Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակը հանձնել է Analog Devices Inc. (ADI) ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վինսենթ Ռոշին: Իր խոսքում վարչապետը շնորհավորել է նրան և նշել, որ ժամանակակից և տեխնոլոգիաների աշխարհում մրցանակակիրների գործունեությունն ամեն օր ներկա է մեր կյանքում:
Ավելի ուշ Վինսենթ Ռոշի հետ առանձնազրույցում Փաշինյանը բարձր է գնահատել Ռոշի ներդրումը տեխնոլոգիական առաջընթացի գործում՝ ընդգծելով, որ նրա գործունեությունն ու ձեռքբերումները կարող են ծառայել որպես լավ օրինակ նոր սերնդի համար։ Վինսենթ Ռոշը իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նման գնահատանքի համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ունի զգալի ներուժ։
Այդ համատեքստում վարչապետը ներկայացրել է «Ակադեմիական քաղաք» նախաձեռնությունը և դրա շրջանակում ընթացող ծրագրերը։ Վինսենթ Ռոշը ողջունել է այս նախագիծը և հայտնել իր պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանում իրականացվող կրթական ծրագրերին։
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ կրթությունը առանցքային նշանակություն ունի անհատների հաջողության հասնելու, արդյունավետ աշխատանք իրականացնելու և առկա մարտահրավերներին արդյունավետ դիմակայելու գործում։
Փաշինյանը Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 16-րդ հանդիսավոր արարողության ժամանակ ունեցած ելույթում կարևորել է մրցանակակիրների հետ հանդիպումներն ու քննարկումները՝ նշելով, որ դրանք արժեքավոր են եղել Կառավարության ռազմավարությունների ձևավորման համար։
«Այն հարցին, թե ինչո՞ւմ է ձեզ օգնել ձեր երկրի կառավարությունը, բոլոր դեպքերում ես ստացել եմ մի պատասխան՝ կրթությունը, կառավարությունը մեզ համար ապահովել է կրթություն՝ հանրակրթություն, բարձրագույն, հետբուհական: Գուցե նաև մրցանակաբաշխության առիթով մրցանակակիրների հետ ունեցած մեր խոսակցություններն են իրենց ազդեցությունն ունեցել այն հարցում, որ մենք հիմա այդքան շատ կենտրոնացած ենք կրթության վրա: Իհարկե, նաև մեր փորձը, իմացությունն ու պրակտիկան է մեզ բերել հետևյալին, որ այսօր Հայաստանում գործնականում չկա թեկուզ մի հարց, որի լուծումը չի անցնում կրթության միջոցով՝ կլինի դա արտաքին քաղաքականության, կլինի ներքին քաղաքականության, շինարարության, հումանիտար ոլորտի, սոցիալական», – ասել է երկրի ղեկավարը։
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ կրթությունն առանցքային գործոն է նաև աղքատության հաղթահարման հարցում։ Նրա խոսքով՝ սոցիալական օգնությունները չեն կարող երկարաժամկետ արդյունք տալ, եթե պետությունը չի ապահովում կրթական հասանելիություն բոլորի համար։
Վարչապետի խոսքով՝ մրցանակակիրների օրինակն իր հերթին պարտավորեցնում է Կառավարությանը խորապես կենտրոնանալ կրթության ոլորտի բարեփոխումների վրա։ Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձել է «Ակադեմիական քաղաք» նախագծին՝ նշելով, որ չնայած որոշ շրջաններում թերահավատ վերաբերմունքին, այն իրականություն է դառնալու։
«Ես հույս ունեմ, որ մինչև տարվա վերջ Կառավարության որոշմամբ կհաստատենք Ակադեմիական քաղաքի մաստեր պլանը և կանցնենք իրագործման փուլին»,–ասել է նա։
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի նախագահի մրցանակը հիմնվել է 2009 թ.։ Մրցանակաբաշխության ֆինանսավորումն իրականացվում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի, «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ-ի և հովանավորի միջև կնքված համագործակցության հուշագրին համապատասխան։

16 Октябрь 2025 - 08:15 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вручил государственную премию за глобальный вклад в сферу высоких технологий генеральному директору и председателю совета директоров компании Analog Devices Inc. (ADI) Винсенту Рошу. В своей речи он поздравил Роша, подчеркнув, что деятельность лауреатов ежедневно присутствует в нашей жизни благодаря современным технологиям.
В личной беседе с Рошем Пашинян высоко оценил его вклад в технологический прогресс, отметив, что его достижения могут стать достойным примером для нового поколения. В ответ Рош выразил благодарность за признание и подчеркнул, что Армения обладает значительным потенциалом в сфере высоких технологий.
В этом контексте премьер-министр представил инициативу «Академический город» и текущие проекты в ее рамках. Винсент Рош поддержал идею и выразил готовность содействовать образовательным программам в Армении.
Стороны согласились, что образование имеет ключевое значение для достижения успеха, эффективной работы и преодоления современных вызовов.
Выступая на 16-й церемонии вручения государственной премии за глобальный вклад в высокие технологии, Пашинян подчеркнул важность встреч с лауреатами, отметив, что эти обсуждения повлияли на формирование стратегий правительства.
«На вопрос, в чем заключалась помощь их правительств, все давали одинаковый ответ — образование. Государство обеспечивало общее, высшее и последипломное образование. Возможно, именно эти разговоры с лауреатами способствовали тому, что сегодня мы так сосредоточены на образовании. Наш собственный опыт также показывает: практически ни одна проблема в Армении не решается без участия системы образования — будь то внешняя политика, строительство или социальная сфера», — сказал Пашинян.
Он добавил, что образование — это и основной инструмент борьбы с бедностью, поскольку социальные пособия не могут дать долгосрочного эффекта без всеобщего доступа к знаниям.
По словам премьера, пример лауреатов обязывает правительство еще более углубить реформы в образовательной сфере. В этом контексте он вновь отметил, что несмотря на скептицизм, проект «Академический город» будет реализован.
«Надеюсь, что до конца года правительство утвердит мастер-план „Академического города“ и мы перейдем к реализации», — добавил он.
Государственная премия Армении за глобальный вклад в сферу информационных технологий учреждена в 2009 году. Ее финансирование осуществляется на основании меморандума о сотрудничестве между Всеармянским фондом «Айастан», компанией «Синoпсис Армения» и спонсорами.