Բրիտանական BP ընկերությունը բանակցում է Բաքու–Սուպսա և Բաքու–Թբիլիսի–Ջեյհան նավթատարների կառավարման իրավասություններից հրաժարվելու շուրջ։ Այդ մասին հայտնել է ընկերության վրացական ներկայացուցչությունը «Business Media»-ին։
Ըստ աղբյուրի՝ քննարկումների հիմնական նպատակը Վրաստանի տարածքում գտնվող Բաքու–Սուպսա նավթատարի ենթակառուցվածքների փոխանցումն է Վրաստանի Նավթի և գազի կորպորացիային կամ նրա կողմից նշանակված օպերատորին։ Բացի այդ, նախատեսվում է ԲԹՋ և Հարավկովկասյան նավթատարի կառավարումը հանձնել «SOCAR Midstream» ընկերությանը, գրում է Minval.az-ը։
Թեպետ BP-ն հրաժարվել է այս հատվածներում օպերատորի կարգավիճակից, այն շարունակում է մնալ նախագծերի բաժնետեր։ Ընկերությունը տիրապետում է ԲԹՋ-ի 30.1% և Հարավկովկասյան նավթատարի 29.99% բաժնեմասերին։
Նախատեսվում է, որ օպերատորի դերի փոխանցման գործընթացը կավարտվի 2026 թվականի առաջին կիսամյակի վերջին՝ համապատասխան համաձայնագրի կնքման դեպքում։
Նշվում է, որ այս փոփոխությունները չեն վերաբերում Սանգաչալի տերմինալին։ Փոխանցումից հետո BP-ն կշարունակի օպերատորի դերը «Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի», «Շահդենիզ» ծրագրերում և Սանգաչալի տերմինալում։
Վրաստանում օպերատորի դերի փոխանցումից հետո BP-ն կանցկացնի գնահատում, որը որոշակի ժամանակ կպահանջի։
Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը (երբեմն կրճատված իբրև ԲԹՋ նավթամուղ) 1768 կմ ընդհանուր երկարության խողովակաշար է՝ Կասպից ծովից մինչև Միջերկրական ծով։ Նավթամուղը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքուն Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիի միջոցով միացնում է Թուրքիայի հարավարևելյան նավահանգիստ Ջեյհանին։Խողովակաշարի սեփականատերն է 11 էներգետիկ ընկերություն միավորող և BP ընկերության կողմից կառավարվող կոնսորցիումը։
Նավթամուղի կառուցումն արժեցել է 4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։ Երբ նավթամուղն սկսեց ամբողջ հզորությամբ նավթ փոխադրել, Ադրբեջանը մոտ 20 միլիարդ ԱՄՆ դոլար եկամուտ է ստացել։

6 Декабрь 2025 - 08:15 AMT
Британская энергетическая компания BP ведёт переговоры об отказе от роли оператора нефтепроводов Баку–Супса и Баку–Тбилиси–Джейхан (БТДЖ). Как сообщает грузинское представительство BP изданию Business Media, основной предмет обсуждения — передача инфраструктуры Баку–Супса, расположенной на территории Грузии, в ведение Грузинской государственной корпорации нефти и газа или её назначенного оператора.
Также планируется передача управления нефтепроводами БТДЖ и Южнокавказским трубопроводом компании «SOCAR Midstream», передаёт Minval.az .
Несмотря на отказ от операторских функций, BP остаётся акционером проектов, владея 30,1% акций БТДЖ и 29,99% акций Южнокавказского трубопровода.
Ожидается, что передача операторских полномочий завершится к концу первого полугодия 2026 года, при условии подписания соответствующего соглашения.
Отмечается, что эти изменения не касаются терминала Сангачал. BP продолжит выполнять функции оператора в рамках проектов «Азери–Чираг–Гюнешли», «Шах-Дениз», а также на терминале Сангачал.
После передачи полномочий в Грузии компания проведёт дополнительную оценку, которая потребует времени.
Нефтепровод Баку–Тбилиси–Джейхан (БТДЖ) протяжённостью 1768 км соединяет столицу Азербайджана Баку с портом Джейхан на юго-востоке Турции через Тбилиси. Владельцем трубопровода является консорциум из 11 энергетических компаний, оператором которого выступает BP. Строительство обошлось в 4 млрд долларов США. При полной загрузке Азербайджан получил от проекта около 20 млрд долларов.