Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հոկտեմբերի 9-ին հանդիպում է ունեցել Web3 հիմնադրամի ստեղծող, Ethereum կրիպտոարժույթի համահիմնադիր և բլոկչեյն ոլորտում ճանաչված մասնագետ Գևին Վուդի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի դիրքի ամրապնդման հարցը գլոբալ Web3 էկոհամակարգում, ինչպես նաև բլոկչեյն ոլորտում կրթության և մասնագիտական կարողությունների զարգացման խթանման հնարավորությունները։ Նրանք անդրադարձել են նաև համագործակցության նոր ձևաչափերի ձևավորմանը՝ ներառյալ ստարտափների ինկուբացիան և ներդրումային հնարավորությունների ընդլայնումը։
Իր ելույթում նախարար Հայրապետյանը շեշտել է, որ նման համագործակցությունը կարևոր հիմք է ստեղծում՝ Հայաստանը ավելի լայնորեն ներգրավելու գլոբալ բլոկչեյն համայնքում և տեխնոլոգիական ոլորտի ապագա մասնագետների համար արժեքավոր հարթակներ ապահովելու համար։
Հանդիպման ժամանակ Գևին Վուդը հայտնել է նաև Web3 համալսարան հիմնելու իր ծրագրի մասին, որը միտված է տեխնոլոգիական, կրթական և տնտեսական առաջընթացի խթանմանը։

On October 9, Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan met with Gavin Wood, founder of the Web3 Foundation, co-founder of Ethereum, and a leading expert in blockchain technologies.
The discussion focused on strengthening Armenia’s position within the global Web3 ecosystem and promoting blockchain education and the development of professional competencies. The two also explored new formats of cooperation, including startup incubation and expanding investment opportunities.
In his remarks, Minister Hayrapetyan emphasized that such collaboration lays a vital foundation for integrating Armenia more deeply into the global blockchain community and creating valuable platforms for future tech professionals.
During the meeting, Gavin Wood also presented his plans to establish a Web3 University aimed at fostering technological, educational, and economic advancement.