10 Հունվար 2026 - 07:58 AMT
Իրանն ԱՄՆ-ին է պատասխանատու համարում երկրում տեղի ունեցող խաղաղ բողոքները հակակառավարական բռնի գործողությունների վերածելու համար։ Այդ մասին հայտնի է դարձել հունվարի 9-ին՝ Իսլամական Հանրապետության ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին ուղղված նամակից:
Փաստաթղթում նշվում է, որ Միացյալ Նահանգները մեղավոր է «խաղաղ բողոքները բռնության, սաբոտաժի գործողությունների և վանդալիզմի վերածելու մեջ», գրում է «Իզվեստիան»:
Նամակում ասվում է, որ Իրանը դատապարտում է ԱՄՆ-ի ապակայունացնող քաղաքականությունը, որը խախտել է միջազգային իրավունքի սկզբունքները և ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հունվարի 8-ին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է Իրանի քաղաքացիներին, ովքեր մասնակցել են խաղաղ բողոքի ակցիաներին։ Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը համերաշխ է նրանց հետ, ովքեր իրենց տեսակետն արտահայտում են առանց բռնության։
Թեհրանի քաղաքապետ Ալիռեզա Զաքանին հայտարարել է, որ զանգվածային բողոքների մասնակիցները հարձակվել են 26 բանկի վրա և հրկիզել են Թեհրանում գտնվող 25 մզկիթ։
Զաքանին հավելել է, որ ցուցարարները հրկիզել են 42 ավտոբուս, 10 պետական հիմնարկ և 24 բնակարան։ Քաղաքապետի խոսքով՝ նրանք հարձակումներ են իրականացրել նաև իրավապահ մարմինների հենակետերի վրա։ Հրդեհների հետևանքով վնասվել է 48 հրշեջ մեքենա։
Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին հայտարարել է, որ բողոքի ակցիաների մասնակիցները գործում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ցանկություններին համահունչ։ Նրա կարծիքով՝ բողոքավորները «հեռատես չեն» և հավատում են Թրամփի հայտարարություններին՝ աղբամաններ հրկիզելով նրան «ուրախացնելու» համար։
IRNA գործակալությունը հունվարի 2-ին հայտնել է, որ Իրանը նամակ է ուղարկել ՄԱԿ և ՄԱԿ-ի ԱԽ՝ դատապարտելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները բողոքների վերաբերյալ և նախազգուշացրել, որ պատրաստ է պաշտպանվելու՝ ամերիկյան հարվածի դեպքում։ Նամակում նաև նշված է, որ Միացյալ Նահանգները լիարժեք պատասխանատվություն է կրելու ցանկացած ապօրինի սպառնալիքի հետևանքների և հետագա լարվածության սրման համար։
Նույն օրը Թրամփը հայտարարել է, որ եթե Իրանը սպանի խաղաղ ցուցարարներին, ԱՄՆ-ն պատրաստ է աջակցել բողոքողներին։

Иран возложил ответственность на Соединённые Штаты за превращение мирных протестов в насильственные антиправительственные действия. Об этом стало известно 9 января из письма Исламской Республики в Совет Безопасности ООН.
В документе утверждается, что США виновны в том, что «мирные протесты переросли в акты насилия, саботажа и вандализма», передаёт «Известия». В письме также осуждается дестабилизирующая политика Вашингтона, которая, по мнению Тегерана, нарушает нормы международного права и Устав ООН.
8 января вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил, что Вашингтон поддерживает граждан Ирана, участвующих в мирных акциях протеста. По его словам, США солидарны с теми, кто выражает свою позицию без применения насилия.
Мэр Тегерана Алиреза Закани сообщил, что участники массовых протестов атаковали 26 банков и сожгли 25 мечетей в столице. Он добавил, что также были подожжены 42 автобуса, 10 государственных учреждений и 24 жилых дома. По его словам, были зафиксированы нападения на опорные пункты правоохранительных органов. В результате пожаров повреждены 48 пожарных машин.
Верховный лидер Ирана Али Хаменеи заявил, что участники протестов действуют в соответствии с желаниями президента США Дональда Трампа. По его мнению, протестующие «не обладают дальновидностью» и верят заявлениям Трампа, поджигая мусорные баки ради «его удовольствия».
2 января агентство IRNA сообщило, что Иран направил в ООН и Совбез ООН письмо, осуждающее заявления Трампа по поводу протестов, и предупредил, что страна готова к самообороне в случае американского удара. В письме также говорится, что США будут нести полную ответственность за последствия любых незаконных угроз и за возможную эскалацию напряженности.
В тот же день Трамп заявил, что если Иран начнёт убивать мирных демонстрантов, США готовы оказать протестующим поддержку.