Տեր Եսային քննադատել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ քաղաքացիներին ուղղված հորդորները՝ դրանք որակելով որպես պառակտման փորձ:
«Կաթողիկոսի անուն զեղչելը հակականոնական է, իսկ ծիսական արարողություններին միջամտությունը իշխանությունների կողմից հանցագործություն է»,- ասել է Տեր Եսային, հայտնում է Auroranews.am-ը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում հայտարարել է, որ ՀԱԵ բարենորոգման կողմնակիցները պետք է մասնակցեն պատարագի բոլոր եկեղեցիներում և «համոզչականությամբ խոսեն, քննարկեն քահանաների հետ, որպեսզի նրանք չհիշտակաեն կաթողիկոսի անունը պատարագների ժամանակ»: Նա հավելել է, որ դա պետք է լինի բարենորոգման օրակարգի կողմնակիցների առաջիկա ամենակարևոր անելիքը։
Ավելի վաղ վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է եկեղեցու բարենորոգման ուղղությամբ նոր կառույցի՝ Համակարգող խորհրդի ձևավորման մասին, որի նպատակն է համակարգել բարենորոգման գործընթացի կազմակերպչական աշխատանքները։ Վարչապետը կոչ էր արել ինչպես հոգևորականներին, այնպես էլ հավատացյալներին միանալ այս օրակարգին։

9 January 2026 - 14:33 AMT
Father Yesayi has denounced Prime Minister Nikol Pashinyan’s recent public appeal to citizens, labeling it an attempt at societal division.
“Omitting the Catholicos' name is uncanonical, and state interference in religious ceremonies is a crime,” he said, as reported by Auroranews.am .
In a Facebook video address, Prime Minister Pashinyan had urged supporters of reforms in the Armenian Apostolic Church to attend liturgies in all churches and “speak with priests, persuade them not to mention the name of the Catholicos during services.” He described this as the most crucial task for those backing the church reform agenda.
Earlier, Prime Minister Pashinyan announced the formation of a new body — the Coordinating Council — aimed at overseeing the organizational aspects of reform within the Armenian Church. He invited both clergy and believers to join the initiative.