ՌԴ Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունը (ԴԿԾ) գործ է հարուցել Asus, Acer, HP, Toshiba, Samsung եւ Dell ընկերությունների դեմ: Նրանք մեղադրվում են մրցակցության մասին օրենքը խախտելու համար: ՌԴ ԴԿԾ հարցման արդյունքում ստացված տեղեկությունների հիման վրա կարելի է եզրակացնել, որ նոութբուքերի 90 տոկոսն իրականացվում է «Microsoft Corporation» արտադրության օպերացիոն համակարգի նախնական տեղադրմամբ: Սակայն այդ համակարգից հրաժարվելու դեպքում դրամը հաճախորդներին չի վերադարձվում: Որպես հետեւանք, հաճախ գնորդները չեն կարողանում ձեռք բերել հարկավոր նոութբուքը առանց նախապես տեղադրված օպերացիոն համակարգի:
Asus, Acer, HP, Toshiba, Samsung եւ Dell ընկերությունների ստուգումը սկսվեց ընթացիկ տարվա փետրվարին: Արդյունքում պարզվեց, որ փաստաթղթերը, որոնք կանոնակարգում են դրամի վերադարձը նոր համակարգերում Windows-ի տեղադրման համար, կան միայն Asus ընկերության մոտ, սակայն դրանք եւս հարցեր են հարուցում:
Ինչպես հաղորդում է ՌԴ ԴԿԾ-ն, գնորդն իմանում է նախապես տեղադրված օպերացիոն համակարգերից հրաժարվելու հնարավորության մասին նոր նոութբուքը միացնելիս միայն, օպերացիոն համակարգի բեռնավորումից հետո:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել Lans խանութների ցանցի վաճառքի գծով մենեջեր, Հայաստանում Dell նոութբուքերի պաշտոնական ներկայացուցիչ Էդիտա Լալայանը, Dell կորպորացիան Հայաստանում շատ ճկուն քաղաքականություն է վարում նոութբուքերում օպերացիոն համակարգերի նախնական տեղադրման առումով: Ըստ նրա, գնորդի հետ նախապես պայմանավորվածություն է ձեռք բերվում, թե որ օպերացիոն համակարգն է նա նախընտրում, կամ ցանկանում է, որ այն առկա լինի ընդհանրպես, թե նախընտրում է նոութբուքն առանց օպերացիոն համակարգի, բնականաբար, ավելի էժան գնով:

Федеральная антимонопольная служба (ФАС) России возбудила дело в отношении компаний Asus, Acer, HP, Toshiba, Samsung и Dell. Они обвиняются в нарушении закона о конкуренции. На основании запрошенной ФАС России у московских представительств компаний информации можно сделать вывод, что более 90% ноутбуков указанных торговых марок реализуется с предустановленной операционной системой, производства «Microsoft Corporation» (корпорация «Майкрософт»). Но процедура возврата покупателям денег за отказ от этой операционной системы производителями не предусмотрена. Как следствие, зачастую покупатели не могут приобрести нужный ноутбук без предустановленной на нем Windows.
Проверка в отношении Asus, Acer, HP, Toshiba, Samsung и Dell началась в феврале текущего года. В результате выяснилось, что документы, регламентирующие возврат денег за предустановленную на новый компьютер Windows, есть только у Asus, но и они вызвали у ФАС вопросы. Порядок возврата от компании Acer был представлен лишь в виде проекта с вводом в действие с первого мая 2009 года.
Как сообщает ФАС России, покупатель узнает о возможности отказа от предустановленной операционной системы при первом включении нового ноутбука, после загрузки операционной системы.
Как сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net менеджер по продажам сети магазинов Lans, официального дистрибьютора ноутбуков Dell в Армении Эдита Лалаян, корпорацией Dell в Армении ведется очень гибкая политика в отношении предустановленных операционных систем на ноутбуках. По ее словам, с покупателем заранее обговариваются его предпочтения на счет операционной системы, как и ее наличие вообще, ноутбук без операционной системы – естественно дешевле.