«Կասպերսկու լաբորատորիան» հայտնաբերել է 25-միլիոնանոց վնասակար համակարգչային ծրագիրը: Ամեն տարի համակարգչային սպառնալիքների թիվն ավելանում է մի քանի անգամ: «Կասպերսկու լաբորատորիան» կանխատեսել է վնասակար ծրագրերի տասնապատիկ աճ` 2,2 մլն 2007թ.-ին մինչեւ 20 մլն 2008-ին: Սակայն կիբերհանցավորությունը գերազանցեց ամենահամարձակ սպասումները:
«Կասպերսկու լաբորատորիայի» փորձագետները վերջերս հայտնաբերել են ցանցային մի «որդ», որը դարձել է 25-միլիոնանոց վնասակար ծրագիրը, որը հավելվել է ընկերության հակավիրուսային բազաներին: «Հոբելյանական» որդը Koobface, Net-Worm.Win32.Koobface-ի հերթական տարատեսակն է, որն ուղղված է հայտնի սոցիալական ցանցերի` ինչպիսիք են Facebook-ը, MySpace-ը, հաճախորդների դեմ: Koobface-ի նոր վարկածի հայտնվելը եւս մեկ անգամ հաստատում է «Կասպերսկու լաբորատորիայի» կանխատեսումները սոցիալական ցանցերում սպառնալիքների ավելացման մասին:
Տարածման համար կիրառվում է շատ պարզ մի միջոց: Սոցիալական ցանցի հաճախորդն իբր ընկերոջից հղում է ստանում մի տեսահոլովակի վրա, որը գտնվում է անհայտ մի կայքում: Տեսանյութը դիտելու փորձ անելիս հաղորդում է գալիս, թե անհրաժեշտ է նորացնել Flash Player-ը: Սակայն նորացման փոխարեն համակարգչի վրա հաստատվում է Koobface «որդը», որը բեքդոր-ֆունկցիոնալ է պարունակում, ինչը թույլ է տալիս հրամաններ ստանալ կառավարման սերվերից, հաղորդում է thg.ru-ն:

«Лаборатория Касперского» обнаружила 25-миллионную вредоносную компьютерную программу. Каждый год число компьютерных угроз увеличивается в несколько раз. «Лаборатория Касперского» прогнозировала десятикратный рост количества вредоносных программ: с 2,2 млн. в 2007 г. до 20 млн. в 2008. Однако темпы развития киберпреступной индустрии опередили даже самые смелые прогнозы.
Экспертами «Лаборатории Касперского» недавно был обнаружен сетевой червь, ставший 25-миллионной вредоносной программой, добавленной в антивирусные базы компании. «Юбилейным» червем стала очередная модификация Koobface, Net-Worm.Win32.Koobface. Вирус нацелен на пользователей популярных социальных сетей, таких как Facebook и MySpace. Появление новой версии Koobface еще раз подтверждает прогнозы “Лаборатории Касперского” об увеличении угроз в социальных сетях.
Для распространения червь использует простой метод. Пользователь социальной сети получает якобы от своего друга ссылку на некий видеоролик, хранящийся на неизвестном сайте, затем, при попытке просмотреть видео, ему сообщается о необходимости обновить Flash Player. Однако вместо обновления на компьютер пользователя устанавливается червь Koobface, который содержит в себе бэкдор-функционал, позволяющий получать команды от сервера управления, сообщает thg.ru