Ադրբեջանը մտադիր է մինչև 2030 թվականը նվազեցնել պետական ծախսերը, որոնք ուղղվում են պաշտպանության և ազգային անվտանգության ապահովման համար՝ մինչև 7․969 միլիարդ մանաթ։ Այդ են վկայում Ադրբեջանի ֆինանսների նախարարության պաշտոնական կայքում հրապարակված միջնաժամկետ բյուջետային տվյալները, գրում է Haqqin.az-ը։
Մինչդեռ, 2026 թվականին այդ ոլորտին հատկացվող գումարը կկազմի 8․715 միլիարդ մանաթ։ Սա նշանակում է, որ 2026-ից մինչև 2029 թվականը տվյալ հատվածում նախատեսվում է 8.6 տոկոս կրճատում։
Նշվում է նաև, որ պաշտպանության և անվտանգության ոլորտների մասնաբաժինը պետական բյուջեի կառուցվածքում 2026 թվականին կկազմի 20.9 տոկոս, սակայն մինչև 2029 թվականը կնվազի՝ հասնելով 18.4 տոկոսի։
2025 թվականի գործող բյուջեով նախատեսված է 8․396 միլիարդ մանաթ հատկացում պաշտպանության և ազգային անվտանգության ոլորտներին։ 2026–ի համար հատկացված գումարը 3․8%-ով գերազանցում է 2025–ի ռազմական բյուջեն:

Азербайджан планирует сократить государственные расходы на оборону и национальную безопасность до 7,969 миллиарда манатов к 2030 году, свидетельствуют среднесрочные бюджетные данные, опубликованные на официальном сайте Министерства финансов, сообщает Haqqin.az.
В то же время, в 2026 году финансирование этих сфер составит 8,715 миллиарда манатов, что на 3,8% превышает показатель 2025 года, предусмотренный на уровне 8,396 миллиарда манатов.
Это означает, что с 2026 по 2029 годы военные расходы планируется сократить на 8,6%.
Также отмечается, что доля обороны и безопасности в структуре госбюджета снизится с 20,9% в 2026 году до 18,4% к 2029 году, что указывает на постепенную смену бюджетных приоритетов.