CyberHUB-AM–ի համահիմնադիր Արթուր Պապյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ հունիսին կայանալիք ընտրություններից առաջ արդեն արձանագրվել են ապատեղեկատվության տարածման դեպքեր։
Նա նշել է, որ վերջին ամիսներին «Մատրյոշկա» ցանցի բոտերն ավելի քան 60 տեսանյութ են հրապարակել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ։
«Հայաստանում հունիսին նախատեսված ընտրություններին ընդառաջ արդեն իսկ սկսվել են թե՛ կիբեռ, թե՛ ապատեղեկատվական գրոհներ։ Այդպիսի հերթական արշավը գտել ու բացահայտել է «блокировщик ботов» օգտահաշիվը X սոցիալական հարթակում։
Կրեմլի բոտերը, որոնց Агентство հարթակը նույնականացրել է ռուսական «Մատրյոշկա» ապատեղեկատվական ցանցի հետ, Փաշինյանի կառավարության դեմ ուղղված քարոզչական նյութեր են տարածել։
Նույն՝ Агентство հարթակի տվյալներով, վերջին չորս ամիսների ընթացքում «Մատրյոշկա» ցանցի բոտերը հրապարակել են մոտ 60 տեսանյութ, որոնք ուղղված են Փաշինյանի դեմ»,–ասվում է գրառման մեջ։

CyberHUB-AM co-founder Arthur Papyan reported on his Facebook page that instances of disinformation have already been recorded ahead of Armenia’s upcoming June 2026 parliamentary elections.
Papyan noted that in recent months, bots from the “Matryoshka” disinformation network have published over 60 videos targeting Prime Minister Nikol Pashinyan.
“Cyber and disinformation attacks have already begun in the lead-up to Armenia’s June elections. One such campaign was detected and exposed by the ‘bot bloker’ account on X,” he wrote.
According to Papyan, bots identified by the Agentstvo platform as part of the Russian ‘Matryoshka’ propaganda network have been circulating anti-government materials targeting Pashinyan’s administration.
“The same Agentstvo platform reports that in the last four months alone, the Matryoshka network’s bots have released around 60 videos aimed at discrediting Pashinyan,” Papyan added.