Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել Նյու Յորքում անցկացվող «Կասպյան քաղաքական կենտրոնի» կազմակերպած՝ «Միջին միջանցքով. կապ, ֆինանսներ և էներգետիկա» խորագրով վեցերորդ Կասպյան բիզնես ֆորումի մասնակիցներին։
Նա հայտարարել է, որ TRIPP–ը կդառնա Միջին միջանցքի կարևորագույն հատվածը անխոչընդոտ կապ կապահովի Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև, գրում է Minval.az-ը։
«Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ նախագահ պարոն Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ, ստորագրվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև համատեղ հռչակագիր, որը հիմք է դրել «Թրամփի երթուղու միջազգային խաղաղության և բարօրության համար» (TRIPP) ծրագրին։ Այն կապահովի անխոչընդոտ հաղորդակցություն Ադրբեջանի հիմնական հատվածի և Նախիջևանի ինքնավար Հանրապետության միջև։
Վստահ եմ, որ TRIPP-ը, որը դառնալու է Միջին միջանցքի հաջորդ կարևորագույն բաղադրիչը, կծառայի որպես առանցքային կապող օղակ Ասիայի և Եվրոպայի միջև՝ ընդլայնելով միջազգային բեռնափոխադրումների տարանցիկ հնարավորությունները, խթանելով տարածաշրջանային երկրների զարգացումը և նրանց ինտեգրումը գլոբալ մատակարարման ցանցերին։
TRIPP-ը կարևոր ներուժ ունի նաև էներգառեսուրսների, մասնավորապես վերականգնվող էլեկտրաէներգիայի արտահանման և օպտիկամանրաթելային գծերի կառուցման համար, ինչը տարածաշրջանը կվերածի միջազգային առևտրի և թվային հաղորդակցության հանգույցի»,–ասել է նա։
Ալիևը հավելել է, որ Ադրբեջանն ամբողջությամբ կենտրոնացրել է իր ջանքերը ծրագրի շուտափույթ իրագործման ուղղությամբ։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի հատվածում ընթանում են ենթակառուցվածքների արդիականացման, թվայնացման և թողունակության բարձրացման աշխատանքներ։
«Վերջին երեք տարում Միջին միջանցքով Ադրբեջանով անցնող բեռնափոխադրումների ծավալը գրեթե 90 տոկոսով աճել է, իսկ տարանցիկ բեռների փոխադրման ժամանակը՝ կրճատվել։ Ըստ հաշվարկների՝ մինչև 2030 թվականը միջանցքի թողունակությունը եռապատկվելու է 2021 թվականի համեմատությամբ, իսկ բեռնափոխադրման ժամանակը՝ կրկնակի նվազելու»,–ասել է Ալիևը։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил на каспийском форуме, что проект TRIPP обеспечит прямое сообщение с Нахичеванью и расширит транзитный потенциал региона.
В обращении к участникам 6-го Каспийского бизнес-форума в Нью-Йорке, организованного Caspian Policy Center, Алиев отметил, что TRIPP станет одним из важнейших компонентов Среднего коридора и позволит наладить бесперебойное сообщение между основной частью Азербайджана и Нахичеванской автономной республикой, передаёт Minval.az .
«8 августа в Вашингтоне, в присутствии президента США Дональда Трампа, Азербайджан и Армения подписали совместную декларацию, положившую начало программе Trump International Route for Peace and Prosperity (TRIPP). Она обеспечит беспрепятственную связь между Азербайджаном и Нахичеванью», — сказал Алиев.
По его словам, TRIPP станет важнейшим связующим звеном между Азией и Европой, расширив возможности международного транзита, стимулировав развитие стран региона и их интеграцию в глобальные цепочки поставок. Проект также предусматривает экспорт возобновляемой электроэнергии и прокладку оптоволоконных линий, что превратит регион в центр международной торговли и цифровых коммуникаций.
Алиев подчеркнул, что Азербайджан сосредоточил все усилия на скорейшей реализации проекта, модернизируя инфраструктуру, внедряя цифровые технологии и повышая пропускную способность.
«За последние три года объём перевозок по Среднему коридору через Азербайджан вырос почти на 90%, а время транзита сократилось. К 2030 году пропускная способность утроится по сравнению с 2021 годом, а сроки перевозок сократятся вдвое», — отметил он.
В Вашингтоне лидеры Армении, Азербайджана и США — Никол Пашинян, Ильхам Алиев и Дональд Трамп — официально договорились о запуске проекта TRIPP. Трамп подчеркнул, что маршрут позволит Азербайджану достичь Нахичевани при полном уважении суверенитета Армении. Он также заявил, что американские компании с нетерпением ждут возможности инвестировать крупные средства, что принесёт экономическую выгоду трём странам. 11 сентября Пашинян уточнил, что Армения предоставила право на строительство, а не аренду земли сроком на 99 лет, с возможностью продления.