ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ուժգին հարված կհասցնի Իրանին, եթե այնտեղ ցուցարարների սպանեն: Նա այդ մասին ասել է ռադիոհաղորդավար Հյու Հյուիթին տված հարցազրույցում՝ կրկնելով հունվարի 2-ի իր հայտարարությունը:
Նա ընդգծել է, որ այդ մասին արդեն տեղեկացրել է Իրանի իշխանություններին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ես նրանց հասկացրել եմ, որ եթե նրանք սկսեն մարդկանց սպանել… եթե նրանք դա անեն, մենք նրանց շատ հզոր հարված կհասցնենք», — հայտարարել է Թրամփը:
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը ուշադիր հետևում է Իրանում բողոքի շարժման զարգացումներին, սակայն, հրաժարվել է հաստատել, որ Վաշինգտոնի նպատակը երկրի կառավարության տապալումն է։
«Լավ, ես չեմ ուզում դա ուղիղ ասել, բայց ասեմ ձեզ. նրանց գործերը լավ չեն»,-ասել է Թրամփը։
Իրանում բողոքի ակցիաները սկսվել են 2025 թվականի դեկտեմբերի վերջին՝ երկրի ազգային արժույթի՝ իրանական ռիալի արժեզրկման պատճառով։ Բողոքի գլխավոր թեման դարձել են փոխարժեքի կտրուկ տատանումներն ու դրանց ազդեցությունը մեծածախ և մանրածախ գների վրա։ Սոցիալական ցանցերում տարածվել են տեսանյութեր՝ բողոքի ակցիաներից Թեհրանում և մի շարք այլ քաղաքներում։ Այս իրադարձությունների ֆոնին Իրանի կենտրոնական բանկի նախագահ Մոհամմադ Ֆարզինը հրաժարական է տվել։ Նրան փոխարինել է Աբդոլնասեր Հեմմատին։
Իրանի մի շարք քաղաքներում բողոքի ակցիաները վերածվել են բախումների ոստիկանության հետ և ուղեկցվել կարգախոսներով ընդդեմ գործող քաղաքական համակարգի։ Զոհերի մասին հաղորդումներ են եղել թե՛ ուժայինների, թե՛ ցուցարարների շրջանում։
Ըստ Իրանի կենտրոնական բանկի տվյալների՝ տարեկան գնաճի մակարդակը հասել է 38.9 տոկոսի։ Ռիալը շարունակում է կտրուկ արժեզրկվել։ Վերջին ամիսներին այն մի քանի անգամ նոր հակառեկորդներ է սահմանել դոլարի նկատմամբ։ Միացյալ Նահանգների՝ 2018 թվականի մայիսին միջուկային համաձայնագրից դուրս գալուց առաջ սև շուկայում մեկ դոլարը գնահատվում էր մոտ 50 հազար ռիալ, իսկ այժմ ազատ շուկայում դրա փոխարժեքը գերազանցում է 1.4 միլիոն ռիալը։

9 Январь 2026 - 09:09 AMT
Президент США Дональд Трамп заявил, что Соединенные Штаты нанесут мощный удар по Иран, если в стране начнут убивать протестующих. Об этом он сказал в интервью радиоведущему Хью Хьюитту, повторив свое заявление от 2 января.
Он подчеркнул, что уже довел эту позицию до сведения иранских властей, сообщает РИА Новости.
«Я дал им понять, что если они начнут убивать людей… если они это сделают, мы нанесем им очень мощный удар», — заявил Трамп.
По его словам, Вашингтон внимательно следит за развитием протестного движения в Иране, однако он отказался подтверждать, что целью США является свержение действующего правительства страны.
«Я не хочу говорить это прямо, но скажу вам так: у них дела идут плохо», — отметил Трамп.
Протестные акции в Иране начались в конце декабря 2025 года на фоне резкого обесценивания национальной валюты — иранского риала. Главной темой протестов стали колебания курса и их влияние на оптовые и розничные цены. В социальных сетях распространились видеозаписи с акций протеста в Тегеране и ряде других городов.
На этом фоне председатель Центрального банка Ирана Мохаммад Фарзин подал в отставку, его сменил Абдолнасер Хеммати.
В ряде иранских городов протесты переросли в столкновения с полицией и сопровождались лозунгами против действующей политической системы. Сообщалось о погибших как среди силовиков, так и среди протестующих.
По данным Центрального банка Ирана, уровень годовой инфляции достиг 38,9 процента. Риал продолжает стремительно обесцениваться, неоднократно обновляя антирекорды по отношению к доллару. До выхода США из ядерной сделки в мае 2018 года на черном рынке за доллар давали около 50 тысяч риалов, тогда как сейчас на свободном рынке курс превышает 1,4 миллиона риалов.