ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Amazon Web Services-ի (AWS) Եվրոպական Միության և Միջերկրածովյան Եվրոպայի հանրային քաղաքականության տնօրեն Ֆրանկո Սպիչարիելլոյի և Amazon-ի միջազգային հանրային քաղաքականության տնօրեն Դեյվիդ Ռոթի հետ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման և դրանց արդյունավետ կիրառման հեռանկարներին Հայաստանում՝ ընդգծելով դրանց դերը տնտեսության աճի, նորարար միջավայրի ձևավորման ու մրցունակության ամրապնդման հարցում։
Խաչատուրյանը նշել է վերականգնվող էներգիայի ներուժի արդյունավետ կիրառման կարևորությունը՝ ընդգծելով, որ այն ոչ միայն խթանում է էներգետիկ կայունությունն ու զարգացման շարունակականությունը, այլ նաև կարող է վերածվել վստահելի աղբյուրի՝ արհեստական բանականության և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի առաջխաղացման համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև կիբերանվտանգության ոլորտում համագործակցության հնարավոր ուղիները՝ դիտարկելով այն որպես տեղեկատվական հասարակության կայունության և պետական կառավարման արդյունավետության կարևորագույն տարր։ Նրանք ընդգծել են փորձի փոխանակման, համատեղ նախաձեռնությունների և նորագույն գործիքների ներդրման անհրաժեշտությունը՝ կիբերանվտանգության բարձր մակարդակ ապահովելու նպատակով։
Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է իր գնահատանքը AWS-ի շարունակական աջակցության համար՝ Արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտի գործունեության համատեքստում։ Քննարկվել է նաև համատեղ ծրագիր մշակելու հեռանկարը՝ հանրային քաղաքականության ձևավորման գործընթացում ԱԲ գործիքների կիրառման ուղղությամբ։ Այս նախաձեռնությունը կարող է դառնալ կարևոր հիմք՝ պետական կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու և Հայաստանում նորարարական քաղաքական մշակույթ ձևավորելու համար։

In New York, Armenian President Vahagn Khachaturyan met with Franco Spicariello, AWS Director for EU and Mediterranean Europe Public Policy, and David Roth, Amazon’s Director of International Public Policy.
The meeting focused on the prospects for developing high technologies in Armenia and their effective application, stressing their importance for economic growth, fostering innovation, and strengthening competitiveness.
Khachaturyan highlighted the importance of effectively using Armenia’s renewable energy potential, noting that it not only supports energy sustainability and long-term development but could also serve as a reliable source for advancing artificial intelligence and high-tech sectors.
The two sides also discussed cooperation in cybersecurity, viewing it as a crucial element for the stability of the information society and effective public governance. They emphasized the need for knowledge exchange, joint initiatives, and the introduction of advanced tools to ensure high levels of cybersecurity.
The president expressed appreciation for AWS’s continued support in the framework of the Virtual Institute of Artificial Intelligence. They also discussed prospects for developing a joint program aimed at applying AI tools in public policy-making. This initiative could become an important foundation for improving governance efficiency and shaping an innovative policy culture in Armenia.