Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը սոցցանցի իր էջում շնորհակալություն է հայտնել «եղբայրական երկրներին Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի վերականգնման գործում ցուցաբերած աջակցության համար»։ Նա այդ մասին գրել է X–ի իր միկրոբլոգում, հայտնում է Minval.az-ը։
Ինչպես երևում է հրապարակված լուսանկարում, այդ երկրների թվում է նաև Հունգարիան, որի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը մասնակցել է Գաբալայում կայացած Թյուրքական երկրների համաժողովին։
«Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում եղբայրական երկրներին՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի վերականգնմանը սատարելու համար։ Ադրբեջանի ժողովուրդը երբեք չի մոռանա այս եղբայրական աջակցությունը»,–գրել է նա։
Մինչդեռ 44–օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Լեռնային Ղարաբաղում ոչնչցավում է ամեն հայկականը՝ հիմնահատակ ավերվում են ամբողջական գյուղեր, ինչպես, օրինակ, Քարին տակը, ամբողջ թաղամասեր, ինչպես Ստեփանակերտում՝ պետական կառույցներն ու բնակելի տներն իրենց գույքով, որոնց համար ոչ մի արցախցի փոխհատուցում չի ստացել։ Ավերվում են հայկական եկեղեցիներն ու վանքերը, ջնջվում են հայալեզու արձանագրությունները, իսկ այն դեպքերում, երբ դա չի հաջողվում, դրանք հռչակվում են աղվանական։

9 Октябрь 2025 - 07:13 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев выразил благодарность «братским странам» за поддержку в деле «восстановления Карабаха и Восточного Зангезура». Об этом он написал на своей странице в социальной сети X, передаёт Minval.az .
На опубликованной фотографии видно, что среди этих стран и Венгрия, премьер-министр которой Виктор Орбан участвовал в саммите Тюркских государств в Габале.
«Снова благодарю братские страны за поддержку восстановления Карабаха и Восточного Зангезура. Азербайджанский народ никогда не забудет эту братскую помощь», — отметил Алиев.
Тем временем на территориях Нагорного Карабаха, оказавшихся под контролем Азербайджана после 44-дневной войны, продолжается уничтожение всего армянского: полностью сносятся деревни, как, например, Карин Тах, целые кварталы в Степанакерте, включая государственные здания и жилые дома с имуществом, без какой-либо компенсации для арцахцев. Разрушаются армянские церкви и монастыри, уничтожаются надписи на армянском языке, а если это невозможно, объекты объявляются албанскими.