Իսրայելն ու ՀԱՄԱՍ‑ը համաձայնության են եկել խաղաղ ծրագրի առաջին փուլի շուրջ, որը ենթադրում է հրադադար, պատանդների ազատում ու Իսրայելի բանակի որոշակի հետքաշում։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ինչը հաստատել են հակամարտող կողմերը։
Հանդիպումները տեղի են ունեցել Եգիպտոսի Շարմ էլ Շեյխ քաղաքում՝ որպես միջնորդներ հանդես էին գալից Քաթարը, Եգիպտոսը և Թուրքիան, գրում է Gazeta.ru-ն։
Խաղաղ համաձայնության առաջին փուլը, որի շուրջ պայմանավորվել են Իսրայելն ու ՀԱՄԱՍ‑ը, ներառում է հումանիտար միջոցներ։ ՀԱՄԱՍ‑ը պարտավորվել է ազատել բոլոր կենդանի գերիներին (վերջին տվյալներով՝ 20 մարդ), իսկ Իսրայելն իր զորքերը հետ կքաշի մինչև համաձայնեցված գիծը։ Պլանը ենթադրում է հումանիտար կազմակերպությունների մուտքի ընդլայնում Գազայի հատված՝ այդ թվում ՄԱԿ‑ի և Միջազգային Կարմի խաչի կոմիտեի աշխատակիցների համար։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը իր Truth սոցիալական ցանցում gրել է, որ Իսրայելն ու ՀԱՄԱՍ‑ը «ստորագրել են խաղաղ ծրագրի առաջին փուլը»։
Նա հայտարարել է. «Բոլոր գերիները շատ շուտով կազատվեն, իսկ Իսրայելն իր զորքերը կհանի համաձայնեցված գիծ։ Սա առաջին քայլն է կայուն և երկարաժամկետ խաղաղության ուղղությամբ։ Սա հիանալի օր է արաբական և մահմեդական աշխարհի, Իսրայելի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների համար։ Մենք շնորհակալ ենք Քաթարին, Եգիպտոսին և Թուրքիային միջնորդության համար, որոնք օգնեցին, որ այս իրադարձությունը հնարավոր դառնա։ Օրհնյալ են խաղաղարարները», — գրել է Թրամփը։
Reuters և Associated Press գործակալությունների տվյալներով՝ հանդիպումներն անցկացվել են փակ ձևաչափով՝ ազգային անվտանգության խորհրդականների և Միջին Արևելքի հատուկ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Քաթարը և Եգիպտոսը հանդես են եկել հիմնական միջնորդների դերում՝ համակարգելով առաջարկների փոխանակումն ու փոխանակման պայմանների համաձայնեցումը։
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտնել է, որ արդեն հոկտեմբերի 9–ին կառավարության նիստ կգումարի համաձայնագրի հաստատման համար։
Նեթանյահուն կոչ է արել համաձայնությունները «Իսրայելի ազգային և բարոյական հաղթանակ» համարել և շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահին։
«Ես շնորհակալ եմ ՑԱԽԱԼ-ի հերոսական զինվորներին և անվտանգության ուժերին, որոնց քաջությունը և անձնազոհությունը մեզ հասցրեց այս օրվան։ Ես ամբողջ սրտով շնորհակալ եմ նախագահ Թրամփին և նրա թիմին՝ մեր պատանդների ազատագրման այս սուրբ առաքելությանը նրանց նվիրումի համար», — հայտարարել է Իսրայելի վարչապետը։
Նա հրավիրել է Թրամփին հանդես գալ Քնեսեթում։
ՀԱՄԱՍ‑ը հաստատել է համաձայնությունները և շնորհակալություն է հայտնել Եգիպտոսին, Քաթարին և Թուրքիային միջնորդության համար։ Շարժման հայտարարության մեջ արտահայտված է շնորհակալություն Թրամփին նրա ջանքերի համար և հորդոր, ուղղված միջազգային հանրությանը՝ ապահովելու Իսրայելի կողմից պայմանների կատարումը։
ՀԱՄԱՍ‑ը ընդգծել է, որ չի հրաժարվի պաղեստինյան ժողովրդի ազգային իրավունքներից, այդ թվում անկախության իրավունքից, և հայտարարել է, որ գերիների ազատման գործընթացը անցկացվելու է միջազգային վերահսկողության ներքո։
Քաթարը, Եգիպտոսը և Թուրքիան հաստատել են, որ պատրաստ են աջակցել համաձայնությունների իրականացմանը և վերահսկել դրանց կատարման գործընթացը։ Քաթարի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ միջնորդները շարունակելու են աշխատել բանակցությունների հաջորդ փուլերի մեխանիզմի վրա փոխանակման ավարտից հետո։ Եգիպտոսը հայտարարել է իր մտադրությունը հումանիտար առաքելություն ուղարկել և մասնագետներ հրադադարի մոնիտորինգի համար, ինչպես նաև ավելացնել Ռաֆա անցակետի թողունակությունը։
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ողջունել է Իսրայելի ու ՀԱՄԱՍ‑ի համաձայնությունները՝ դրանք որակելով «քաղաքացիական բնակչության տառապանքների դադարեցման կարևոր քայլ»։
Նա ընդգծել է, որ ՄԱԿ-ը կաջակցի համաձայնության կատարմանը և կավելացնի հումանիտար օգնության ծավալը Գազայի հատվածում։ Պարենի ծրագրի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ գործակալությունը պատրաստ է մեծացնել սննդամթերքի, վառելիքի և դեղորայքի մատակարարումները՝ հումանիտար բեռների անվտանգ մուտք ապահովելու դեպքում։
