ԱՄՆ-ն որոշել է դադարեցնել Green Card–ի խաղարկությունը։ Այդ մասին X-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմը։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրահանգով նա հանձնարարել է ԱՄՆ քաղաքացիության և ներգաղթի ծառայությանը (USCIS) դադարեցնել DV1 վիզաների ծրագրի իրականացումը, քանի որ պարզվել է, որ Բրաունի համալսարանի կրակոցների մեջ կասկածվողը մուտք է գործել երկիր Green Card–ով
Նախարարը նշել է, որ դա արվում է այն նպատակով, որ ԱՄՆ քաղաքացիներն «այլևս չտուժեն այս վնասակար ծրագրից»։
Ռոդ Այլենդ նահանգի Փրովիդենս քաղաքում գտնվող Բրաունի համալսարանում կրակոցները տեղի են ունեցել դեկտեմբերի 13-ին՝ զոհվել է երկու մարդ, ևս ինը՝ վիրավորում է ստացել։ Հարձակումից հետո ենթադրյալ հանցագործը փախուստի է դիմել, սակայն նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, և նա ձերբակալվել է։ Մի քանի օր անց կասկածյալը ազատ է արձակվել կալանքից։

19 Декабрь 2025 - 08:55 AMT
Министр внутренней безопасности США Кристи Ноем сообщила в своём микроблоге в X, что США прекращают программу розыгрыша грин-карт (DV1), более известную как Diversity Visa.
По её словам, это решение принято по поручению президента Дональда Трампа, поскольку выяснилось, что подозреваемый в стрельбе в университете Брауна въехал в страну по грин-карте, полученной через эту программу.
Министр заявила, что отмена направлена на то, чтобы «граждане США больше не страдали от последствий этой вредоносной программы».
Инцидент произошёл 13 декабря в университете Брауна, расположенном в городе Провиденс, штат Род-Айленд. В результате стрельбы погибли два человека, девять получили ранения. После нападения подозреваемый скрылся, но был объявлен в розыск и задержан. Через несколько дней он был освобождён из-под стражи.