7 Հունվար 2026 - 06:37 AMT
Մեծ Բրիտանիան ու Ֆրանսիան մտադիր են զորքեր տեղակայել Ուկրաինայում, եթե Ռուսաստանի հետ խաղաղություն հաստատվի: Այդ մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը։
Համապատասխան համաձայնագիրը Փարիզում տեղի ունեցած «ցանկացողների կոալիցիայի» գագաթնաժողովում Սթարմերից բացի ստորագրել են ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, հայտնում է BBC-ին:
Գագաթնաժողովին ներկա են եղել նաև ԱՄՆ նախագահի հատուկ դեսպանորդներ Սթիվ Ուիթքոֆը և Ջարեդ Քուշները: Նրանք ևս ստորագրել են «Փարիզյան հռչակագիրը», որով անվտանգության երաշխիքներ են տրվում Ուկրաինային:
Դաշնակիցներն առավելապես համաձայնել են Ուկրաինայի համար վստահելի անվտանգային երաշխիքների շուրջ և առաջարկել, որ ԱՄՆ‑ն ղեկավարի հրադադարի հսկողությունը։ Բայց գլխավոր խնդիրը՝ տարածքների վերաբերյալ հարցը, դեռ քննարկվում է։
ՌԴ-ն բազմիցս հայտարարել է, որ երբեք չի համաձայնվի Ուկրաինայում օտարերկրյա ուժերի տեղակայմանը, քանի որ դա սպառնալիք է իր անվտանգությանը:
Համատեղ ասուլիսում Սթարմերն ասել է. «Մենք ստորագրել ենք մտադրության հռչակագիր՝ ուժերի տեղակայման մասին Ուկրաինայում՝ խաղաղության հաստատման դեպքում։ Սա մեր երկարաժամկետ հանձնառության առանցքային մասն է՝ կանգնելու Ուկրաինայի կողքին։
Այն բացում է իրավական շրջանակը, որի ներքո բրիտանական, ֆրանսիական և գործընկեր ուժերը կարող են գործել Ուկրաինայի տարածքում՝ ապահովելով երկրի երկինքը և ծովերը և բաերփոխելով Ուկրաինայի զինված ուժերն ապագայում»:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը հավելել է, որ Լոնդոնը կմասնակցի ԱՄՆ‑ի գլխավորած հնարավոր հրադադարի վերահսկմանը:
Սթիվ Ուիթքոֆն ասել է, որ «անվտանգային երաշխիքները և վստահելի հանձնառություններն անհրաժեշտ են մշտական խաղաղության համար» Ուկրաինայում՝ նշելով Կիևի գլխավոր պահանջը։
ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Քուշները հավելել է, որ պայմանագրից հետո ուկրաինացիները պետք է իմանան, որ «իրական երաշխիքներ կան, որ պատերազմը չի վերսկսվի»:
Միևնույն ժամանակ, Մակրոնը ասել է, որ Ուկրաինայի դաշնակիցները Փարիզի քննարկումներում առաջընթաց են գրանցել:
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին նշել է, որ Փարիզում մեծ քայլ առաջ արվել է, սակայան դեռ պետք է կանգնեցնել պատերազմը:
Ավելի վաղ Զելենսկին ասել էր, որ խաղաղության համաձայնագիրը 90% պատրաստ է։ Մնացած 10% համաձայնեցնելը կորոշի խաղաղության ճակատագիրը, Ուկրաինայի և Եվրոպայի ճակատագիրը։ Տարածքները և անվտանգային երաշխիքները եղել են բանակցողների համար դեռ չլուծված խնդիրների գլխավոր կետերը։
Պուտինը բազմիցս զգուշացրել է, որ ուկրաինական ուժերը պետք է դուրս գան Ուկրաինայի արևելքի ամբողջ Դոնբասից:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սկսել է լայնածավալ ներխուժումը Ուկրաինա 2022 թ. փետրվարին, իսկ Մոսկվան այժմ վերահսկում է Ուկրաինայի շրջանների մոտ 20 տոկոսը։

The United Kingdom and France intend to deploy troops to Ukraine in the event of a peace agreement with Russia, British Prime Minister Keir Starmer announced.
The corresponding agreement was signed at a “coalition of the willing” summit in Paris by Starmer, French President Emmanuel Macron, and Ukrainian President Volodymyr Zelensky, according to the BBC.
U.S. presidential envoys Steve Witkoff and Jared Kushner were also present and signed the Paris Declaration, which outlines security guarantees for Ukraine.
The allies agreed in principle on providing credible security guarantees and proposed that the U.S. lead a potential ceasefire monitoring mission. However, the key territorial issues remain unresolved.
Russia has repeatedly stated it would never accept the deployment of foreign troops in Ukraine, considering it a threat to its national security.
During a joint press conference, Starmer stated: “We have signed a declaration of intent to deploy forces in Ukraine in the event of peace. This is a core part of our long-term commitment to stand with Ukraine.
It establishes the legal framework under which British, French, and partner forces can operate in Ukrainian territory, ensuring its skies and seas are protected and contributing to the future transformation of Ukraine’s armed forces.”
Starmer added that the UK would take part in monitoring a potential ceasefire under U.S. leadership.
Steve Witkoff emphasized the importance of “security guarantees and credible commitments for lasting peace” in Ukraine, highlighting Kyiv’s main demand.
U.S. envoy Jared Kushner added that after the agreement, Ukrainians must know there are “real guarantees that the war won’t restart.”
Macron said Ukraine’s allies had made progress during the talks in Paris.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky stated that a major step forward was taken in Paris, though the war still needs to end.
Earlier, Zelensky said the peace agreement was 90% complete. The remaining 10% would determine the future of peace, Ukraine, and Europe. Territories and security guarantees remain the central unresolved issues in negotiations.