադան, Մեծ Բրիտանիան և Ավստրալիան ճանաչել են Պաղեստինի պետությունը։ Մի քանի ամիս առաջ դա արել է նաև ՀՀ–ն։

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu declared that Israel will respond to the recent recognition of Palestine by several Western countries only after his return from the United States.
“There will be no Palestinian state west of the Jordan. Attempts to establish a terrorist state in the heart of our land will be answered after my return from the U.S.,” Netanyahu told The Jerusalem Post.
According to Israeli officials, during recent talks, including with U.S. Secretary of State Marco Rubio, Washington made clear it would not restrict Israel’s potential response to unilateral recognition of Palestine.
“The American message was clear: if there is unilateral recognition, you can take unilateral measures,” two sources familiar with the discussions said.
Israeli authorities are considering measures against states that recognized Palestine. Options under review include shutting down embassies, particularly those with ties to the Palestinian Authority, as well as expelling diplomats and suspending joint projects.
On September 21, Canada, the United Kingdom, and Australia recognized the State of Palestine. Armenia had taken the same step several months earlier.