Հունվարի 8-ին Երևանում կայացել են ՀՀ և Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունների հերթական քաղաքական խորհրդակցությունները։ Քննարկումներին մասնակցել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ու Իրանի ԱԳ նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Մաջիդ Թախթ Ռավանչին։
Զրուցակիցները անդրադարձել են Հայաստան–Իրան երկկողմ համագործակցության լայն շրջանակին, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային վերջին զարգացումներին։
Վահան Կոստանյանն ու Մաջիդ Թախթ Ռավանչին ընդգծել են, որ երկու երկրների միջև ձևավորված համագործակցությունն ունի աճող դինամիկա, որը արտահայտվում է տարբեր մակարդակներում իրականացվող փոխադարձ այցերով։ Կողմերը վերահաստատել են Հայաստանի և Իրանի ղեկավարների միջև առկա վճռականությունը՝ հարաբերությունները զարգացնելու ռազմավարական գործընկերության մակարդակով։
Քննարկվել են համագործակցության հեռանկարներ մի շարք ոլորտներում, այդ թվում՝ էներգետիկա, ենթակառուցվածքներ, առողջապահություն, գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն և այլ բնագավառներ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև առկա ծրագրերի ընթացքին և զարգացման հնարավորություններին։
Վահան Կոստանյանը հատուկ անդրադարձ է կատարել տարածաշրջանային կապակցվածության խթանմանը միտված նախաձեռնություններին՝ շեշտադրելով «ԹՐԻՓՓ ուղի» նախագծի իրագործումից բխող հնարավորությունները, որոնք կարող են նպաստել ինչպես տնտեսական ինտեգրմանը, այնպես էլ տարածաշրջանի կայունությանը։

On January 8, regular political consultations between the foreign ministries of Armenia and Iran were held in Yerevan. The discussions were led by Armenian Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan and Iranian Deputy Foreign Minister for Political Affairs Majid Takht-Ravanchi.
The two sides reviewed the broad spectrum of Armenia–Iran bilateral cooperation, as well as recent regional and international developments.
Kostanyan and Ravanchi noted the growing momentum in cooperation between the two countries, reflected in mutual visits at various levels. Both sides reaffirmed the commitment of their respective leaders to elevate bilateral ties to the level of strategic partnership.
They discussed cooperation prospects across multiple fields, including energy, infrastructure, healthcare, agriculture, tourism, and more. Progress on ongoing projects and opportunities for further development were also reviewed.
Kostanyan specifically highlighted initiatives aimed at enhancing regional connectivity, emphasizing the potential of the TRIPP corridor project to promote both economic integration and regional stability.