Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Կրեմլը ըմբռնումով է մոտենում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի որոշմանը՝ Անկախ Պետությունների Համագործակցության ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին չմասնակցել վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ տարվա վերջում բոլոր ղեկավարներն ունեն հագեցած աշխատանքային գրաֆիկ։
«Մենք միանգամայն ըմբռնումով ենք մոտենում։ Իրոք, բոլոր պետությունների ղեկավարները շատ լարված ժամանակացույց ունեն, առավել ևս դեկտեմբերին, Ամանորին ընդառաջ»,–ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Սանկտ Պետերբուրգում դեկտեմբերի 21–ին և 22–ին անցնում է ԱՊՀ ոչ ֆորմալ գագաթնաժողովը։
Պեսկովն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցելու են ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ ֆորմալ գագաթնաժողովին, սակայն, ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ Ալիևը չի մեկնել Սանկտ Պետերբուրգ: Դա բացատրել են նրա ծանրաբեռնված աշխատանքային գրաֆիկով։

Azerbaijani President Ilham Aliyev will not take part in the informal summit of the Commonwealth of Independent States (CIS), and the Kremlin has expressed understanding toward his decision. Russian presidential spokesman Dmitry Peskov noted that year-end schedules for all leaders are typically demanding.
“We fully understand. Indeed, all heads of state have very busy schedules, especially in December as the New Year approaches,” he stated, as quoted by RIA Novosti.
The informal CIS summit is taking place in Saint Petersburg on December 21 and 22.
Earlier, Peskov had announced that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev were expected to attend the gathering of CIS leaders. However, it was later revealed that Aliyev did not travel to Saint Petersburg, with his absence attributed to a packed work schedule.