Հոկտեմբերի 2-ին նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հյուրընկալել է Meta ընկերության պատվիրակությանը՝ քննարկելու փոխգործակցության խորացման ուղիները՝ թվային քաղաքականության բնագավառում։
Հանդիպման առանցքում հայտնվել են արհեստական բանականության (ԱԲ) տեխնոլոգիաների ներուժն՝ ուղղված հասարակության և տնտեսության առաջխաղացմանը, ինչպես նաև երեխաների առցանց պաշտպանությանն ուղղված իրազեկման ծրագրերի կարևորությունը։
Քննարկման ընթացքում հատուկ շեշտադրվել է Հայաստանի և Meta-ի միջև կառուցողական երկխոսության շարունակականության և զարգացման կարիքը։
Կողմերը կարևորել են պարբերաբար հանդիպելու անհրաժեշտությունը՝ նպատակ ունենալով համատեղ արձագանքել թվային էկոհամակարգում ի հայտ եկող նոր մարտահրավերներին և մշակել գործնական քայլեր, որոնք կզորացնեն դիմադրողականությունն ու կխթանեն վստահությունը առցանց հարթակներում։
Հայրապետյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ խորացնելու համատեղ աշխատանքը համաշխարհային տեխնոհսկաների հետ՝ ընդգծելով, որ նման գործընկերությունը առանցքային է երկրի համապարփակ թվային վերափոխման ռազմավարության իրականացման մեջ։
«Meta»-ի ներկայացուցիչները, իրենց հերթին, հաստատել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու երկխոսությունը և կիսվելու փորձով՝ նպաստելով Հայաստանի թվային առաջընթացին և ԱԲ էկոհամակարգի ձևավորմանը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը համաձայնության են եկել համատեղ մշակել հետագա գործողություններ՝ ուղղված Հայաստանի թվային միջավայրի կայունության և առավել անվտանգ ու նորարարական առցանց միջավայրի ստեղծմանն ուղղված աշխատանքների իրականացմանը։

On October 2, Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan hosted a delegation from Meta to discuss ways of deepening cooperation in the field of digital policy.
The talks centered on the potential of artificial intelligence (AI) technologies to promote societal and economic development, along with the importance of awareness programs aimed at enhancing online safety for children.
Both sides emphasized the need to continue and expand constructive dialogue between Armenia and Meta. They stressed the importance of holding regular meetings to jointly respond to emerging challenges in the digital ecosystem and to develop practical steps that will enhance resilience and promote trust on online platforms.
Minister Hayrapetyan reaffirmed Armenia’s commitment to strengthening collaboration with global tech leaders, underlining that such partnerships are key to implementing the country’s comprehensive digital transformation strategy.
Meta’s representatives, in turn, confirmed their readiness to continue the dialogue and share their expertise to support Armenia’s digital progress and the development of its AI ecosystem.
The meeting concluded with a mutual agreement to jointly design future initiatives aimed at strengthening the stability of Armenia’s digital environment and fostering a safer and more innovative online space.