ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն այս տարվա սեպտեմբերի 30-ին հյուրընկալել է Ռուանդայի Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների և նորարարության նախարարության պետական նախարար Իվ Իրադուկունդայի գլխավորած պատվիրակությանը՝ երկկողմ համագործակցությունն ամրապնդելու նպատակով՝ նորարարության և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում, տեղեկացնում են նախարարությունից։
Հանդիպման շրջանակում կողմերը անդրադարձ են կատարել մի շարք փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղությունների՝ դիտարկելով համագործակցության խորացման հնարավորությունները, հատկապես կենտրոնանալով կիբեռանվտանգության և տեխնոլոգիական հմտությունների զարգացման վրա։
Երկուստեք վերահաստատվել է պատրաստակամություն՝ շարունակելու երկխոսությունը և ուսումնասիրելու այն մեխանիզմները, որոնք հնարավոր կդարձնեն գործնական համագործակցությունը՝ միտված երկու երկրների տեխնոլոգիական զարգացմանն ու թվային համակարգերի կայունության ամրապնդմանը։
Հատուկ շեշտադրվել է փորձի փոխանակման, համատեղ ծրագրերի խթանման և նորարարական կայուն հարթակների ձևավորման կարևորը։

On September 30, Armenia’s Minister of High-Tech Industry, Mkhitar Hayrapetyan, hosted a Rwandan delegation led by Yves Iradukunda, State Minister at Rwanda’s Ministry of ICT and Innovation. The meeting aimed to strengthen bilateral cooperation in innovation and high technologies, according to the ministry’s announcement.
The two sides discussed several mutually important topics, focusing in particular on expanding cooperation in cybersecurity and the development of technological skills.
Both parties reaffirmed their commitment to continuing dialogue and exploring practical mechanisms to enhance technological growth and strengthen digital infrastructure in both countries.
The meeting emphasized the importance of experience sharing, promoting joint projects, and building resilient platforms for innovation.