Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հրապարակել է 20 կետից բաղկացած խաղաղության ծրագիրը ՌԴ հետ, որն արդեն երկրորդ ամիսն է քննարկվում է ԱՄՆ, Ուկրաինայի և ՌԴ միջև։ Բացի դրանից կան նաև առանձին հավելումներ՝ տարբեր ուղղություններով, գրում է «ՌԲԿ-Ուկրաինան»։
Զելենսկին նշել է, որ պլանի կետերը պարունակում են հղումներ այլ հնարավոր փաստաթղթերի և մեխանիզմների։
Խաղաղության պլանից բացի, կա ևս 3 փաստաթուղթ․
եռակողմ փաստաթուղթ անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ՝ Ուկրաինայի, ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի միջև,
երկկողմ փաստաթուղթ՝ Ուկրաինային ԱՄՆ-ի կողմից անվտանգության երաշխիքներ տրամադրելու մասին,
Ուկրաինայի բարեկեցության ճանապարհային քարտեզ՝ ԱՄՆ-ի հետ համատեղ մշակված վերականգնման և տնտեսական զարգացման փաստաթուղթ՝ մինչև 2040 թվականը տեսլականով։
Խաղաղության պլանը հաստատում է Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը, նախատեսում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև անվերապահ չհարձակման համաձայնագիր և շփման գծում մոնիթորինգի մեխանիզմի ստեղծում անվտանգության ամուր երաշխիքներ Ուկրաինայի համար,։
Ուկրաինայի ԶՈւ թվաքանակը խաղաղ ժամանակ նախատեսվում է 800, 000 անձնակազմով։
Պլանի համաձայն՝ ԱՄՆ-ն, ՆԱՏՕ-ն և Եվրոպան Ուկրաինային տրամադրելու են անվտանգության երաշխիքներ՝ հոդված 5-ի օրինակով։ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ներխուժման դեպքում նախատեսվում է ռազմական պատասխան և պատժամիջոցների վերականգնում։ Եթե Ուկրաինան ներխուժի Ռուսաստան կամ առանց սադրանքի կրակ բացի Ռուսաստանի տարածքի վրա, երաշխիքները կչեղարկվեն։ Եթե Ռուսաստանը կրակ բացի Ուկրաինայի վրա, երաշխիքները կգործարկվեն։ ԱՄՆ-ին փոխհատուցման մասին դրույթը հանվել է տեքստից։ Չի բացառվել երկկողմ անվտանգության երաշխիքների տրամադրումը և երկրների կամավոր մասնակցությունը։
Ռուսաստանը պետք է օրենսդրորեն ամրագրի Եվրոպայի և Ուկրաինայի նկատմամբ չհարձակման քաղաքականությունը։
Ուկրաինան պետք է դառնա Եվրամիության անդամ հստակ ժամկետում և ստանա է եվրոպական շուկա արտոնյալ մուտք։ ԵՄ անդամակցությունը դիտարկվում է որպես անվտանգության երաշխիքների մաս և նախատեսվում է ամրագրել անդամակցության ամսաթիվը։
Առանձին կետով նախատեսվել է Ուկրաինայի գլոբալ զարգացման փաթեթ, որը ձևակերպվելու է առանձին ներդրումային համաձայնագրով։ Այն ներառելու է զարգացման ֆոնդ, գազային ենթակառուցվածքների զարգացում, տարածքների վերականգնում և օգտակար հանածոների շահագործում։ Վերականգնման համար ստեղծվելու են մի քանի ֆոնդեր՝ մինչև 800 միլիարդ դոլար ներգրավելու նպատակով։
Համաձայնագրի կնքումից հետո Ուկրաինան կարագացնի ԱՄՆ-ի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի գործընթացը։ Ամերիկյան կողմը քննարկում է ազատ առևտրի համաձայնագրեր ինչպես Ուկրաինայի, այնպես էլ Ռուսաստանի հետ։
Ամրագրվելու է Ուկրաինայի ոչ միջուկային կարգավիճակը։
Զապորոժիեի ատոմակայանի հարցում փոխզիջում չի գտնվել։ ԱՄՆ-ն առաջարկել է համատեղ կառավարում Ուկրաինայի, ԱՄՆ-ի և ՌԴ միջև՝ «33%, 33% և 33%» սկզբունքով։ Ուկրաինան առաջարկել է 50/50 տարբերակ ԱՄՆ-ի հետ։ ԶԱԷՍ-ը, Էներգոդարը և Կախովկայի ՀԷԿ-ը պետք է ապառազմականացվեն։
Կողմերը պարտավորվել են ներդրել կրթական ծրագրեր՝ ուղղված հանդուրժողականությանը։ Ուկրաինան ներդնելու է ԵՄ կանոններ կրոնական հանդուրժողականության և փոքրամասնությունների լեզուների պաշտպանության ոլորտում։
Տարածքային հարցերը մնացել են ամենաբարդը։ Առաջարկվել է, որ Դոնեցկի, Լուգանսկի, Զապորոժիեի և Խերսոնի մարզերում զորքերի դիրքերը դե ֆակտո ճանաչվեն շփման գիծ։ Ռուսաստանը պետք է դուրս բերի զորքերը մի շարք շրջաններից։
Զելենսկին նշել է, որ Ռուսաստանը պահանջել է Ուկրաինայից դուրս գալ Դոնեցկի մարզից, իսկ ԱՄՆ-ն առաջարկել է ազատ տնտեսական գոտի։ Եթե «կանգնում ենք այնտեղ, որտեղ կանգնած ենք» տարբերակին համաձայնություն չլինի, հարցը կարող է լուծվել միայն հանրաքվեով։ Նա ընդգծել է, որ հանրաքվեի պետք է դրվի ամբողջ փաստաթուղթը, և դրա համար անհրաժեշտ է առնվազն 60 օր իրական հրադադար։
Կողմերը պարտավորվել են ուժով չփոխել համաձայնեցված պայմանները։ Ռուսաստանը չի խոչընդոտի Ուկրաինայի կողմից Դնեպր գետի և Սև ծովի օգտագործմանը առևտրային նպատակներով։ Առանձին ծովային համաձայնագիր կկնքվի։
Հումանիտար հարցերի համար կստեղծվի հատուկ կոմիտե։ Նախատեսվում է ռազմագերիների փոխանակում բոլորին բոլորի դիմաց, քաղաքացիական պատանդների վերադարձ և զոհերի խնդիրների լուծում։
Ուկրաինան պետք է հնարավորինս շուտ ընտրություններ անցկացնի համաձայնագրի ստորագրումից հետո։ Համաձայնագիրը պետք է լինի իրավաբանորեն պարտադիր և վերահսկվի Խաղաղության խորհրդի կողմից՝ Թրամփի նախագահությամբ։ Խախտումների համար նախատեսվում են պատժամիջոցներ, իսկ բոլոր կողմերի համաձայնությունից հետո ուժի մեջ է մտնելու լիակատար հրադադարը։

