Ադրբեջանը մտադիր է մինչև 2030 թվականը նվազեցնել պետական ծախսերը, որոնք ուղղվում են պաշտպանության և ազգային անվտանգության ապահովման համար՝ մինչև 7․969 միլիարդ մանաթ։ Այդ են վկայում Ադրբեջանի ֆինանսների նախարարության պաշտոնական կայքում հրապարակված միջնաժամկետ բյուջետային տվյալները, գրում է Haqqin.az-ը։
Մինչդեռ, 2026 թվականին այդ ոլորտին հատկացվող գումարը կկազմի 8․715 միլիարդ մանաթ։ Սա նշանակում է, որ 2026-ից մինչև 2029 թվականը տվյալ հատվածում նախատեսվում է 8.6 տոկոս կրճատում։
Նշվում է նաև, որ պաշտպանության և անվտանգության ոլորտների մասնաբաժինը պետական բյուջեի կառուցվածքում 2026 թվականին կկազմի 20.9 տոկոս, սակայն մինչև 2029 թվականը կնվազի՝ հասնելով 18.4 տոկոսի։
2025 թվականի գործող բյուջեով նախատեսված է 8․396 միլիարդ մանաթ հատկացում պաշտպանության և ազգային անվտանգության ոլորտներին։ 2026–ի համար հատկացված գումարը 3․8%-ով գերազանցում է 2025–ի ռազմական բյուջեն:

Azerbaijan intends to reduce state spending on defense and national security to 7.969 billion manats by 2030, according to midterm budget figures published on the Finance Ministry’s official website, Haqqin.az reports.
However, in 2026, the budget allocation for defense and security is set to increase to 8.715 billion manats, which is 3.8% more than in 2025, when the budget stands at 8.396 billion manats.
This indicates a planned decrease of 8.6% in military spending between 2026 and 2029.
Additionally, the share of defense and national security within Azerbaijan’s total state budget will drop from 20.9% in 2026 to 18.4% by 2029, reflecting a gradual shift in budget priorities.