Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը (ԵԺԿ) պահանջել է, որ ԵՄ–ն կիրառի նպատակային պատժամիջոցներ «Վրացական երազանք» կուսակցության հիմնադիր և պատվավոր նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլիի և այն անձանց նկատմամբ, ովքեր «մասնակցել են Վրաստանում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության խախտմանը»։
«Երբ վրացական ժողովուրդը շարունակում է պայքարել իր ազատությունների և եվրոպական ապագայի համար, օլիգարխ Իվանիշվիլիի «Վրացական երազանքը» հոկտեմբերի 4–ին անցկացրել է հերթական կեղծված ընտրությունները՝ Վրաստանի պատմության ամենացածր մասնակցությամբ և հիմնական ընդդիմադիր կուսակցությունների բոյկոտով, հակառակորդների նկատմամբ զանգվածային հետապնդումների և բռնությունների ֆոնին», — նշված է ԵԺԿ հայտարարության մեջ, հայտնում է «Էխո Կավկազան»։
Նշվում է, որ ձերբակալություններն ու հետպնդման սպառնալիքները նպատակ ունեն սահմանափակել մարդկանց հավաքների իրավունքը։
Կուսակցությունը կոչ է անում «Վրացական երազանքին» «դադարեցնել բռնությունները և հետապնդումները՝ հարգել վրաց ժողովրդի եվրոպական ձգտումները» և նաև կոչ է արել ԵՄ անդամ երկրներին՝ կիրառել պատժամիջոցներ Իվանիշվիլիի և նրա կողմնակիցների դեմ։
Արձագանքելով հայտարարությանը՝ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն ընդգծել է, որ ոչ մի կազմակերպություն կամ երկիր, այդ թվում ԱՄՆ–ն կամ ԵՄ որոշ երկրներ, չեն «փորձել դատապարտել ժողովրդավարությամբ ընտրված իշխանության տապալման փորձերը, ինչը անուղղակի, սակայն պարզ արտահայտություն է իշխանության փոխելուն և բռնությանն աջակցմանը»։
Կոբախիձեն ասել է, որ «ԵՄ–ն կորցրել է ինքնիշխանությունը և հայտնվել է դրսից կառավարվող եվրոպական բյուրոկրատիայի իշխանության տակ»՝ ողբերգական անվանելով ստեղծված քաղաքական վիճակը ԵՄ–ում։
Թբիլիսիում հոկտեմբերի 4–ի բողոքի ցույցի ժամանակ ձերբակալվել է 23 մարդ։ Ձերբակալվածների թվում են նաև 5 կազմակերպիչներ՝ Փաաթա Բուրչուլաձեն, Մուրցա Զոդելավան, Փաաթա Մանձգալաձեն, Իրակլի Նադիրաձեն ու Լաշա Բերիաձեն։ Նրանք կալանավորվել են։

Европейская народная партия (ЕНП) потребовала от Европейского союза ввести адресные санкции против основателя и почетного председателя партии «Грузинская мечта» Бидзины Иванишвили и других лиц, причастных, по их словам, к нарушению демократии, прав человека и верховенства закона в Грузии.
«Пока грузинский народ продолжает бороться за свободы и европейское будущее, олигарх Иванишвили и его «Грузинская мечта» 4 октября провели очередные сфальсифицированные выборы с рекордно низкой явкой, бойкотом со стороны ключевых оппозиционных партий и на фоне массовых преследований и насилия в отношении оппонентов», — говорится в заявлении ЕНП, которое цитирует «Эхо Кавказа».
Отмечается, что аресты и угрозы уголовного преследования направлены на ограничение права граждан на собрания.
ЕНП призвала «Грузинскую мечту» прекратить насилие и репрессии, уважать европейские устремления грузинского народа, а также обратилась к странам ЕС с призывом ввести санкции против Иванишвили и его сторонников.
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе в ответ подчеркнул, что ни одна организация или страна, включая США и отдельных членов ЕС, не осудила попытки свержения демократически избранной власти, что, по его словам, является косвенной, но очевидной поддержкой насильственной смены власти.
Кобахидзе также заявил, что «ЕС утратил суверенитет и оказался под властью управляемой извне европейской бюрократии», назвав сложившуюся в Евросоюзе политическую ситуацию трагичной.
Во время акции протеста в Тбилиси 4 октября были задержаны 23 человека, в том числе пятеро организаторов: Паата Бурчуладзе, Мурца Зоделава, Паата Мандзгаладзе, Ираклий Надирадзе и Лаша Бериадзе. Они арестованы.