Եվրոպական միությունը, Բրիտանիան և Ֆրանսիան հանդես են եկել հայտարարություններով՝ աջակցություն հայտնելով համաձայնություններին, ընդգծելով, որ հրադադարը պետք է իրականացվի առանց ուշացումների և միջազգային հսկողության ներքո։ ԵՄ-ն պատրաստ է ուղարկել հումանիտար համակարգողներ՝ համաձայնության իրականացման աջակցելու համար։ Արաբական երկրների լիգան կոչ է արել կողմերին հետևել ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և «խուսափել գործողություններից, որոնք կարող են խանգարել գործընթացին»։

9 Октябрь 2025 - 08:21 AMT
Израиль и ХАМАС достигли соглашения по первому этапу мирного плана, который включает прекращение огня, освобождение заложников и частичный вывод израильских войск. Об этом сообщил президент США Дональд Трамп, информация подтверждена обеими сторонами, передаёт Gazeta.ru .
Переговоры прошли в египетском городе Шарм-эш-Шейх при посредничестве Катара, Египта и Турции.
Согласно условиям, ХАМАС обязуется освободить всех живых заложников (по последним данным — 20 человек), а Израиль отведёт свои войска до согласованной линии. План также предусматривает расширение доступа гуманитарных организаций в сектор Газа, включая сотрудников ООН и Международного комитета Красного Креста.
Президент Трамп написал в своей социальной сети Truth Social: «Израиль и ХАМАС подписали первый этап мирного плана. Все заложники скоро будут освобождены, Израиль отведёт войска. Это первый шаг к устойчивому миру. Великий день для арабского и мусульманского мира, Израиля и США. Благодарим Катар, Египет и Турцию за посредничество. Благословенны миротворцы».
По данным агентств Reuters и Associated Press, встречи прошли в закрытом формате с участием советников по нацбезопасности и специальных представителей по Ближнему Востоку. Катар и Египет играли ключевую роль, координируя обмен предложениями и согласование условий.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что 9 октября соберёт заседание правительства для утверждения соглашения. Он назвал договорённости «национальной и моральной победой» Израиля и поблагодарил президента США.
«Благодарю героических солдат ЦАХАЛа и силы безопасности за их мужество и самоотверженность, которые привели нас к этому дню. От всего сердца благодарю президента Трампа и его команду за их преданность святой миссии освобождения наших заложников», — заявил Нетаньяху. Он также пригласил Трампа выступить в Кнессете.
ХАМАС подтвердил достижение договорённости и выразил благодарность Египту, Катару и Турции за посредничество. В заявлении движения также выражена признательность Трампу и содержится призыв к международному сообществу следить за соблюдением условий Израилем.
ХАМАС подчеркнул, что не отказывается от национальных прав палестинского народа, включая право на независимость, и заявил, что процесс освобождения заложников будет проходить под международным контролем.
Катар, Египет и Турция подтвердили готовность поддерживать реализацию соглашения и контролировать его выполнение. МИД Катара сообщил, что посредники продолжат работу над механизмами следующих этапов после завершения обмена. Египет объявил о намерении направить гуманитарную миссию и наблюдателей за перемирием, а также увеличить пропускную способность КПП Рафах.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш приветствовал соглашение, назвав его «важным шагом к прекращению страданий мирного населения». Он подтвердил, что ООН окажет поддержку в выполнении условий и увеличит объёмы гуманитарной помощи в Газе. Представитель Всемирной продовольственной программы сообщил о готовности агентства расширить поставки продовольствия, топлива и медикаментов при обеспечении безопасного доступа.
Европейский союз, Великобритания и Франция выступили с заявлениями в поддержку соглашения, подчеркнув, что перемирие должно быть немедленно реализовано под международным контролем. Лига арабских государств призвала стороны соблюдать договорённости и «избегать действий, способных сорвать процесс».