ԱՄՆ‑ի և Ուկրաինայի պաշտոնական անձինք հայտնել են, որ երկու երկրի պատվիրակությունները Ժնևում «արդյունավետ բանակցություններից» արդյունքում մշակել են թարմացված «շրջանակային փաստաթուղթ» Ուկրաինայում խաղաղության հաստատման վերաբերյալ։
Հայտարարությունը հրապարակվել է Սպիտակ տան և Ուկրաինայի նախագահի կայքերում։ Մատնանշվել է, որ երկու կողմերը խորհրդակցությունները համարել են արդյունավետ։
«Կողմերը հաստատել են, որ ցանկացած ապագա համաձայնագիր պետք է ամբողջությամբ հարգի Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը և ապահովի կայուն և արդար խաղաղություն»,‑ ասվում է հայտարարության տեքստում։ Փաստաթուղթն առայժմ հրապարակված չէ։
Ընդհանուր հայտարարության համաձայն, երկու կողմերը կշարունակեն փաստաթղթի վրա ինտենսիվ աշխատանքն «առաջիկայում» և սերտորեն կհամագործակցեն եվրոպացի գործընկերների հետ, գրում է Deutsche Welle-ն։
Դրանից առաջ՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն համոզմունք էր հայտնել, որ Թրամփի «խաղաղության ծրագրի» վերամշակված տարբերակը կյանքի կոչվելու մեծ ներուժ ունի։
23 նոյեմբերին Ժնևում Ուկրաինայի պատվիրակների և նրա եվրոպական դաշնակիցների հետ խորհրդակցությանց հետո նա լրագրողներին ասել էր, որ բանակցությունները հանգեցրել են «հիմնարար փաստաթղթի» ստեղծմանը, որը լավ հիմք կլինի հետագա աշխատանքի համար։ Ուկրաինական պատվիրակության ղեկավար՝ Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը նույնպես շեշտել է Շվեյցարիայում ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների հետ բանակցությունների արդյունավետությունը։
«Մեզ ուղղակի անհրաժեշտ է ավելի շատ ժամանակ, քան այդ պահին ունեինք։ Ես համոզված եմ, որ հաջողելու ենք»,–ասել էր Ռուբիոն։
Ամերիկացի քաղաքական գործչի խոսքով, Ժնևի բանակցողներին դեռ պետք է լուծել մի քանի հարցեր, որից հետո ԱՄՆ‑ի «խաղաղության ծրագրի» մեջ հնարավոր են որոշ փոփոխություններ։ Հատկապես, պետք է քննարկել Եվրոպական միության և ՆԱՏՕ-ի դերը հակամարտության կարգավորման գործում, ավելացրել է նա։
Այնուհետ փաստաթուղթը պետք է համաձայնեցվի ԱՄՆ և Ուկրաինայի նախագահների մակարդակով, որի կապակցությամբ Ռուբիոն հնարավոր է համարում նոր հանդիպում Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Զելենսկու միջև։
«Ակնհայտ է, որ ռուսներն այստեղ նույնպես խոսքի իրավունք ունեն, այնպես չէ՞»,‑ հավելել է նա։
Հայտարարության տեքստի վերաբերյալ պայմանավորվածությունից անմիջապես հետո նա մեկնել է Վաշինգտոն։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու այցելությունը Սպիտակ տուն կարող է տեղի ունենալ հաջորդ շաբաթ, եթե Ժնեւում բանակցություններում առաջընթաց գրանցվի։
Եվրոպական առաջարկները, ըստ DPA գործակալության, ենթադրում են որոշ կետերի մեղմացուըմ ԱՄՆ-ի պատերազմի դադարեցման ծրագրում՝ հօգուտ Կիևի։ Սույն առաջարկների համաձայն, օրինակ, Ուկրաինային չպետք է ստիպեն նվիրել Ռուսաստանին այն տարածքները, որոնք այժմ վերահսկում է։ Բացի այդ, չի նախատեսվում Ռուսաստանի կողմից պատերազմի ընթացքում բռնակցված տարածքների փաստացի ճանաչում։
Նոյեմբերի 20–ին ԱՄՆ‑ն ներկայացրել է Ուկրաինայի համար 28 կետից բաղկացած խաղաղության ծրագիր։ Ըստ դրա՝ Ուկրաինան պետք է ամբողջությամբ դուրս բերի զորքերը Դոնբասից, զգալիորեն կրճատի իր բանակը, հրաժարվի հեռահար զենքից ու ՆԱՏՕ‑ի անդամակցությունից։ Ժնևի հանդիպումից առաջ Դոնալդ Թրամփը ապերախտության մեջ էր մեղադրել Կիևին, որը չէր ողջունել նրա «խաղաղության ծրագիրը»։ Զելենսկու կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ ասվում է, որ «ուկրաինական պատվիրակությունը կրկին երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ‑ին և, մասնավորապես, անձամբ նախագահ Դոնալդ Թրամփին»։

