Հոկտեմբերի 3-ին, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի մասնակցությամբ, Ինժեներական քաղաքում անցկացվել է «Հայաստան-Ճարտարագիտական շաբաթ 2025»-ի հանդիսավոր մեկնարկը։
Ողջունելով ներկաներին նորակառույց «Բարձր տեխնոլոգիական աքսելերատորի» շենքում անցկացվող միջոցառման առթիվ՝ նախարարը շեշտել է, որ Հայաստանն այսուհետ պետք է ձևավորի ու արտահանի սեփական ինժեներական արտադրանքները՝ թե՛ ներքին, և թե՛ արտաքին շուկաների համար։
«Ժամանակն է, որ մենք մտածենք մեր սեփական Samsung-ն ունենալու և աշխարհին վաճառելու մասին, և հենց այստեղ՝ «Ինժեներական քաղաքում», գիտությունը և նորարարությունը հիմքը կդառնան նորանոր հայկական արտադրանքների», -նշել է նախարարը։
Այս տարվա միջոցառումները հյուրընկալել են ներկայացուցիչների բազմաթիվ երկրներից՝ ընդգրկելով պետական կառույցների, ակադեմիական հաստատությունների, մասնավոր սեկտորի և ինժեներական համայնքների անդամներին՝ նպաստելով տարբեր ոլորտների համագործակցությանը։
Շաբաթվա ընթացքում ինժեներները կներկայացնեն իրենց վերջին նորամուծությունները տարբեր ոլորտներում՝ ներառյալ արհեստական բանականությունը, ավտոմոբիլային ճարտարագիտությունը, տիեզերական տեխնոլոգիաները, կիսահաղորդչային արդյունաբերությունը, կիբեռանվտանգությունը, բարձր արտադրողականության հաշվարկները, կենսաբժշկական ինժեներիան և խելացի արտադրական համակարգերը։
Առաջին երկու օրերի միջոցառումները կուղեկցվեն ցուցահանդեսային հատվածով, որի շրջանակում ներկայացվել են հայաստանյան ընկերությունների կողմից մշակված տեխնոլոգիական արտադրանքներն ու լուծումները՝ ընդգծելով ոլորտի զարգացման տեսլականը։
«Հայաստան-Ճարտարագիտական շաբաթ»-ը կամփոփվելու է հոկտեմբերի 5-ին՝ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում, որտեղ կկազմակերպվեն աշխատարաններ և թեմատիկ քննարկումներ՝ կենտրոնանալով երիտասարդության դերի վրա գիտատեխնիկական առաջընթացի ապահովման գործընթացում։
Միջոցառումը կազմակերպվել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի և Ինժեներական ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, ինչպես նաև մի շարք պետական, մասնավոր և միջազգային գործընկեր կառույցների աջակցությամբ։
«Հայաստան-Ճարտարագիտական շաբաթ»-ը համարվում է Հայաստանում ճարտարագիտության բնագավառի ամենամյա առանցքային միջոցառումը, որն այս տարի անցկացվում է իններորդ անգամ։ Այն կարևոր հարթակ է՝ հանրայնացնելու երկրի տեխնոլոգիական ներուժը, դրա ձեռքբերումներն ու ապագայի ռազմավարությունը, ինչպես նաև նպաստելու Հայաստանին՝ տարածաշրջանում որպես նորարարության և առաջատար տեխնոլոգիաների կենտրոն վերածվելու գործընթացին։

On October 3, Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan participated in the official launch of Armenia Engineering Week 2025, held in the Engineering City.
Welcoming attendees at the newly built High-Tech Accelerator building, the minister emphasized that Armenia must now create and export its own engineering products for both domestic and international markets.
“It’s time for us to think about having our own Samsung and selling it to the world, and right here in Engineering City, science and innovation will become the foundation for new Armenian products,” the minister stated.
This year’s events have attracted representatives from numerous countries, including members of government institutions, academia, the private sector, and engineering communities, fostering interdisciplinary collaboration.
Throughout the week, engineers will showcase their latest innovations across various fields, including artificial intelligence, automotive engineering, space technology, the semiconductor industry, cybersecurity, high-performance computing, biomedical engineering, and smart manufacturing systems.
The first two days of the event will include an exhibition section, where Armenian companies are presenting their technological products and solutions, reflecting a vision for the industry’s future growth.
Armenia Engineering Week will conclude on October 5 at the Vanadzor Technology Center, where workshops and thematic discussions will focus on the role of youth in driving scientific and technological progress.
The event is organized by the Enterprise Incubator Foundation and the Engineering Association, with support from the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia and several public, private, and international partner organizations.
Armenia Engineering Week is considered the country’s flagship annual event in the field of engineering. Now in its ninth year, it serves as a key platform to publicize Armenia’s technological potential, achievements, and strategic vision, while supporting the country's emergence as a regional center for innovation and advanced technologies.