Հեղինակավոր Forbes ամսագրում հրապարակվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի հոդվածը՝ «Ինչպես են կառավարությունները հարկային արտոնություններով նպաստում ԱԲ-ի և գիտական հետազոտությունների (R&D) զարգացումը» վերնագրով։
Հոդվածում նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի տեսլականը՝ որպես փոքր, սակայն տեխնոլոգիական մեծ ներուժ ունեցող երկիր։ Նա ընդգծել է, որ պետական քաղաքականությունների միջոցով հնարավոր է ձևավորել նորարարական էկոհամակարգ, որը կխթանի առաջադեմ տեխնոլոգիաների զարգացումը։
Հոդվածում նախարարը վերլուծում է, թե ինչպես են տարբեր երկրներ, կիրառելով արդյունավետ հարկային քաղաքականություն և տեխնոլոգիական խթաններ, ձևավորում նորարարական տնտեսություններ և արագացնում արհեստական բանականության (ԱԲ) և գիտական հետազոտությունների (R&D) զարգացումը։ Նա նշել է, որ հարկային արտոնությունները դարձել են ոչ միայն ներդրումների խրախուսման միջոց, այլև ռազմավարական գործիք՝ գիտական և տեխնոլոգիական առաջընթացը խթանելու համար, հայտնում է նախարարությունը։
Նախարարն անդրադարձ է կատարել Հայաստանի նոր տեխնոլոգիական ռազմավարությանը՝ ներկայացնելով պետական աջակցության այն ծրագրերն ու հարկային արտոնությունները, որոնք ուժի մեջ են մտել 2025 թվականից։ Դրանց թվում են տաղանդների ներգրավման և վերապատրաստման խրախուսումը, փոքր տեխնոլոգիական բիզնեսների համար շրջանառության հարկի նվազեցումը, ինչպես նաև գիտահետազոտական թիմերի համար հարկային ծանրաբեռնվածության զգալի թեթևացումը։
Հայրապետյանն ընդգծել է նաև Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև 2025 թվականի օգոստոսին ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը՝ արհեստական բանականության և կիսահաղորդչային նորարարությունների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ, որը կարևոր քայլ է երկրի ԱԲ ներուժի զարգացման ուղղությամբ։

Forbes magazine has published an article by Armenia’s Minister of High-Tech Industry, Mkhitar Hayrapetyan, titled “How Governments Are Using Tax Incentives to Accelerate AI and R&D Development.”
In the article, the minister presents Armenia’s vision as a small country with significant technological potential, stressing that with the right public policies, governments can build innovative ecosystems that foster the growth of advanced technologies.
Hayrapetyan analyzes how various nations use effective tax policies and tech incentives to create innovative economies and accelerate the development of artificial intelligence (AI) and research and development (R&D). He argues that tax incentives have evolved into strategic tools not only for encouraging investment but also for driving scientific and technological progress.
He also introduces Armenia’s new national tech strategy, highlighting government-backed programs and tax incentives implemented in 2025. These include support for talent acquisition and training, reduced turnover tax for small tech businesses, and major tax relief for research teams.
Hayrapetyan further emphasizes the significance of the U.S.-Armenia Memorandum of Understanding signed in August 2025 on cooperation in AI and semiconductor innovation as an important step toward enhancing Armenia’s AI capacity.