Մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը, անդրադառնալով Cloudflare-ի խափանմանը, ասել է, որ երբ հետևանքները գնահատվեն, կպարզվի՝ որքան հարյուր միլիոն դոլարի վնաս է պատճառվել աշխարհի տնտեսությանը։ Նրա դիտարկմամբ՝ շատ լուրջ բիզնեսներ կորցնում են իրենց այցելուներին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Cloudflare-ի վրա նստած է աշխարհի ինտերնետի բավականին լուրջ հատված։ Հայաստանում, օրինակ, լրատվամիջոցների գերակշռող մասը, և ոչ միայն Հայաստանում։ Մի կողմից լուրջ բիզնեսներ կորցնում են իրենց այցելուներին, նաև շատ բիզնեսների գործիքը չի աշխատում»,–ասել է նա։
Մարտիրոսյանն ավելացրել է, որ նման մակարդակի խափանում վերջին շրջանում նկատվել է Amazon-ի ամպային համակարգերում։
«Վերջերս այս մակարդակի խափանում եղել է Amazon-ի cloud-ում․ այնտեղ էլ շատ-շատ կայքեր չէին բացվում կամ կարող էր կայքը բացվել, բայց ծառայությունները չաշխատեին։ Մարդկության կախվածությունը մի քանի մեծ ընկերությունից շատ մեծ է։ Ընդամենը մի քանի ընկերություն են կանգնած ծառայությունների մեծ մասի հետևում, և երբ խոշորի հետ մի բան է լինում, քաշվում են բոլորը», – ասել է Մարտիրոսյանը։
Նոյեմբերի 18–ին մի քանի ժամով հայաստանյան լրատվական դաշտն անգործունակ է եղել՝ կայքերը հասանելի չեն եղել Cloudflare-ի համակարգերի խափանման պատճառով։ Նշված խնդիրը կրել է մասշտաբային բնույթ և արձանագրվել է նաև այլ երկրներում՝ անդրադառնալով նույնիսկ հայտնի սոցիալական հարթակների աշխատանքին։

19 Ноябрь 2025 - 11:28 AMT
Медиаспециалист Самвел Мартиросян, комментируя сбой в системе Cloudflare, заявил, что после анализа последствий станет ясно, какой экономический ущерб — в сотни миллионов долларов — понесла мировая экономика. По его словам, крупные бизнесы теряли трафик и работоспособность.
«На Cloudflare работает значительная часть глобального интернета. В Армении, например, подавляющее большинство СМИ, и не только в Армении. Серьезные бизнесы теряют пользователей, а множество инструментов попросту не функционирует», — сказал он в интервью Pastinfo.
Мартиросян добавил, что сбой подобного уровня недавно произошел и в облачных системах Amazon.
«Человечество чрезвычайно зависит от нескольких крупных компаний. Большинство онлайн-сервисов завязано всего на несколько игроков. Когда что-то случается с одним из них, страдают все», — отметил он.
18 ноября на несколько часов был парализован армянский новостной сектор — сайты оказались недоступны из-за сбоя в системах Cloudflare. Проблема имела масштабный характер и затронула даже известные социальные платформы в других странах.