Հոկտեմբերի 3-ին, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի մասնակցությամբ, Ինժեներական քաղաքում անցկացվել է «Հայաստան-Ճարտարագիտական շաբաթ 2025»-ի հանդիսավոր մեկնարկը։
Ողջունելով ներկաներին նորակառույց «Բարձր տեխնոլոգիական աքսելերատորի» շենքում անցկացվող միջոցառման առթիվ՝ նախարարը շեշտել է, որ Հայաստանն այսուհետ պետք է ձևավորի ու արտահանի սեփական ինժեներական արտադրանքները՝ թե՛ ներքին, և թե՛ արտաքին շուկաների համար։
«Ժամանակն է, որ մենք մտածենք մեր սեփական Samsung-ն ունենալու և աշխարհին վաճառելու մասին, և հենց այստեղ՝ «Ինժեներական քաղաքում», գիտությունը և նորարարությունը հիմքը կդառնան նորանոր հայկական արտադրանքների», -նշել է նախարարը։
Այս տարվա միջոցառումները հյուրընկալել են ներկայացուցիչների բազմաթիվ երկրներից՝ ընդգրկելով պետական կառույցների, ակադեմիական հաստատությունների, մասնավոր սեկտորի և ինժեներական համայնքների անդամներին՝ նպաստելով տարբեր ոլորտների համագործակցությանը։
Շաբաթվա ընթացքում ինժեներները կներկայացնեն իրենց վերջին նորամուծությունները տարբեր ոլորտներում՝ ներառյալ արհեստական բանականությունը, ավտոմոբիլային ճարտարագիտությունը, տիեզերական տեխնոլոգիաները, կիսահաղորդչային արդյունաբերությունը, կիբեռանվտանգությունը, բարձր արտադրողականության հաշվարկները, կենսաբժշկական ինժեներիան և խելացի արտադրական համակարգերը։
Առաջին երկու օրերի միջոցառումները կուղեկցվեն ցուցահանդեսային հատվածով, որի շրջանակում ներկայացվել են հայաստանյան ընկերությունների կողմից մշակված տեխնոլոգիական արտադրանքներն ու լուծումները՝ ընդգծելով ոլորտի զարգացման տեսլականը։
«Հայաստան-Ճարտարագիտական շաբաթ»-ը կամփոփվելու է հոկտեմբերի 5-ին՝ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում, որտեղ կկազմակերպվեն աշխատարաններ և թեմատիկ քննարկումներ՝ կենտրոնանալով երիտասարդության դերի վրա գիտատեխնիկական առաջընթացի ապահովման գործընթացում։
Միջոցառումը կազմակերպվել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի և Ինժեներական ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, ինչպես նաև մի շարք պետական, մասնավոր և միջազգային գործընկեր կառույցների աջակցությամբ։
«Հայաստան-Ճարտարագիտական շաբաթ»-ը համարվում է Հայաստանում ճարտարագիտության բնագավառի ամենամյա առանցքային միջոցառումը, որն այս տարի անցկացվում է իններորդ անգամ։ Այն կարևոր հարթակ է՝ հանրայնացնելու երկրի տեխնոլոգիական ներուժը, դրա ձեռքբերումներն ու ապագայի ռազմավարությունը, ինչպես նաև նպաստելու Հայաստանին՝ տարածաշրջանում որպես նորարարության և առաջատար տեխնոլոգիաների կենտրոն վերածվելու գործընթացին։

3 октября министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян принял участие в торжественном открытии мероприятия «Армения – Инженернaя неделя 2025», прошедшем в Инженерном городе.
Приветствуя участников в новом здании Высокотехнологичного акселератора, министр подчеркнул необходимость создания и экспорта армянской инженерной продукции как для внутреннего, так и для внешнего рынка.
«Настало время подумать о создании собственного Samsung и продаже его миру. Именно здесь, в Инженерном городе, наука и инновации станут основой для появления новых армянских продуктов», — отметил министр.
В этом году мероприятие объединило представителей множества стран, включая государственных чиновников, научных работников, представителей частного сектора и инженерных сообществ, способствуя сотрудничеству между различными сферами.
В течение недели инженеры представят свои последние разработки в таких областях, как искусственный интеллект, автомобильная инженерия, космические технологии, полупроводниковая промышленность, кибербезопасность, высокопроизводительные вычисления, биомедицинская инженерия и интеллектуальные производственные системы.
В первые два дня будет работать выставочная зона, где армянские компании представляют технологическую продукцию и решения, подчеркивая стратегию развития отрасли.
«Инженерная неделя» завершится 5 октября в Ванадзорском технологическом центре. Там пройдут семинары и тематические обсуждения, посвященные роли молодежи в обеспечении научно-технического прогресса.
Мероприятие организовано по инициативе фонда «Инкубатор предприятий» и Инженерной ассоциации при поддержке Министерства высокотехнологичной промышленности Армении, а также ряда государственных, частных и международных партнеров.
«Армения – Инженернaя неделя» считается главным ежегодным событием в области инженерии. В этом году она проводится в девятый раз и представляет собой важную платформу для популяризации технологического потенциала страны, её достижений и стратегии развития, а также способствует превращению Армении в региональный центр инноваций и передовых технологий.