Apple ընկերությունը պատրաստվում է ուսումնասիրել Հայաստանում իր գործունեության ընդլայնման հնարավոր ուղղությունները՝ նախատեսելով առաջիկայում պատվիրակություն գործուղել երկիր։ Այդ մասին քննարկում է եղել ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Նարեկ Մկրտչյանի հանդիպմանը Apple-ի միջազգային համագործակցության բաժնի ավագ տնօրեն Ջեյսոն Լունդգարդի հետ, հայտնում է ՀՀ դեսպանությունը։
Հանդիպման ժամանակ դեսպան Մկրտչյանն ամփոփ կերպով ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին ստորագրված Հայաստանի ու ԱՄՆ Առևտրի ներկայացուցիչների գրասենյակի միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագիրը, որը վերաբերում է ԱԲ-ի և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերությանը։ Նա նաև ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական դաշտի առավելությունները և ներդրումների համար ստեղծված պայմանները։
Քննարկվել են համագործակցության հնարավոր ուղղությունները և Apple-ի կողմից Հայաստանում գործունեություն ծավալելու նախադրյալները։
Դեսպան Մկրտչյանը իր երախտագիտությունն է հայտնել Ջեյսոն Լունդգարդին՝ Հայկական ստեղծարար տեխնոլոգիաների քոլեջում (ACT) Apple-ի առաջին կրթական նախաձեռնությունը սկսելու համար։ Կողմերը նաև վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակել համագործակցությունը՝ կրթական ծրագրի ընդլայնման ուղղությամբ։
Firebird-ը՝ ԱՄՆ-ում գործող արհեստական բանականության (ԱԲ) ամպային և ենթակառուցվածքային տեխնոլոգիաների ընկերությունը, ստացել է ԱՄՆ արտահանման թույլատվություն և հայտարարել է Հայաստանում իր առաջին 500 միլիոն դոլարի ներդրման մասին։ Սա բազմամիլիարդանոց մեգանախագծի մեկնարկային փուլն է, որի նպատակն է տարածաշրջան բերել բարձր հզորությամբ ԱԲ գերհամակարգչային ենթակառուցվածք։

Во время встречи посла Армении в США Нарека Мкртчяна с старшим директором по международному сотрудничеству Apple Джейсоном Лундгардом обсуждались перспективы расширения деятельности компании в Армении. Apple планирует направить делегацию в страну для изучения возможных направлений присутствия.
Посол Мкртчян представил Меморандум о взаимопонимании, подписанный 8 августа между Арменией и Офисом торгового представителя США, касающийся инновационного партнёрства в сфере искусственного интеллекта и полупроводников. Также он представил конкурентные преимущества технологического сектора Армении и условия для инвестиций.
Стороны обсудили возможные направления сотрудничества и предпосылки для присутствия Apple в Армении.
Посол выразил благодарность Лундгарду за запуск первой образовательной инициативы Apple в Армении на базе Армянского колледжа креативных технологий (ACT). Обе стороны подтвердили готовность продолжать сотрудничество и расширить образовательные программы.
Отметим, что американская компания Firebird, специализирующаяся на облачных технологиях и инфраструктуре в сфере ИИ, получила экспортное разрешение США и объявила о первом этапе инвестиций в Армении в размере 500 миллионов долларов. Это старт мегапроекта, цель которого — создание мощной ИИ-суперкомпьютерной инфраструктуры в регионе.