23 Դեկտեմբեր 2025 - 13:06 AMT
Մոսկվայի Զամոսկվորեցկի շրջանի դատարանը որոշում է կայացրել հեռակա կարգով կալանավորել Գարրի Կասպարովին, որը Ռուսաստանում ճանաչվել է օտարերկրյա գործակալ և ներառվել է ահաբեկիչների ու ծայրահեղականների ցանկում։ Այդ մասին հայտնել են դատարանից, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Դատարանը Կասպարովի համար որպես խափանման միջոց ընտրել է հեռակա ձևով 2 ամսով կալանավորումը՝ ՌԴ տարածքում ձերբակալվելու կամ Ռուսաստանի տարածք արտահանձնվելու պահից սկսած», – ասել են դատարանից։
Կասպարովի նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՌԴ ՔՕ 205.2 հոդվածի 2-րդ մասով՝ ահաբեկչությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու համար տեղեկատվական ցանցերի, այդ թվում՝ ինտերնետի միջոցով։ Ըստ գործող օրենսդրության՝ այս հոդվածով նախատեսվում է հինգից յոթ տարվա ազատազրկում՝ միաժամանակ որոշ պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու արգելքով՝ մինչև հինգ տարով։
ՌԴ արդարադատության նախարարությունը Կասպարովին օտարերկրյա գործակալների ցուցակում ընդգրկել է 2022 թվականի մայիսին։ Նա ներկայումս բնակվում է երկրի սահմաններից դուրս։

Суд Замоскворецкого района Москвы постановил заочно арестовать Гарри Каспарова, признанного в России иностранным агентом и включённого в список террористов и экстремистов. Об этом сообщили в суде, передаёт ТАСС.
«Суд избрал для Каспарова меру пресечения в виде заочного ареста сроком на два месяца — с момента его задержания на территории РФ или экстрадиции в Россию», — заявили представители суда.
Против Каспарова возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 205.2 УК РФ — за публичное оправдание терроризма с использованием информационных сетей, включая интернет. Статья предусматривает от пяти до семи лет лишения свободы с возможным запретом занимать определённые должности или заниматься определённой деятельностью сроком до пяти лет.
Министерство юстиции России включило Каспарова в список иностранных агентов в мае 2022 года. В настоящее время он проживает за пределами страны.