Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակը հանձնել է Analog Devices Inc. (ADI) ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վինսենթ Ռոշին: Իր խոսքում վարչապետը շնորհավորել է նրան և նշել, որ ժամանակակից և տեխնոլոգիաների աշխարհում մրցանակակիրների գործունեությունն ամեն օր ներկա է մեր կյանքում:
Ավելի ուշ Վինսենթ Ռոշի հետ առանձնազրույցում Փաշինյանը բարձր է գնահատել Ռոշի ներդրումը տեխնոլոգիական առաջընթացի գործում՝ ընդգծելով, որ նրա գործունեությունն ու ձեռքբերումները կարող են ծառայել որպես լավ օրինակ նոր սերնդի համար։ Վինսենթ Ռոշը իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նման գնահատանքի համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ունի զգալի ներուժ։
Այդ համատեքստում վարչապետը ներկայացրել է «Ակադեմիական քաղաք» նախաձեռնությունը և դրա շրջանակում ընթացող ծրագրերը։ Վինսենթ Ռոշը ողջունել է այս նախագիծը և հայտնել իր պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանում իրականացվող կրթական ծրագրերին։
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ կրթությունը առանցքային նշանակություն ունի անհատների հաջողության հասնելու, արդյունավետ աշխատանք իրականացնելու և առկա մարտահրավերներին արդյունավետ դիմակայելու գործում։
Փաշինյանը Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 16-րդ հանդիսավոր արարողության ժամանակ ունեցած ելույթում կարևորել է մրցանակակիրների հետ հանդիպումներն ու քննարկումները՝ նշելով, որ դրանք արժեքավոր են եղել Կառավարության ռազմավարությունների ձևավորման համար։
«Այն հարցին, թե ինչո՞ւմ է ձեզ օգնել ձեր երկրի կառավարությունը, բոլոր դեպքերում ես ստացել եմ մի պատասխան՝ կրթությունը, կառավարությունը մեզ համար ապահովել է կրթություն՝ հանրակրթություն, բարձրագույն, հետբուհական: Գուցե նաև մրցանակաբաշխության առիթով մրցանակակիրների հետ ունեցած մեր խոսակցություններն են իրենց ազդեցությունն ունեցել այն հարցում, որ մենք հիմա այդքան շատ կենտրոնացած ենք կրթության վրա: Իհարկե, նաև մեր փորձը, իմացությունն ու պրակտիկան է մեզ բերել հետևյալին, որ այսօր Հայաստանում գործնականում չկա թեկուզ մի հարց, որի լուծումը չի անցնում կրթության միջոցով՝ կլինի դա արտաքին քաղաքականության, կլինի ներքին քաղաքականության, շինարարության, հումանիտար ոլորտի, սոցիալական», – ասել է երկրի ղեկավարը։
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ կրթությունն առանցքային գործոն է նաև աղքատության հաղթահարման հարցում։ Նրա խոսքով՝ սոցիալական օգնությունները չեն կարող երկարաժամկետ արդյունք տալ, եթե պետությունը չի ապահովում կրթական հասանելիություն բոլորի համար։
Վարչապետի խոսքով՝ մրցանակակիրների օրինակն իր հերթին պարտավորեցնում է Կառավարությանը խորապես կենտրոնանալ կրթության ոլորտի բարեփոխումների վրա։ Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձել է «Ակադեմիական քաղաք» նախագծին՝ նշելով, որ չնայած որոշ շրջաններում թերահավատ վերաբերմունքին, այն իրականություն է դառնալու։
«Ես հույս ունեմ, որ մինչև տարվա վերջ Կառավարության որոշմամբ կհաստատենք Ակադեմիական քաղաքի մաստեր պլանը և կանցնենք իրագործման փուլին»,–ասել է նա։
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի նախագահի մրցանակը հիմնվել է 2009 թ.։ Մրցանակաբաշխության ֆինանսավորումն իրականացվում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի, «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ-ի և հովանավորի միջև կնքված համագործակցության հուշագրին համապատասխան։

Prime Minister Nikol Pashinyan has presented the Armenian State Award for Global Contribution to High-Tech to Vincent Roche, CEO and Chairman of the Board of Analog Devices Inc. (ADI). Congratulating Roche during the ceremony, Pashinyan noted that the laureate’s work is integrated into everyday life in the modern, technology-driven world.
In a private conversation, the Prime Minister praised Roche’s role in advancing technology, stating that his achievements serve as a powerful example for future generations. Roche thanked the Armenian government for the recognition and noted the country’s strong potential in the high-tech sector.
In this context, Pashinyan introduced the Academic City initiative and its ongoing programs. Roche welcomed the project and expressed readiness to support Armenia’s educational efforts.
Both sides agreed that education plays a critical role in empowering individuals, ensuring efficient work, and tackling modern challenges effectively.
During the 16th award ceremony for Global Contribution to High-Tech, Pashinyan emphasized the value of discussions with laureates, stating that such conversations have influenced the government’s strategic planning.
“Whenever I asked laureates what their governments did to help them succeed, the consistent answer was: education. From public schooling to postgraduate studies, education made the difference. These exchanges helped us focus more on education as a solution to nearly every challenge in Armenia, from foreign policy to construction and the humanitarian sector,” Pashinyan said.
He also underlined education’s central role in poverty reduction, noting that social assistance alone cannot bring lasting change unless the state ensures accessible education for all.
Pashinyan said the laureates’ examples compel the government to deepen reforms in the education sector. He reaffirmed that despite skepticism, the Academic City project will be realized.
“I hope that by year-end, the government will approve the master plan for the Academic City and move into the implementation phase,” he said.
The Armenian Presidential Award for Global Contribution to IT was established in 2009. The award is funded through a memorandum of cooperation between the Hayastan All-Armenian Fund, Synopsys Armenia, and private sponsors.