Ֆրանսիան միացել է մի շարք արևմտյան երկրներին՝ ճանաչելով Պաղեստինի պետությունը։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ասել է, որ սա արվում է «հանուն խաղաղության»։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Միավորված Ազգերի գլխավոր վեհաժողովում հայտարարել է, որ պաղեստինյան պետության ճանաչումը « միակ լուծումն է, որը թույլ կտա Իսրայելին ապրել խաղաղ»: Նա անվանել է դա «Հատուցում Համասի դիմաց», հայտնում է CNN-ը։
«Պետք է անենք հնարավորը, որ լուծումը լինի երկու պետության՝ Պաղեստինի և Իսրայելի, գոյակցությունը կողք կողքի, խաղաղ և անվտանգ»,–ասել է նա։
«Սեպտեմբերի 22-ի նախաձեռնությունն ամրագրված է Պաղեստինյան վարչակազմի նախագահի՝ Մակրոնին փոխանցած կոնկրետ պարտավորություններով՝ բանտարկյալների վերաբերյալ օրենք, կրթական համակարգի բարեփոխում և հաջորդ ընտրությունների անցկացում բարելավված ընտրական համակարգով։ Այդպիսով, ճանաչումը ներկայացվում է որպես միջոց՝ ակնկալվող իրական օգուտներ բերելու խաղաղությանը», — ասվում է Ելիսեյան պալատի հայտարարության մեջ:
Միացյալ Թագավորությունը, Կանադան, Ավստրալիան եւ Պորտուգալիան ճանաչել են Պաղեստինյան պետությունը սեպտեմբերի 21–ին՝ միանալով ՄԱԿ անդամ ավելի քան 145 երկրի, որոնք արդեն իսկ ընդունում են Պաղեստինի պետությունը, սակայն այս քայլը հիմնականում խորհրդանշական է առանց Միացյալ Նահանգների աջակցության, որը կարող է վետո դնել անդամակցության հարցում:
Պաղեստինի ինքնավարության ղեկավար Վարսեն Աղաբեկյանը ասել է, որ պետության ճանաչումը քայլ է, որը պահպանում է երկու պետությունների գոյակցության սկզբունքը և մոտեցնում է Պաղեստինի անկախությունը և ինքնիշխանությունը, հայտնել է Reuters-ը։
«Հնարավոր է, որ պատերազմը վաղը չավարտվի, բայց սա առաջընթացի քայլ է, որը պետք է զարգացնենք», — ասել է նա։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է.«Չի լինի Պաղեստինի պետություն Հորդանանի արևմուտքում։ Մեր հողի սրտում ահաբեկչական պետություն հաստատելու փորձերին պատասխանը կտրվի ԱՄՆ-ից իմ վերադարձից հետո»։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախորդ շաբաթ նշել է, որ համաձայն չէ Մեծ Բրիտանիայի՝ Պաղեստինը ճանաչելու որոշման հետ, սակայն չի մանրամասնել, թե ինչպես կարող է ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա՝ պատերազմը դադարեցնելու ուղղությամբ:
«Վաշինգտոնը գիտակցում է, որ ճանաչումը կարող է դատարկ ժեստ մնալ, եթե այն չուղեկցվի տնտեսական, իրավական կամ դիվանագիտական հստակ քայլերով, որոնք կստիպեն Իսրայելին վերադառնալ բանակցությունների սեղան»,- ասել է Ֆորթին՝ հիշեցնելով միջոցներ, ինչպիսիք են երկկողմանի պատժամիջոցները, ԵՄ-ի միացյալ քայլերը կամ նոր բանաձևերը ՄԱԿ-ում։
Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն «հույս ունի, որ երկրները առայժմ չեն գնա ավելիի»:
Սեպտեմբերի սկզբին ՄԱԿ-ի 142 անդամ պետություններ ընդունել են Նյու Յորքի հռչակագիրը՝ բանաձև, որն աջակցում է երկպետական լուծման քայլերին և կոչ է անում ստեղծել առանց Համասի պաղեստինյան կառավարություն։

23 Сентябрь 2025 - 10:54 AMT
Франция официально признала Государство Палестина, присоединившись к ряду западных стран. Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что этот шаг предпринят «во имя мира».
Выступая на Генеральной ассамблее ООН, Макрон заявил, что признание палестинского государства — «единственное решение, которое позволит Израилю жить в мире». Он назвал этот шаг «ответом на Хамас», сообщает CNN.
«Мы должны сделать всё возможное, чтобы решение предусматривало два государства — Палестину и Израиль, живущие рядом в мире и безопасности», — заявил он.
Инициатива от 22 сентября основана на конкретных обязательствах, переданных Макрону президентом палестинской администрации. В них входят закон о реформах в отношении заключённых, улучшение системы образования и проведение следующих выборов по усовершенствованной избирательной системе. Таким образом, признание рассматривается как средство, способное принести реальные результаты для мира, говорится в заявлении Елисейского дворца.
Великобритания, Канада, Австралия и Португалия признали Государство Палестина 21 сентября, присоединившись к более чем 145 странам-членам ООН, которые уже признали его. Однако без поддержки США, обладающих правом вето в вопросе членства, этот шаг остаётся в основном символическим.
Лидер палестинской администрации Варсен Агабекян заявила агентству Reuters, что признание государства «сохраняет принцип сосуществования двух государств и приближает Палестину к независимости и суверенитету».
«Возможно, война не закончится завтра, но это шаг вперёд, который необходимо развивать», — добавила она.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил: «Не будет палестинского государства к западу от реки Иордан. Попытки создать террористическое государство в сердце нашей земли получат ответ после моего возвращения из США».
Президент США Дональд Трамп на прошлой неделе заявил, что не согласен с решением Великобритании признать Палестину, но не уточнил, каким образом Вашингтон может оказать давление на Израиль с целью остановки войны.
Вашингтон понимает, что признание может остаться пустым жестом, если за ним не последуют чёткие экономические, юридические или дипломатические меры, которые заставят Израиль вернуться за стол переговоров, отметил эксперт Фортин. Он напомнил о таких инструментах, как двусторонние санкции, согласованные шаги со стороны ЕС или новые резолюции в ООН.
Он добавил, что США «надеются, что страны пока не пойдут дальше».
В начале сентября 142 государства приняли Нью-Йоркскую декларацию, поддержав шаги к решению в формате двух государств и призвав к созданию палестинского правительства без участия Хамаса.
21 июня 2024 года Армения признала Государство Палестина. Палестина поблагодарила, а Израиль резко осудил решение Армении.