Apple ընկերությունը պատրաստվում է ուսումնասիրել Հայաստանում իր գործունեության ընդլայնման հնարավոր ուղղությունները՝ նախատեսելով առաջիկայում պատվիրակություն գործուղել երկիր։ Այդ մասին քննարկում է եղել ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Նարեկ Մկրտչյանի հանդիպմանը Apple-ի միջազգային համագործակցության բաժնի ավագ տնօրեն Ջեյսոն Լունդգարդի հետ, հայտնում է ՀՀ դեսպանությունը։
Հանդիպման ժամանակ դեսպան Մկրտչյանն ամփոփ կերպով ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին ստորագրված Հայաստանի ու ԱՄՆ Առևտրի ներկայացուցիչների գրասենյակի միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագիրը, որը վերաբերում է ԱԲ-ի և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերությանը։ Նա նաև ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական դաշտի առավելությունները և ներդրումների համար ստեղծված պայմանները։
Քննարկվել են համագործակցության հնարավոր ուղղությունները և Apple-ի կողմից Հայաստանում գործունեություն ծավալելու նախադրյալները։
Դեսպան Մկրտչյանը իր երախտագիտությունն է հայտնել Ջեյսոն Լունդգարդին՝ Հայկական ստեղծարար տեխնոլոգիաների քոլեջում (ACT) Apple-ի առաջին կրթական նախաձեռնությունը սկսելու համար։ Կողմերը նաև վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակել համագործակցությունը՝ կրթական ծրագրի ընդլայնման ուղղությամբ։
Firebird-ը՝ ԱՄՆ-ում գործող արհեստական բանականության (ԱԲ) ամպային և ենթակառուցվածքային տեխնոլոգիաների ընկերությունը, ստացել է ԱՄՆ արտահանման թույլատվություն և հայտարարել է Հայաստանում իր առաջին 500 միլիոն դոլարի ներդրման մասին։ Սա բազմամիլիարդանոց մեգանախագծի մեկնարկային փուլն է, որի նպատակն է տարածաշրջան բերել բարձր հզորությամբ ԱԲ գերհամակարգչային ենթակառուցվածք։

Apple is preparing to send a delegation to Armenia to explore opportunities for expanding its presence in the country. The plan was discussed during a meeting between Armenia’s Ambassador to the U.S., Narek Mkrtchyan, and Jason Lundgaard, Apple’s Senior Director of International Cooperation, the Armenian Embassy reported.
Ambassador Mkrtchyan presented the August 8 Memorandum of Understanding signed between Armenia and the U.S. Trade Representative’s Office, focused on innovation partnerships in artificial intelligence and semiconductors. He also outlined Armenia’s tech sector advantages and the investment environment.
The two discussed potential areas for cooperation and the conditions needed for Apple to establish operations in Armenia.
Mkrtchyan expressed appreciation to Lundgaard for Apple’s launch of its first educational initiative in Armenia through the Armenian College of Creative Technologies (ACT). Both sides reaffirmed their commitment to expanding this educational program.
Notably, Firebird—a U.S.-based AI cloud and infrastructure company—has received U.S. export clearance and announced a $500 million investment in Armenia as the first stage of a multibillion-dollar project aimed at building high-power AI supercomputing infrastructure in the region.