9 Հունվար 2026 - 11:00 AMT
Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին իր ուղերձում, արձագանքելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի Իրանին հարվածելու սպառնալիքներին, հորդորել է վերջինիս զբաղվել ԱՄՆ գործերով:
Նա հայտարարել է, որ արտասահմանից աջակցվող ուժերը փորձում են ապակայունացնել Իրանը՝ անդրադառնալով երկրի ներսում տեղի ունեցող ցույցերին։
«Թրամփը պետք է իմանա, որ աշխարհի բռնապետերը՝ Փարավոնը, Ռեզա շահը և Մոհամմադ Ռեզան, բոլորն էլ տապալվել են իրենց գոռոզության գագաթնակետին։ Նույնը կլինի նաև նրա հետ», — ասել է Խամենեին՝ պետական հեռուստատեսությամբ հեռարձակված ելույթում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա ընդգծել է, որ Իսլամական Հանրապետությունը չի նահանջի անկարգությունների առջև։
«Բոլորը պետք է իմանան, որ Իսլամական Հանրապետությունը հիմնվել է հարյուր հազարավոր պատվավոր մարդկանց արյան գնով և չի նահանջելու վանդալների առջև»,-ասել է նա։
Անդրադառնալով երկրում տեղի ունեցող ցույցերին՝ Խամենեին մեղադրել է ցուցարարներին՝ ԱՄՆ նախագահին հաճոյանալու մեջ։
«Նրանք ուզում են նրան ուրախացնել։ Եթե իմանար՝ ինչպես կառավարել երկիրը, իր երկիրն էլ կկառավարեր», — ասել է նա՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ում բազմաթիվ խնդիրներ կան։
Հղում կատարելով հունիսյան հարձակումներին՝ Խամենեին նշել է. «12-օրյա պատերազմի ընթացքում ավելի քան հազար հայրենակից է նահատակվել»: Նա նաև հավելել է, որ ԱՄՆ նախագահն ասել է՝ «Ես եմ հրամայել և առաջնորդել հարձակումը», ինչը Խամենեինի կարծիքով հանդիսանում է խոստովանություն, որ «նրա ձեռքերը ներկված են իրանցիների արյամբ»։
Նա իր կողմնակիցներին կոչ է արել միասնական մնալ։
«Սիրելի երիտասարդներ, պահպանեք ձեր պատրաստակամությունն ու միասնությունը։ Միավորված ժողովուրդը կհաղթի ցանկացած թշնամու», — ասել է նա։
Դեկտեմբեր ամսվա վերջին Իրանում սկսվել են բողոքի ցույցեր՝ կապված ազգային արժույթի արժեզրկման հետ։ Դրա հիմնական պատճառը եղել են փոխարժեքի կտրուկ տատանումները և դրանց ազդեցությունը մանրածախ և մեծածախ գների վրա։ Սոցիալական ցանցերում տարածվել են բողոքի ակցիաների տեսանյութեր՝ նկարահանված Թեհրանում և այլ քաղաքներում։ Դրանից հետո Իրանի կենտրոնական բանկի ղեկավարը՝ Մոհամմադ Ֆարզինը, հրաժարական է տվել։ Նախագահի դեկտեմբերի 31-ի հրամանագրով այդ պաշտոնը ստանձնել է Աբդոլնասեր Հեմմաթին։
Մի շարք քաղաքներում բողոքի ակցիաները վերածվել են բախումների ոստիկանության հետ և ուղեկցվել են հակաիշխանական կոչերով։ Տեղեկություններ են եղել զոհերի մասին ինչպես ցուցարարների, այնպես էլ ուժայինների շրջանում։
Իրանն այժմ ապրում է բարձր գնաճի շրջան։ Ռիալը շարունակում է արժեզրկվել. վերջին ամիսներին դոլարի փոխարժեքը սև շուկայում մի քանի անգամ գերազանցել է նախորդ ռեկորդները։ Մինչ ԱՄՆ-ի՝ 2018 թվականի մայիսին միջուկային համաձայնագրից դուրս գալը, դոլարի ոչ պաշտոնական արժեքը կազմում էր мвт 50 հազար ռիալ, իսկ այժմ այն հասել է մինչև 1.4 միլիոն ռիալի։

Верховный лидер Ирана Али Хаменеи в телеобращении прокомментировал угрозы бывшего президента США Дональда Трампа ударить по Ирану, посоветовав ему «заняться делами своей страны».
Он заявил, что дестабилизацией в Иране пытаются воспользоваться силы, поддерживаемые из-за рубежа, и обратил внимание на продолжающиеся протесты в стране.
«Трамп должен знать: такие тираны, как фараон, Реза-шах и Мохаммед Реза, все пали на пике своей надменности. То же самое ждет и его», — заявил Хаменеи в выступлении, транслировавшемся по государственному телевидению, сообщает РИА Новости.
Он подчеркнул, что Исламская Республика не отступит перед беспорядками. «Все должны знать: республика построена на крови сотен тысяч достойных людей и не отступит перед вандалами», — сказал он.
Обращаясь к протестам, Хаменеи обвинил их участников в стремлении угодить Трампу. «Они хотят порадовать его. Если бы он умел управлять, он бы справился со своей страной», — добавил он, указав на проблемы в самих США.
Ссылаясь на июньские столкновения, Хаменеи заявил, что во время 12-дневных боев было убито более тысячи иранцев. По его словам, Трамп прямо заявил: «Я отдал приказ и руководил атакой». Это, по мнению Хаменеи, является признанием: «Его руки в иранской крови».
Хаменеи также обратился к молодежи: «Дорогие молодые люди, сохраняйте готовность и единство. Объединенный народ победит любого врага».
В конце декабря в Иране вспыхнули протесты из-за обвала национальной валюты. Причиной стали резкие колебания курса и их влияние на розничные и оптовые цены. В соцсетях распространились видео акций протеста в Тегеране и других городах.
После этого глава Центрального банка Ирана Мохаммад Фарзин подал в отставку. По указу президента от 31 декабря его сменил Абдольнасер Хеммати.
Во многих городах протесты переросли в столкновения с полицией, звучали антивластные лозунги. Поступали сообщения о жертвах как среди демонстрантов, так и силовиков.
Иран переживает период высокой инфляции. Риал продолжает обесцениваться: за последние месяцы курс доллара на черном рынке в несколько раз превысил прежние рекорды. До выхода США из ядерной сделки в мае 2018 года доллар стоил около 50 тысяч риалов, а сейчас — до 1,4 миллиона.