24 Ноябрь 2025 - 12:43 AMT
Официальные представители США и Украины сообщили, что делегации двух стран после «эффективных переговоров» в Женеве разработали обновлённый рамочный документ, направленный на установление мира в Украине.
Заявление опубликовано на официальных сайтах Белого дома и президента Украины. В нём подчёркивается, что консультации были признаны результативными обеими сторонами.
«Стороны подтвердили, что любое будущее соглашение должно полностью уважать суверенитет Украины и обеспечивать стабильный и справедливый мир», — говорится в тексте заявления. Сам документ пока не обнародован.
Согласно совместному коммюнике, стороны продолжат интенсивную работу над документом «в ближайшее время» и будут тесно сотрудничать с европейскими партнёрами, сообщает Deutsche Welle.
До этого госсекретарь США Марко Рубио выразил уверенность, что переработанный вариант «мирной инициативы Трампа» обладает высоким потенциалом реализации. 23 ноября в Женеве, после переговоров с украинской делегацией и её европейскими союзниками, он заявил журналистам, что переговоры привели к созданию «фундаментального документа», который станет прочной основой для дальнейшей работы.
Руководитель украинской делегации, глава офиса президента Украины Андрей Ермак, также отметил эффективность диалога с представителями США в Швейцарии.
«Нам просто нужно было больше времени, чем у нас было. Я уверен, что мы добьёмся успеха», — заявил Рубио.
По его словам, участникам переговоров в Женеве предстоит решить ещё несколько вопросов, в том числе обсудить роль Евросоюза и НАТО в процессе урегулирования. После этого в план США по прекращению войны могут быть внесены определённые изменения.
Финальный вариант документа должен быть согласован на президентском уровне, и Рубио не исключил возможность новой встречи Дональда Трампа и Владимира Зеленского.
«Очевидно, что у русских тоже есть право голоса, не так ли?» — добавил он.
Сразу после согласования заявления он отбыл в Вашингтон.
Посещение президентом Украины Владимиром Зеленским Белого дома может состояться на следующей неделе, если в Женеве будет зафиксирован дальнейший прогресс.
По информации агентства DPA, европейские предложения предполагают смягчение ряда пунктов в американском плане прекращения войны — в пользу Киева. В частности, Украине не следует принуждать к передаче России контролируемых ею территорий. Также не предусматривается фактическое признание аннексий, осуществлённых Россией в ходе войны.
Напомним, 20 ноября США представили Украине 28-пунктный мирный план. Он предусматривал полный вывод украинских войск из Донбасса, значительное сокращение армии, отказ от дальнобойного оружия и отказ от вступления в НАТО. Перед женевской встречей Дональд Трамп обвинил Киев в неблагодарности за его мирную инициативу. Тем не менее, в опубликованном на сайте Зеленского заявлении говорится, что «украинская делегация вновь выразила благодарность США и лично президенту Дональду Трампу».