Ucom-ը և Իմփաքթ Հաբ Երևանը արագ մենթորության (Speed-Mentoring) ձևաչափով հատուկ միջոցառում էին կազմակերպել Ucom Fellowship ինկուբացիոն ծրագրի 2025 թվականի մասնակիցների համար։ Շրջակա միջավայրի խնդիրների հաղթահարմանը միտված նախագծերի հեղինակները հնարավորություն ունեցան հանդիպելու կայուն զարգացման, բիզնեսի և տեխնոլոգիաների ոլորտների առաջատար մասնագետների հետ՝ իրենց տեխնոլոգիական և շրջանաձև տնտեսության վրա հիմնված նախաձեռնությունները զարգացնելու նպատակով։
Մասնակիցները ստացել են նպատակային խորհուրդներ բիզնեսի ընդլայնման, բնապահպանական ծրագրերի մշակման, ինչպես նաև հաղորդակցության, մարքեթինգի, ռազմավարական պլանավորման և դրամահավաքի գործընթացների ամրապնդման ուղղություններով։ Մենթորներին միացել էր նաև Ucom-ի Հասարակայնության կապերի և հաղորդակցության թիմը՝ տրամադրելով մասնագիտացված աջակցություն ռազմավարական հաղորդակցության, հաղորդագրությունների մշակման և հանրային ներգրավվածության հարցերում։
«Ucom Fellowship ծրագիրը մեզ համար պարզապես ուսումնական նախաձեռնություն չէ, այլ հարթակ՝ հայկական կանաչ նորարարությունները կյանքի կոչելու համար։ Մենք փոխանցում ենք փորձ, ուղղորդում և ոլորտային գիտելիք, որոնք կարող են արագացնել աճը և գաղափարները վերածել գործնական լուծումների։ Այդ պատճառով էլ շարունակելու ենք աջակցել այն նախագծերին, որոնք արձագանքում են բնապահպանական մարտահրավերներին և նպաստում երկրի կայուն զարգացմանը», — նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ucom Fellowship ծրագիրը, որը Ucom-ի և Իմփաքթ Հաբ Երևանի համատեղ նախաձեռնությունն է, նպատակ ունի հզորացնել շրջակա միջավայրի խնդիրների լուծմանը միտված նորարարական մոտեցումները և աջակցել դրանց վերածմանը կենսունակ, շուկային պատրաստ նախագծերի։
«Ucom Fellowship-ը նախատեսված է ոչ միայն տեսական գիտելիք փոխանցելու, այլև նորարարներին ուղղակի կապ տալու ոլորտի մասնագետների հետ։ Այս մենթորական հանդիպումը կարևոր քայլ էր՝ նրանց գաղափարները զարգացնելու և վերածելու կենսունակ, արդյունավետ նախագծերի», – նշել է Իմփաքթ Հաբ Երևանի գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը։
2025 թվականի ծրագրի համար ընտրվել էր տասը մասնակից, որոնք ներկայացրել էին նախագծեր կանաչ նորարարության, շրջանաձև տնտեսության, կայուն էներգետիկայի, թափոնների նվազեցման, էկո-տուրիզմի, կենսաքայքայվող նյութերի, կրթական տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականությամբ օպտիմիզացված լուծումների ոլորտներում։
Այս նախաձեռնությունն ընդգծում է երկու կազմակերպությունների համատեղ հանձնառությունը՝ կամրջելու տեսական գաղափարներն ու շուկային պատրաստ, կայուն լուծումները՝ ամրապնդելով Հայաստանի դիրքերը գլոբալ «կանաչ» տնտեսության ոլորտում։

Ucom and Impact Hub Yerevan organized a dedicated Speed-Mentoring event for the participants of the Ucom Fellowship Incubation Program 2025. The authors of environmentally focused projects had the opportunity to meet leading experts in sustainable development, business, and technology to further develop their initiatives based on technological and circular economy principles.
Participants received targeted guidance on business scaling, environmental program development, as well as strengthening communication, marketing, strategic planning, and fundraising processes. Ucom’s Public Relations and Communications team also joined the group of mentors, providing specialized support in strategic messaging, communications planning, and public engagement.
“For us, the Ucom Fellowship program is not just an educational initiative, but a platform for turning Armenian green innovations into real solutions. We share our experience, mentorship, and sectoral knowledge to help accelerate growth and transform ideas into practical outcomes. That is why we remain committed to supporting projects that address environmental challenges and contribute to the country’s sustainable development,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
A joint initiative of Ucom and Impact Hub Yerevan, the Ucom Fellowship aims to strengthen innovative approaches addressing environmental challenges and support their transformation into viable, market-ready solutions.
“The Ucom Fellowship is designed to provide more than just theoretical knowledge; it's about creating tangible pathways for growth. This mentoring event provided our fellows with direct access to the expertise and networks necessary to transform their innovative ideas into viable, impactful businesses,” said Gevorg Poghosyan, Executive Director of Impact Hub Yerevan.
For the 2025 cycle, ten participants were selected, presenting projects in the fields of green innovation, circular economy, sustainable energy, waste reduction, eco-tourism, biodegradable materials, educational technologies, and AI-optimized solutions.
This initiative underscores a shared commitment from both organizations to bridge the gap between visionary ideas and market-ready, sustainable solutions, strengthening Armenia's position in the global green economy.