29 Դեկտեմբեր 2025 - 09:59 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ֆլորիդայում հանդիպել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ և բանակցությունների ավարտին կոչ արել արագացնել խաղաղ կարգավորման գործընթացը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Թրամփը նշել է, որ Զելենսկու հետ հանդիպումը լավ է անցել, իսկ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ դրան նախորդած հեռախոսազրույցը՝ գերազանց։
Նա հայտարարել է, որ կողմերն առաջընթաց են գրանցել հակամարտության կարգավորման հարցում՝ հավելելով, որ Կիևի հետ հաջողվել է հասնել փոխըմբռնման խնդիրների 95 տոկոսի շուրջ։
Թրամփն ասել է նաև, որ շփման գծի շուրջ հարցերը դեռևս համաձայնեցված չեն, բայց այստեղ ևս կա առաջընթաց՝ հավելելով, որ Ուկրաինան կարող է կորցնել ավելի շատ տարածքներ, ուստի պետք է շտապի խաղաղ համաձայնագրի կնքման հարցում։
«Այդ տարածքների մի մասը արդեն վերցվել է։ Մի մասը, հնարավոր է, դեռ հասանելի է, բայց առաջիկա մի քանի ամսվա ընթացքում կարող է վերցվել»,–ասել է Թրամփը։
Նա նաև հայտնել է, որ դեկտեմբերի 29–ին սպասվում է նոր խոսակցություն Զելենսկու հետ:
Սպիտակ տան ղեկավարը, Պուտինի հետ զրույցին անդրադառնալով, ընդգծել է, որ հավատում է Ռուսաստանի նախագահի՝ հակամարտությունն ավարտելու ձգտմանը:
«Ես հասկանում եմ նախագահ Պուտինին այդ տեսանկյունից, դուք պետք է հասկանաք մյուս կողմին։ Եվ գիտեք, ես խաղաղության կողմն եմ»,–ասել է նա։
Նա նշել է, որ քննարկվել են Ուկրաինայի վերականգնման հարցեր։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ հնարավոր է հանրաքվե խաղաղ պլանի որոշ կետերի վերաբերյալ։
Նա նշել է նաև, որ ԱՄՆ–Ուկրաինա անվտանգության երաշխիքները համաձայնեցված են 100 տոկոսով, առաջիկայում բանակցողների նոր հանդիպումներ կկայանան խաղաղ կարգավորման վերջնական հարցերի շուրջ, Կիևի աշխատանքային խմբում կլինեն ԱԽ քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը, ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Կիսլիցան և ԶՈւ ԳՇ պետ Անդրեյ Գնատովը:
Դեկտեմբերի սկզբին Մոսկվայի Կրեմլում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ընդունել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթկոֆֆին և Դոնալդ Թրամփի փեսային՝ Ջարեդ Քուշներին: Կողմերը քննարկել են խաղաղ նախաձեռնության բովանդակությունը, սակայն համակողմանի լուծում չեն գտել: Թրամփը ավելի ուշ նշել է, որ Վաշինգտոնը բաժանել է սկզբնական 27 կետերը չորս փաթեթների և առաջարկել է դրանք առանձին քննարկել:
Մի քանի օր անց Բեռլինում կայացել է ԱՄՆ–Ուկրաինա պատվիրակությունների հանդիպումը. հաղորդվել է, որ դրա արդյունքում արևմտյան երկրները համաձայնել են ապահովել անվտանգության երաշխիքներ, իսկ ԱՄՆ–ն պահանջել է տարածքային զիջումներ Կիևից, ըստ Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկի հայտարարության:

Президент США Дональд Трамп встретился с президентом Украины Владимиром Зеленским во Флориде и по итогам переговоров призвал ускорить мирный процесс, сообщает РИА Новости.
Он заявил, что встреча с Зеленским прошла хорошо, а состоявшийся до этого телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным — превосходно.
Трамп отметил, что стороны добились серьёзного прогресса в урегулировании конфликта, указав, что Вашингтону и Киеву удалось достичь взаимопонимания по 95% вопросов.
Хотя вопросы по линии соприкосновения остаются нерешёнными, Трамп подчеркнул наличие положительных сдвигов и предупредил, что Украина может потерять ещё больше территорий, если будет медлить с заключением мира.
«Часть этих территорий уже захвачена. Часть, возможно, пока доступна, но в ближайшие месяцы может быть потеряна», — заявил он.
Трамп также сообщил, что 29 декабря планируется новый разговор с Зеленским.
Говоря о Путине, Трамп подчеркнул, что верит в стремление российского лидера завершить конфликт: «Я понимаю президента Путина с этой точки зрения. Нужно понимать и другую сторону. И знаете, я на стороне мира», — отметил он.
Он добавил, что в ходе встречи обсуждались также вопросы восстановления Украины.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что по ряду пунктов мирного плана возможен референдум. Он также отметил, что соглашение о гарантиях безопасности между США и Украиной полностью согласовано, а переговоры по окончательному варианту мирного договора продолжатся.
В рабочую группу Киева войдут секретарь СНБО Рустем Умеров, замглавы МИД Сергей Кислица и начальник Генштаба ВСУ Андрей Гнатов.
Ранее в декабре в Кремле Владимир Путин принял спецпредставителя президента США Стивена Уиткоффа и зятя Трампа Джареда Кушнера. Стороны обсудили мирную инициативу, но комплексного соглашения не достигли. Позже Трамп заявил, что США разделили 27 исходных пунктов на четыре пакета для отдельного рассмотрения.
Через несколько дней в Берлине состоялась встреча делегаций США и Украины. По словам премьера Польши Дональда Туска, западные страны согласились предоставить Киеву гарантии безопасности, а США потребовали территориальных уступок от Украины.