ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտգործնախարար Էլինա Վալտոնենի այցն Ադրբեջան հետաձգել է, հայտնում է Report․az-ն իր աղբյուրի վրա հղումով։
Նշվում է, որ Վալտոնենի այցը Հարավային Կովկաս տարածաշրջանային է և կայանալու էր հոկտեմբերի 13-15-ը։ Հոկտեմբերի 14-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահը Հայաստանում, իսկ հաջորդ օրը մեկնելու է Վրաստան։
Այցի հետաձգման պատճառների մասին ոչինչ չի ասվում։
Աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենն ասել է, որ ԵԱՀԿ-ում ողջունում են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը փակելու վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ դիմումը։ Նա հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործող կառույցները կփակվեն ոչ ուշ, քան դեկտեմբերի 1-ին, ասաց ԵԱՀԿ գործող նախագահը։

14 Октябрь 2025 - 12:53 AMT
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Финляндии Элина Валтонен отложила визит в Азербайджан, сообщает Report.az со ссылкой на собственный источник.
Изначально поездка Валтонен по Южному Кавказу должна была пройти с 13 по 15 октября. 14 октября она находилась в Армении, а на следующий день, как ожидается, посетит Грузию.
Причины отсрочки визита в Азербайджан не называются.
Во время визита в Армению Валтонен заявила, что ОБСЕ приветствует совместную инициативу Армении и Азербайджана о закрытии Минской группы. Она подтвердила, что действующие структуры группы будут расформированы не позднее 1 декабря.