ԱՄՆ-ն որոշել է դադարեցնել Green Card–ի խաղարկությունը։ Այդ մասին X-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմը։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրահանգով նա հանձնարարել է ԱՄՆ քաղաքացիության և ներգաղթի ծառայությանը (USCIS) դադարեցնել DV1 վիզաների ծրագրի իրականացումը, քանի որ պարզվել է, որ Բրաունի համալսարանի կրակոցների մեջ կասկածվողը մուտք է գործել երկիր Green Card–ով
Նախարարը նշել է, որ դա արվում է այն նպատակով, որ ԱՄՆ քաղաքացիներն «այլևս չտուժեն այս վնասակար ծրագրից»։
Ռոդ Այլենդ նահանգի Փրովիդենս քաղաքում գտնվող Բրաունի համալսարանում կրակոցները տեղի են ունեցել դեկտեմբերի 13-ին՝ զոհվել է երկու մարդ, ևս ինը՝ վիրավորում է ստացել։ Հարձակումից հետո ենթադրյալ հանցագործը փախուստի է դիմել, սակայն նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, և նա ձերբակալվել է։ Մի քանի օր անց կասկածյալը ազատ է արձակվել կալանքից։

U.S. Secretary of Homeland Security Kristi Noem announced on X that the United States will terminate the Green Card lottery program, formally known as the DV1 visa program.
Noem said the decision was made under President Donald Trump’s directive, following reports that the suspect in the Brown University shooting had entered the country through the Diversity Visa system.
She stated the move aims to ensure that American citizens "no longer suffer the consequences of this harmful program."
The shooting occurred on December 13 at Brown University in Providence, Rhode Island, killing two people and injuring nine. The suspect fled the scene but was later apprehended after a manhunt. He was released from custody a few days later.