Президент Украины Владимир Зеленский опубликовал мирный план из 20 пунктов по урегулированию с Россией, который уже второй месяц обсуждается между США, Украиной и Россией, сообщает «РБК-Украина». Документ сопровождается отдельными приложениями по различным направлениям.
Зеленский отметил, что пункты плана содержат ссылки на другие возможные документы и механизмы.
Помимо мирного плана предусмотрены еще три документа:
- трехсторонний документ о гарантиях безопасности между Украиной, США и Европой;
- двусторонний документ о предоставлении США гарантий безопасности Украине;
- дорожная карта благосостояния Украины — совместно разработанный с США документ по восстановлению и экономическому развитию с горизонтом до 2040 года.
Мирный план подтверждает суверенитет Украины, предусматривает безусловное соглашение о ненападении между Россией и Украиной, а также создание механизма мониторинга на линии соприкосновения для обеспечения твердых гарантий безопасности Украине.
Согласно плану, численность Вооруженных сил Украины в мирное время составит 800 тысяч человек.
США, НАТО и Европа предоставят Украине гарантии безопасности по модели статьи 5. В случае вторжения России в Украину предусмотрен военный ответ и восстановление санкций. Если Украина вторгнется в Россию или без провокации откроет огонь по ее территории, гарантии будут отменены. В случае огня со стороны России по Украине гарантии вступят в силу. Положение о компенсации США исключено из текста. Не исключены двусторонние гарантии и добровольное участие отдельных государств.
Россия должна законодательно закрепить политику ненападения в отношении Европы и Украины.
Украина должна стать членом Европейского союза в четко определенный срок и получить льготный доступ к европейскому рынку. Членство в ЕС рассматривается как часть гарантий безопасности с фиксацией даты вступления.
Отдельным пунктом предусмотрен глобальный пакет развития Украины, который будет оформлен отдельным инвестиционным соглашением. Он включает фонд развития, развитие газовой инфраструктуры, восстановление территорий и добычу полезных ископаемых. Для восстановления планируется создать несколько фондов с целью привлечения до 800 млрд долларов.
После подписания соглашения Украина ускорит процесс заключения соглашения о свободной торговле с США. Американская сторона также рассматривает соглашения о свободной торговле как с Украиной, так и с Россией.
Будет закреплен безъядерный статус Украины.
По Запорожской атомной электростанции компромисс не найден. США предложили совместное управление Украиной, США и Россией по принципу «33%, 33% и 33%». Украина предложила вариант 50/50 с США. ЗАЭС, Энергодар и Каховская ГЭС подлежат демилитаризации.
Стороны обязались внедрять образовательные программы, направленные на толерантность. Украина внедрит нормы ЕС в сфере религиозной терпимости и защиты языков меньшинств.
Территориальные вопросы остаются самыми сложными. Предложено де-факто признать позиции войск в Донецкой, Луганской, Запорожской и Херсонской областях линией соприкосновения, при этом Россия должна вывести войска из ряда районов.
Зеленский отметил, что Россия требовала выхода Украины из Донецкой области, а США предложили свободную экономическую зону. При отсутствии согласия по варианту «остаемся там, где стоим» вопрос может быть решен только путем референдума. Он подчеркнул, что на референдум должен быть вынесен весь документ и для этого необходим как минимум 60-дневный реальный режим прекращения огня.
Стороны обязались не менять согласованные условия силой. Россия не будет препятствовать использованию Украиной реки Днепр и Черного моря в коммерческих целях, будет заключено отдельное морское соглашение.
Для гуманитарных вопросов создается специальный комитет. Предусмотрен обмен военнопленными «всех на всех», возвращение гражданских заложников и решение вопросов погибших.
Украина должна как можно скорее провести выборы после подписания соглашения. Документ должен иметь юридически обязательную силу и контролироваться Советом мира под председательством Дональда Трампа. За нарушения предусмотрены санкции, а полный режим прекращения огня вступит в силу после согласия всех сторон.