Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը հայտարարել է, որ միգրանտները պետք է լքեն ՌԴ–ն աշխատանքային պայմանագրի ավարտից հետո։
Ըստ նրա, ներգաղթյալները պետք է գտնվեն երկրում բացառապես գործող աշխատանքային պայմանագրի շրջանակում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Անհրաժեշտ է, որպեսզի միգրանտը գտնվի մեր երկրում խստորեն իր աշխատանքային պայմանագրի դրույթներին համապատասխան և անհապաղ լքի դրա տարածքը, երբ իր խնդիրները կատարված են», — գրել է Մեդվեդևը Max հարթակի իր ալիքում։
ՌԴ-ում ընդունված նոր կարգավորման համաձայն, ՌԴ առանց վիզայի մուտք ունեցող երկրների քաղաքացիները մեկ տարվա ընթացքում ՌԴ-ում մնալու իրավունք ունեն 90 օր՝ նախկին 180 օրվա փոխարեն։ Վարորդները Հայաստանի իշխանություններից պահանջում են բանակցել ռուսական կողմի հետ և հասնել այդ կարգավորման չեղարկմանը։ Վարորդները նշում են, որ դրանից ամենաշատը տուժելու են բեռնափոխադրում և ուղևորափոխադրում իրականացնողները, քանի որ տարվա մեջ միայն 90 օր նրանք կարող են մնալ Վերին Լարսի անցակետում՝ այդտեղ առկա հերթերի և այլ խնդիրների պատճառով։

24 Октябрь 2025 - 07:01 AMT
Заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев заявил, что мигранты должны находиться в стране исключительно в рамках действующего трудового договора и покидать её сразу по его завершении.
«Необходимо, чтобы мигрант находился в нашей стране строго в соответствии с положениями своего трудового договора и незамедлительно покидал её территорию, когда его задачи выполнены», — написал Медведев в своём канале на платформе Max, сообщает «РИА Новости».
Согласно принятому в России новому порядку, граждане стран с безвизовым режимом смогут находиться на территории РФ не более 90 дней в течение года — вместо ранее разрешённых 180. Водители из Армении требуют от властей страны начать переговоры с российской стороной об отмене этого ограничения. По их словам, от него больше всего пострадают компании, занимающиеся грузовыми и пассажирскими перевозками, поскольку из-за очередей и других проблем на пропускном пункте Верхний Ларс они смогут находиться там лишь 90 дней в году.