7 Հունվար 2026 - 06:37 AMT
Մեծ Բրիտանիան ու Ֆրանսիան մտադիր են զորքեր տեղակայել Ուկրաինայում, եթե Ռուսաստանի հետ խաղաղություն հաստատվի: Այդ մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը։
Համապատասխան համաձայնագիրը Փարիզում տեղի ունեցած «ցանկացողների կոալիցիայի» գագաթնաժողովում Սթարմերից բացի ստորագրել են ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, հայտնում է BBC-ին:
Գագաթնաժողովին ներկա են եղել նաև ԱՄՆ նախագահի հատուկ դեսպանորդներ Սթիվ Ուիթքոֆը և Ջարեդ Քուշները: Նրանք ևս ստորագրել են «Փարիզյան հռչակագիրը», որով անվտանգության երաշխիքներ են տրվում Ուկրաինային:
Դաշնակիցներն առավելապես համաձայնել են Ուկրաինայի համար վստահելի անվտանգային երաշխիքների շուրջ և առաջարկել, որ ԱՄՆ‑ն ղեկավարի հրադադարի հսկողությունը։ Բայց գլխավոր խնդիրը՝ տարածքների վերաբերյալ հարցը, դեռ քննարկվում է։
ՌԴ-ն բազմիցս հայտարարել է, որ երբեք չի համաձայնվի Ուկրաինայում օտարերկրյա ուժերի տեղակայմանը, քանի որ դա սպառնալիք է իր անվտանգությանը:
Համատեղ ասուլիսում Սթարմերն ասել է. «Մենք ստորագրել ենք մտադրության հռչակագիր՝ ուժերի տեղակայման մասին Ուկրաինայում՝ խաղաղության հաստատման դեպքում։ Սա մեր երկարաժամկետ հանձնառության առանցքային մասն է՝ կանգնելու Ուկրաինայի կողքին։
Այն բացում է իրավական շրջանակը, որի ներքո բրիտանական, ֆրանսիական և գործընկեր ուժերը կարող են գործել Ուկրաինայի տարածքում՝ ապահովելով երկրի երկինքը և ծովերը և բաերփոխելով Ուկրաինայի զինված ուժերն ապագայում»:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը հավելել է, որ Լոնդոնը կմասնակցի ԱՄՆ‑ի գլխավորած հնարավոր հրադադարի վերահսկմանը:
Սթիվ Ուիթքոֆն ասել է, որ «անվտանգային երաշխիքները և վստահելի հանձնառություններն անհրաժեշտ են մշտական խաղաղության համար» Ուկրաինայում՝ նշելով Կիևի գլխավոր պահանջը։
ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Քուշները հավելել է, որ պայմանագրից հետո ուկրաինացիները պետք է իմանան, որ «իրական երաշխիքներ կան, որ պատերազմը չի վերսկսվի»:
Միևնույն ժամանակ, Մակրոնը ասել է, որ Ուկրաինայի դաշնակիցները Փարիզի քննարկումներում առաջընթաց են գրանցել:
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին նշել է, որ Փարիզում մեծ քայլ առաջ արվել է, սակայան դեռ պետք է կանգնեցնել պատերազմը:
Ավելի վաղ Զելենսկին ասել էր, որ խաղաղության համաձայնագիրը 90% պատրաստ է։ Մնացած 10% համաձայնեցնելը կորոշի խաղաղության ճակատագիրը, Ուկրաինայի և Եվրոպայի ճակատագիրը։ Տարածքները և անվտանգային երաշխիքները եղել են բանակցողների համար դեռ չլուծված խնդիրների գլխավոր կետերը։
Պուտինը բազմիցս զգուշացրել է, որ ուկրաինական ուժերը պետք է դուրս գան Ուկրաինայի արևելքի ամբողջ Դոնբասից:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սկսել է լայնածավալ ներխուժումը Ուկրաինա 2022 թ. փետրվարին, իսկ Մոսկվան այժմ վերահսկում է Ուկրաինայի շրջանների մոտ 20 տոկոսը։

Великобритания и Франция намерены разместить свои войска в Украине в случае заключения мирного соглашения с Россией. Об этом заявил премьер-министр Великобритании Киир Стармер.
Соответствующее соглашение на саммите «коалиции желающих» в Париже подписали Стармер, президент Франции Эммануэль Макрон и президент Украины Владимир Зеленский, сообщает BBC.
На саммите также присутствовали специальные посланники президента США Стив Уиткоф и Джаред Кушнер. Они подписали «Парижскую декларацию», в которой закреплены гарантии безопасности для Украины.
Союзники в основном достигли договоренностей о предоставлении Украине надежных гарантий безопасности и предложили, чтобы США возглавили миссию по контролю за возможным перемирием. Однако ключевая проблема — вопрос территорий — по-прежнему остается нерешенной.
Россия неоднократно заявляла, что никогда не согласится на размещение иностранных войск в Украине, считая это угрозой своей безопасности.
На совместной пресс-конференции Стармер отметил: «Мы подписали декларацию о намерениях по размещению войск в Украине в случае наступления мира. Это ключевая часть нашей долгосрочной приверженности поддержке Украины.
Документ формирует правовую основу, в рамках которой британские, французские и союзные силы смогут действовать на территории Украины, защищая ее небо и моря, а также способствуя реформированию украинских вооруженных сил в будущем».
Он добавил, что Лондон будет участвовать в возможной миссии по контролю за перемирием под руководством США.
Стив Уиткоф заявил, что «гарантии безопасности и надежные обязательства необходимы для устойчивого мира» в Украине, подчеркнув главное требование Киева.
Спецпредставитель президента США Джаред Кушнер добавил, что после заключения договора украинцы должны быть уверены в наличии «реальных гарантий, что война не возобновится».
Макрон заявил, что союзники Украины добились прогресса в парижских переговорах.
Президент Украины Владимир Зеленский отметил, что в Париже был сделан большой шаг вперед, но война еще не окончена.
Ранее Зеленский сообщал, что мирное соглашение готово на 90%. Оставшиеся 10% решат судьбу мира, Украины и Европы. Вопросы территорий и гарантий безопасности остаются главными нерешенными темами переговоров.