Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հոկտեմբերի 9-ին հանդիպում է ունեցել Web3 հիմնադրամի ստեղծող, Ethereum կրիպտոարժույթի համահիմնադիր և բլոկչեյն ոլորտում ճանաչված մասնագետ Գևին Վուդի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի դիրքի ամրապնդման հարցը գլոբալ Web3 էկոհամակարգում, ինչպես նաև բլոկչեյն ոլորտում կրթության և մասնագիտական կարողությունների զարգացման խթանման հնարավորությունները։ Նրանք անդրադարձել են նաև համագործակցության նոր ձևաչափերի ձևավորմանը՝ ներառյալ ստարտափների ինկուբացիան և ներդրումային հնարավորությունների ընդլայնումը։
Իր ելույթում նախարար Հայրապետյանը շեշտել է, որ նման համագործակցությունը կարևոր հիմք է ստեղծում՝ Հայաստանը ավելի լայնորեն ներգրավելու գլոբալ բլոկչեյն համայնքում և տեխնոլոգիական ոլորտի ապագա մասնագետների համար արժեքավոր հարթակներ ապահովելու համար։
Հանդիպման ժամանակ Գևին Վուդը հայտնել է նաև Web3 համալսարան հիմնելու իր ծրագրի մասին, որը միտված է տեխնոլոգիական, կրթական և տնտեսական առաջընթացի խթանմանը։

10 Октябрь 2025 - 07:01 AMT
9 октября министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян провел встречу с Гевином Вудом, основателем фонда Web3, соучредителем криптовалюты Ethereum и признанным специалистом в области блокчейна.
Стороны обсудили укрепление позиции Армении в глобальной экосистеме Web3, а также перспективы развития образования в сфере блокчейна и профессиональных компетенций. Затронуты были также новые форматы сотрудничества, включая инкубацию стартапов и расширение инвестиционных возможностей.
В ходе выступления министр Айрапетян подчеркнул, что подобное партнерство создает прочную основу для более активного участия Армении в глобальном блокчейн-сообществе и предоставляет ценные возможности для будущих специалистов в технологической отрасли.
Во время встречи Гевин Вуд также представил свои планы по созданию университета Web3, целью которого станет содействие технологическому, образовательному и экономическому прогрессу.