Բրիտանական BP ընկերությունը բանակցում է Բաքու–Սուպսա և Բաքու–Թբիլիսի–Ջեյհան նավթատարների կառավարման իրավասություններից հրաժարվելու շուրջ։ Այդ մասին հայտնել է ընկերության վրացական ներկայացուցչությունը «Business Media»-ին։
Ըստ աղբյուրի՝ քննարկումների հիմնական նպատակը Վրաստանի տարածքում գտնվող Բաքու–Սուպսա նավթատարի ենթակառուցվածքների փոխանցումն է Վրաստանի Նավթի և գազի կորպորացիային կամ նրա կողմից նշանակված օպերատորին։ Բացի այդ, նախատեսվում է ԲԹՋ և Հարավկովկասյան նավթատարի կառավարումը հանձնել «SOCAR Midstream» ընկերությանը, գրում է Minval.az-ը։
Թեպետ BP-ն հրաժարվել է այս հատվածներում օպերատորի կարգավիճակից, այն շարունակում է մնալ նախագծերի բաժնետեր։ Ընկերությունը տիրապետում է ԲԹՋ-ի 30.1% և Հարավկովկասյան նավթատարի 29.99% բաժնեմասերին։
Նախատեսվում է, որ օպերատորի դերի փոխանցման գործընթացը կավարտվի 2026 թվականի առաջին կիսամյակի վերջին՝ համապատասխան համաձայնագրի կնքման դեպքում։
Նշվում է, որ այս փոփոխությունները չեն վերաբերում Սանգաչալի տերմինալին։ Փոխանցումից հետո BP-ն կշարունակի օպերատորի դերը «Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի», «Շահդենիզ» ծրագրերում և Սանգաչալի տերմինալում։
Վրաստանում օպերատորի դերի փոխանցումից հետո BP-ն կանցկացնի գնահատում, որը որոշակի ժամանակ կպահանջի։
Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը (երբեմն կրճատված իբրև ԲԹՋ նավթամուղ) 1768 կմ ընդհանուր երկարության խողովակաշար է՝ Կասպից ծովից մինչև Միջերկրական ծով։ Նավթամուղը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքուն Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիի միջոցով միացնում է Թուրքիայի հարավարևելյան նավահանգիստ Ջեյհանին։Խողովակաշարի սեփականատերն է 11 էներգետիկ ընկերություն միավորող և BP ընկերության կողմից կառավարվող կոնսորցիումը։
Նավթամուղի կառուցումն արժեցել է 4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։ Երբ նավթամուղն սկսեց ամբողջ հզորությամբ նավթ փոխադրել, Ադրբեջանը մոտ 20 միլիարդ ԱՄՆ դոլար եկամուտ է ստացել։

British energy giant BP is in talks to relinquish its operational role in managing the Baku–Supsa and Baku–Tbilisi–Ceyhan (BTC) pipelines.
The company’s Georgian office confirmed the negotiations to Business Media. The discussions primarily concern transferring Baku–Supsa infrastructure on Georgian territory to Georgia’s Oil and Gas Corporation or its designated operator.
Additionally, BP plans to transfer operational responsibility for the BTC and South Caucasus pipelines to SOCAR Midstream, as reported by Minval.az .
While stepping down as operator, BP will remain a shareholder, retaining a 30.1% stake in BTC and 29.99% in the South Caucasus Pipeline.
If finalized, the handover of operator duties is expected to conclude by the end of the first half of 2026, subject to formal agreements.
The company noted that these changes will not affect the Sangachal Terminal. BP will continue to operate the Azeri–Chirag–Gunashli and Shah Deniz fields, as well as the Sangachal Terminal.
Following the transfer of operational duties in Georgia, BP will carry out a detailed assessment, which will take additional time.
The Baku–Tbilisi–Ceyhan (BTC) pipeline is a 1,768-kilometer oil pipeline stretching from the Caspian Sea to the Mediterranean. It links Azerbaijan’s capital Baku with Georgia’s Tbilisi and Turkey’s southern port of Ceyhan. The pipeline is owned by a consortium of 11 energy firms, operated by BP. Construction cost $4 billion. At full capacity, the pipeline has brought Azerbaijan an estimated $20 billion in revenue.