Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Կրեմլը ըմբռնումով է մոտենում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի որոշմանը՝ Անկախ Պետությունների Համագործակցության ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին չմասնակցել վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ տարվա վերջում բոլոր ղեկավարներն ունեն հագեցած աշխատանքային գրաֆիկ։
«Մենք միանգամայն ըմբռնումով ենք մոտենում։ Իրոք, բոլոր պետությունների ղեկավարները շատ լարված ժամանակացույց ունեն, առավել ևս դեկտեմբերին, Ամանորին ընդառաջ»,–ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Սանկտ Պետերբուրգում դեկտեմբերի 21–ին և 22–ին անցնում է ԱՊՀ ոչ ֆորմալ գագաթնաժողովը։
Պեսկովն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցելու են ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ ֆորմալ գագաթնաժողովին, սակայն, ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ Ալիևը չի մեկնել Սանկտ Պետերբուրգ: Դա բացատրել են նրա ծանրաբեռնված աշխատանքային գրաֆիկով։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев не будет участвовать в неформальном саммите Содружества Независимых Государств. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что в Кремле с пониманием отнеслись к его решению, отметив, что в конце года у всех лидеров насыщенный рабочий график.
«Мы с полным пониманием относимся. Действительно, у всех руководителей государств очень напряжённый график, особенно в декабре, перед Новым годом», — отметил он, сообщает РИА Новости.
Неформальный саммит СНГ проходит в Санкт-Петербурге 21 и 22 декабря.
Ранее Песков заявлял, что премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев примут участие во встрече лидеров СНГ. Однако позже стало известно, что Алиев не прибыл в Санкт-Петербург, и причиной назвали его плотный рабочий график.