Հայ Առաքելական եկեղեցու մի շարք հոգևորականներ հաստատել են իրենց հավատարմությունը Մայր Աթոռին և Ամենայն հայոց կաթողիկոսին՝ մերժելով պառակտման կոչերը։
Տեր Սերոբ քահանա Ազարյանը գրել է․ «Եթե վերջին հոգևորականն անգամ մնամ, մնալու եմ այս ազգի խոստովանած հավատամքի, նպատակների, մեր նահատակների թափած անգին արյան, մեր պատմական և ներկա Հայրենի հողի և դրա սրբության և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և դրա անսասանության կողքին»։
Տեր Եզնիկ քահան Գալստյանը գրել է․ «Ես` Եզնիկ քահանա Գալստյանս իմ որդիական անվերապահ հավատարմությունն եմ հայտնում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին ու նրա գահակալ ազգիս Վեհափառ հայրապետին։ Դեմ եմ եկեղեցին ու մեր հավատացյալ ժողովրդին պառակտելու այս կործանարար գործընթացին»:
Տեր Վարդ քահանա Գյոզալյանը, որպես Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու որդի և սպասավոր, վերահաստատել է իր անսասան որդիական հավատարմությունն ու լիակատար նվիրվածությունը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին, ինչպես նաև նրա գահակալ Ամենայն Հայոց Վեհափառ հայրապետին:
Նմանատիպ հայտարարություններ են արել նաև Տեր Օշին քահանա Հայրապետյանը, Տեր Կոմիտաս քահանա Տիգրանյանը, Տեր Նշան քահանա Պանֆյորովը, Սիսիանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Պարգև քահանա Զեյնալյանը և այլոք:
Միևնույն ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ ՀԱԵ բարենորոգմանը միացած քահանաների թիվն արդեն 16 է։ Նա հորդորել է պաշտպանել այդ քահանաներին:
ՀԱԵ բարենորոգման խորհուրդը հրավիրել է իր առաջին նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են բարենորոգման հիմնական ուղղությունները, կազմակերպչական քայլերն ու առաջիկա անելիքները՝ ելնելով հիմնադիր հայտարարությամբ ամրագրված սկզբունքներից ու նպատակադրումից։
Հայտարարությամբ հրապարակվել է նաև եկեղեցու բարենորոգման ճանապարհային քարտեզը՝ հետևյալ օրակարգով․բարենորոգման օրակարգի հանրահռչակում․ Եկեղեցու փաստացի պետի հեռացում, կաթողիկոսական տեղապահի ընտրություն, եկեղեցու կանոնադրության ընդունում, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ընտրություն։

A group of clergy from the Armenian Apostolic Church have reaffirmed their loyalty to the Mother See of Holy Etchmiadzin and to the Catholicos of All Armenians, rejecting calls for division within the Church.
Father Serob Azaryan wrote: “Even if I remain the last clergyman, I will stand by the faith our nation has confessed, by its goals, the priceless blood of our martyrs, our historic and present Homeland and its sanctity, and by the Mother See of Holy Etchmiadzin and its steadfastness.”
Father Yeznig Galstyan stated: “I, Father Yeznig Galstyan, express my unconditional filial loyalty to the Mother See of Holy Etchmiadzin and its Throne-bearer, the Supreme Patriarch of our nation. I oppose this destructive process of dividing our Church and faithful people.”
Father Vard Gyozalyan, identifying himself as a son and servant of the Armenian Apostolic Holy Church, reaffirmed his unwavering loyalty and full dedication to the Mother See and to the Catholicos of All Armenians.
Similar statements have been issued by Father Oshin Hayrapetyan, Father Komitas Tigranyan, Father Nshan Panfyorov, Father Parkev Zeynalyan (pastor of the Saint Gregory the Illuminator Church in Sisian), and others.
Meanwhile, Prime Minister Nikol Pashinyan announced on Facebook that the number of priests who have joined the Armenian Apostolic Church reform initiative has reached sixteen. He urged support for those clergy members.
The Armenian Apostolic Church Reform Council has held its first session, where it discussed key reform directions, organizational steps, and upcoming actions based on the founding declaration’s principles and objectives.
The Council also published a roadmap for reform with the following agenda: public declaration of the reform program; removal of the Church’s de facto head; election of a Locum Tenens (interim Catholicos); adoption of a new Church statute; and election of a new Catholicos of All Armenians.