23 Դեկտեմբեր 2025 - 13:06 AMT
Մոսկվայի Զամոսկվորեցկի շրջանի դատարանը որոշում է կայացրել հեռակա կարգով կալանավորել Գարրի Կասպարովին, որը Ռուսաստանում ճանաչվել է օտարերկրյա գործակալ և ներառվել է ահաբեկիչների ու ծայրահեղականների ցանկում։ Այդ մասին հայտնել են դատարանից, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Դատարանը Կասպարովի համար որպես խափանման միջոց ընտրել է հեռակա ձևով 2 ամսով կալանավորումը՝ ՌԴ տարածքում ձերբակալվելու կամ Ռուսաստանի տարածք արտահանձնվելու պահից սկսած», – ասել են դատարանից։
Կասպարովի նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՌԴ ՔՕ 205.2 հոդվածի 2-րդ մասով՝ ահաբեկչությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու համար տեղեկատվական ցանցերի, այդ թվում՝ ինտերնետի միջոցով։ Ըստ գործող օրենսդրության՝ այս հոդվածով նախատեսվում է հինգից յոթ տարվա ազատազրկում՝ միաժամանակ որոշ պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու արգելքով՝ մինչև հինգ տարով։
ՌԴ արդարադատության նախարարությունը Կասպարովին օտարերկրյա գործակալների ցուցակում ընդգրկել է 2022 թվականի մայիսին։ Նա ներկայումս բնակվում է երկրի սահմաններից դուրս։

23 December 2025 - 14:58 AMT
Moscow’s Zamoskvoretsky District Court has ordered the arrest in absentia of Garry Kasparov, who has been labeled a foreign agent and listed as a terrorist and extremist in Russia. The news was confirmed by the court and reported by TASS.
“The court selected two months of detention in absentia as a preventive measure for Kasparov, effective from the moment he is detained on Russian territory or extradited to Russia,” court representatives stated.
Kasparov faces criminal charges under Part 2 of Article 205.2 of the Russian Criminal Code for “public justification of terrorism” via information networks, including the internet. The law stipulates a prison sentence of five to seven years, along with a ban on holding certain positions or engaging in specific activities for up to five years.
Russia’s Ministry of Justice added Kasparov to its list of foreign agents in May 2022. He currently resides outside the country.