Վրաստանում իշխող «Վրացական երազանքի» առաջնորդները կրկին սուր քննադատություն են հնչեցրել եվրոպական ինստիտուտների հասցեին։ Խորհրդարանի խոսնակ Շալվա Պապուաշվիլին հայտարարել է, թե Բրյուսելն «աջակցում է էքստրեմիզմին»։
«Մինչև Բրյուսելը չդատապարտի և չհեռանա այն խմբերից, որոնց ինքն է աջակցում և որոնք կազմակերպել են Վրաստանի նախագահի պալատի վրա բռնի հարձակումը, նա կմնա էքստրեմիզմի կողմնակից», – գրել է Պապուաշվիլին ֆեյսբուքյան իր էջում։
ԵՄ‑ին քննադատել է նաև Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոչորիշվիլին, գրում է «Էխո Կավկազան»։
«Այսօր Բրյուսելում մենք տեսնում ենք մարդկանց, ովքեր կոմունիստական և խորհրդային ժամանակներում պատկանում էին քաղաքական էլիտային և այժմ ապաստան են գտել Եվրամիության կառույցներում։ Ես վստահ կարող եմ ասել, որ նրանք շարունակում են գործել նույն մեթոդներով, ինչպես անում էին խորհրդային ժամանակներում քաղաքականությամբ զբաղվելիս, և փորձում են դրանք կիրառել ԵՄ ներսում», – հայտարարել է նա «Իմեդի» հեռուստաընկերության եթերում։
«Վրացական երազանքի» պահանջում է ԵՄ‑ից հստակ և կոշտ արձագանք տալ հոկտեմբերի 4‑ի դեպքերին, երբ ընդդիմության մի մասը փորձել է մուտք գործել նախագահական ալատի տարածք։
Այս քննադատությունների ֆոնին ակտիվացել են «Վրացական երազանքի» աջակցող կազմակերպությունները, որոնք իշխանություններից պահանջում են ամբողջությամբ դադարեցնել եվրաինտեգրման գործընթացը։
«Միացյալ չեզոք Վրաստան» շարժումն ու «Ձախ դաշինք» կուսակցությունը, որոնք հանդես են եկել ընդդեմ 2026–2030 թվականների համար Եվրահանձնաժողովի կողմից առաջարկված ԼԳԲՏՔ հավասարության նոր ռազմավարության, հայտարարել են, որ «հանրաքվեի միջոցով պետք է պարզել՝ արդյոք վրաց ժողովուրդը համաձայն է միանալ այդպիսի Եվրոպական միությանը»։
Ավելի վաղ «Վրացական երազանքի» մոտ կանգնած կառույցները պնդել էին, որ Վրաստանի բնակչության մեծամասնությունը չի աջակցում երկրի եվրոպական ուղղությանը և պահանջել էին Սահմանադրությունից հանել եվրաինտեգրման մասին դրույթը։
Հոկտեմբերի 5‑ին ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչը, Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Կայա Կալասն ու ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը հանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ կոչ են արել «կառուցողական եւ ընդգրկուն երկխոսության՝ քաղաքական բոլոր ուժերի եւ քաղաքացիական հասարակության մասնակցությամբ»։ Նրանք հորդորել են բոլոր կողմերին զերծ մնալ բռնությունից։

13 Октябрь 2025 - 14:49 AMT
Правящая партия Грузии «Грузинская мечта» вновь резко раскритиковала европейские структуры. Спикер парламента Шалва Папуашвили заявил, что «Брюссель поддерживает экстремизм».
«Пока Брюссель не осудит и не отмежуется от тех групп, которым сам же оказывает поддержку и которые организовали насильственное нападение на президентский дворец, он останется сторонником экстремизма», — написал он на своей странице в Facebook.
Министр иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили также выступила с критикой в адрес ЕС в эфире телеканала «Имеди»:
«Сегодня в Брюсселе мы видим людей, которые в коммунистические и советские времена принадлежали к политической элите и теперь нашли убежище в структурах Евросоюза. Я уверенно могу сказать, что они продолжают действовать теми же методами, что использовали в советскую эпоху, и пытаются внедрять их внутри ЕС».
«Грузинская мечта» требует от Евросоюза жёсткой и однозначной реакции на события 4 октября, когда часть оппозиции попыталась прорваться на территорию президентского дворца.
На фоне этой критики активизировались проправительственные организации, потребовавшие полного отказа от евроинтеграции.
Движение «Нейтральная Грузия» и партия «Левый альянс», выступающие против предложенной Еврокомиссией стратегии равенства ЛГБТК на 2026–2030 годы, заявили, что следует провести референдум и спросить согласен ли народ Грузии вступать в Европейский союз с подобными ценностями.
Ранее близкие к партии «Грузинская мечта» структуры заявляли, что большинство населения страны не поддерживает евроинтеграцию, и требовали исключить соответствующее положение из Конституции.
5 октября Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности, вице-президент Еврокомиссии Кайя Каллас и еврокомиссар по вопросам расширения Марта Кос выступили с совместным заявлением. В нём они призвали к конструктивному и инклюзивному диалогу с участием всех политических сил и гражданского общества, а также настоятельно рекомендовали воздержаться от насилия.