Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Իլհամ Ալիևը հոկտեմբերի 9–ին հանդիպելու են Դուշանբեում։
«Հանդիպման փաստն արդեն վկայում է այն մասին, որ նախագահները մտադիր են քննարկել բոլոր ակտուալ հարցերը»,–ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Պեսկովի խոսքով՝ հանդիպման հիմնական թեման երկկողմ հարաբերություններն են լինելու։ Նա հավելել է, որ ռուսական կողմը տրամադրված է դրական։
Վլադիմիր Պուտինը ժամանել է Տաջիկստան պաշտոնական այցով, որը կտևի երեք օր։ Այցի շրջանակում նա կմասնակցի նաև «Կենտրոնական Ասիա–Ռուսաստան» երկրորդ գագաթնաժողովին և ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին։
Մինչ այդ Պուտինն ու Ալիևը հեռախոսազրույց են ունեցել, որը Պեսկովը կարևոր է համարել։ Նախքան այդ՝ երկու երկրների ղեկավարները կարճատև հանդիպում են ունեցել սեպտեմբերի 3-ին Պեկինում՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 80-ամյակին նվիրված միջոցառումների ընթացքում։
Վերջին շրջանում 2 երկրների հարաբերությունները բավականին լարվել էին։ Հարաբերությունները սրվել են ադրբեջանական ինքնաթիռի կործանումից հետո, որի համար Բաքուն ՌԴ–ին է մեղադրում։
Օգոստոսի սկզբին Բաքուն հայտարարել էր, որ «Ռուսաստանի միտումնավոր ավիահարվածների» մասին, որոնք հասցվել են պետական SOCAR ընկերության նավթաբազային և Ուկրաինայի տարածքում գտնվող այլ ադրբեջանական օբյեկտներին։
Մոսկվայի շրջանի ադրբեջանցիների տարածաշրջանային ազգային-մշակութային ինքնավարության ղեկավար Էլշան Իբրահիմովն արտաքսվել է Ռուսաստանի տարածքից։ Մի քանի օր առաջ Էլշան Իբրահիմովը զրկվել է Ռուսաստանի քաղաքացիությունից։
ՌԴ Քննչական կոմիտեի Սվերդլովսկի մարզի քննչական վարչությունը հունիսի 27–ին հաղորդել է, որ Եկատերինբուրգում ձերբակալվել է 6 կասկածյալ, որոնց մեղադրում են անցյալ տարիներին մի շարք ծանր հանցագործություններ կազմակերպելու մեջ։ Ըստ քննության, նրանք «մաս են կազմել էթնիկ հանցավոր խմբավորման» և մասնակցել են 2001, 2010 և 2011 թվականներին սպանությունների և սպանության փորձերի։ Ստացված նախնական տվյալներով՝ մեկ անձ մահացել է սրտային անբավարարությունից, երկրորդի մահվան պատճառները կպարզվեն հետագայում:

9 Октябрь 2025 - 07:54 AMT
Президенты России и Азербайджана проведут встречу 9 октября в Душанбе на фоне ухудшения отношений из-за авиаудара и депортаций.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил, что Владимир Путин и Ильхам Алиев встретятся 9 октября в Душанбе, передаёт РИА Новости.
«Сам факт встречи говорит о намерении президентов обсудить все актуальные вопросы», — отметил Песков.
По его словам, главной темой станет двустороннее сотрудничество, при этом российская сторона «настроена позитивно».
Путин прибыл в Таджикистан с официальным визитом, который продлится три дня. В рамках визита он примет участие во втором саммите «Центральная Азия–Россия», а также в заседании Совета глав государств СНГ.
Ранее президенты провели телефонный разговор, который Песков назвал важным. До этого они коротко встретились 3 сентября в Пекине во время мероприятий, посвящённых 80-летию окончания Второй мировой войны.
В последнее время отношения между Россией и Азербайджаном заметно обострились. Напряжённость усилилась после того, как Баку обвинил Москву в уничтожении азербайджанского беспилотника.
В начале августа Азербайджан заявил о «намеренных авиаударах со стороны России» по нефтебазе государственной компании SOCAR и другим азербайджанским объектам на территории Украины. Кроме того, глава региональной национально-культурной автономии азербайджанцев Московской области Эльшан Ибрагимов был выдворен из России и лишён гражданства.
27 июня СК РФ по Свердловской области сообщил о задержании в Екатеринбурге шести подозреваемых в организации ряда тяжких преступлений в прошлом. По данным следствия, они входили в состав «этнической преступной группировки» и причастны к убийствам и покушениям на убийство в 2001, 2010 и 2011 годах. Один человек, по предварительным данным, скончался от сердечной недостаточности, причины смерти второго уточняются.