Միջազգային և անվտանգային հարցերի ինստիտուտի հիմնադիր նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը ֆեյսբուքյան էջում, անդրադառնալով ռուսաստանցի քարոզիչ ու հաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովի այն հայտարարությանը, թե ՌԴ-ն պետք է հատուկ ռազմական գործողություն անցկացնի ՀՀ-ում, գրել է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն պետք է արձագանքի՝ գոնե խոսնակի մակարդակով։
«Երբեմնի «հայ ժողովրդի բարեկամի» գառան մորթու տակ թաքնված կրեմլյան հերթական պրոպագանդիստ Վլադիմիր Սոլովյովը, ոգևորված ԱՄՆ նախագահի վենեսուելյան հաջողությունից, «հետախուզական» նպատակներով քարոզչական դաշտ է նետել վտանգավոր թեզ՝ Կովկասում՝ Հայաստանում, և Կենտրոնական Ասիայում Ռուսաստանի «ազդեցության գոտիներում» ռազմավարական շահերի պաշտպանության համար հատուկ ռազմական գործողություն իրականացնելու մասին։ Հայաստանի քաղաքական դաշտը իր ամբողջ սպեկտրով պարտավոր է դատապարտել ու հակադարձել, եթե իհարկե, չի հանդիսանում արտաքին դերակատարների պրոքսի ուժ։
2022թ․ հոկտեմբերի 31-ին, Սոչիում, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի նախագահները և Հայաստանի վարչապետը ստորագրել են Սոչիի հռչակագիրը, որտեղ Ադրբեջանի, Հայաստանի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների անձեռնխելիությունը որպես Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի հիմք, այլ նաև եռակողմ պարտավորություն՝ այդ թվում հայտարարությունը հավասարազոր ստորագրած Ռուսաստանի կողմից»,-ասվում է գրառման մեջ:
Սաֆարյանը հավելել է, որ ավելորդ չէ հիշեցնել նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ, միջազգային և երկկողմ՝ Հայաստան–Ռուսաստան համաձայնագրերով ստանձնած Ռուսաստանի պարտավորությունները, որոնց բովանդակությունը ոչ թե ռազմական գործողություններ նախաձեռնելն է, այլ երրորդ երկրների նման ներխուժման դեպքում՝ դաշնակցային պաշտպանություն ապահովելը։
Նա պնդել է, որ Վլադիմիր Սոլովյովը պետք է հիշի նաև այն, որ Հայաստանը ստորագրել է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը, ինչը նշանակում է, որ որևէ երկրի կողմից Հայաստանի դեմ իրականացվող նման գործողությունները միջազգային իրավական գնահատման առարկա կարող են դառնալ, և Հայաստանը չէր ցանկանա դառնալ առաջին պետությունը, որը դիմում կներկայացնի այդ դատարան իր փաստացի դաշնակցի դեմ։
«Կարծում եմ՝ Հայաստանը ԱԳՆ խոսնակի մակարդակով էլ պետք է արձագանքի այս խելագարությանը․ նույնքան ցանկալի է նաև Կենտրոնական Ասիայի անկախ հանրապետությունների կոնսոլիդացված արձագանքը։ Հայաստանի քաղաքական դաշտը չպետք է սողանցք թողնի, և նույնպես պարտադիր է կոնսոլիդացված արձագանքը, որպեսզի հասկանալի լինի, որ Հայաստանում «Կարմիր բանակին» սպասող ոչ մեկ չկա»,-գրել է նա:
«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանն իր հերթին գրել է, որ, ըստ Սոլովյովի՝ «ՀՀ-ն ոչ թե պետություն է, այլ ընդամենը ՌԴ ազդեցության գոտի»։
«Ստացվում է, որ իրենց ենթակա հինգերորդ շարասյունում էլ ոչ թե ՀՀ նախկին նախագահներ, հոգևորականներ, կամ օլիգարխներ են, այլ՝ ՌԴ ազդեցության էլեմենտներ… Ազդեցության գոտու առումով մեր ժողովուրդն իր տեսակետը ասել է 2018-ի և 2021-ի ընտրություններում: Սոլովյովը վստահ է, որ նույնն է ասելու նաև 2026-ին, հակառակ պարագայում չէր ջղաձգվի։ Հինգերորդ շարասյունն էլ՝ նախկին նախագահները, հոգևորականները, օլիգարխ փրկիչները, լավ կլինի կողմնորոշվեն` ՌԴ ազդեցության գոտու վերածվելու և ռազմական ուժով ՀՀ-ն հնազանդ դարձնելու առաջարկների մասով: Չստացվի, որ իրենք էլ կողմ են սոլովյովյան մոտեցումներին ու իրենց վերարտադրությունը միայն այդպես են հնարավոր համարում։
Հ.Գ. Սոլովյովները համարում էին, որ հայերը գնալու տեղ չունեն։ Հարց՝ իսկ հիմա ո՞ւմ նավերն են սուզվում և ո՞վ՝ ու՞ր է գնում: Ժողովուրդ ջան, լավ օր ձեզ, սա հիմնավորում է, որ ճիշտ ճանապարհին ենք. ու թող Աստված օրհնի Հայաստանը…»,-գրել է նա:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Սոլովյովին պետք է զրկել ՀՀ շնորհած Պատվո շքանշանից:
«Վլադիմիր Սոլովյովը՝ ռուս հեռուստալրագրողը, 2013 թվականի դեկտեմբերին արժանացել է այդ պարգևին՝ «Հայաստանի և Ռուսաստանի ժողովուրդների միջև բարեկամություն հաստատելու և զարգացնելու, ինչպես նաև մեր երկրների միջև խաղաղություն ամրապնդելու գործում նշանակալի ավանդ ներդնելու համար»։
Սակայն այս օրերին նույն Սոլովյովը հանդես է եկել Հայաստանին ուղղված ագրեսիվ կոչերով՝ հայտարարելով․ «Ինչպես դա գործարկեցինք Ուկրաինայի տարածքում»,-գրել է նա:
Հակոբյանը հիշեցրել է, թե ինչպիսի հետևանքներ է ունեցել Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ իրականացված ռազմական ներխուժումը՝ հարյուրավոր ավերված բնակավայրեր, միլիոնավոր տեղահանված մարդիկ, ծանր բնապահպանական աղետներ, տասնյակ հազարավոր զոհեր ու անօթևան երեխաներ, ինչպես նաև մի ողջ երկրի վերածում կործանման տարածքի։
«Հայաստանի հանդեպ սերն ու հարգանքը միշտ արտահայտող» Վ․ Սոլովյովը նույնը առաջարկում է իրականացնել իր «սիրած երկրի» հանդեպ։
Իսկ ի՞նչ կարող ենք անել մենք։ Առնվազն, մի շատ պարզ քայլ․ ՀՀ-ում գործող ընթացակարգով զրկել այդ մոլագարին Պատվո շքանշանից։ Չի կարող Հայաստանին ու հայ ժողովրդին պարբերաբար սպառնացող, մեր երկրին աղետներ ցանկացող եվ ընդհանրապես մարդատյաց խելագառը արժանացած լինի ՀՀ բարձրագույն պարգևներից մեկին։ Դա մեր ամոթն է»,-գրել է նա:
«Մեզ համար շատ ավելի ցավոտ է այն, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում, քան այն, ինչ տեղի է ունենում Վենեսուելայում։ Հայաստանի կորուստը հսկայական խնդիր է»,-ասել է նա:

Political and media figures in Armenia sharply condemned Russian TV host Vladimir Solovyov's call for a “special military operation” in Armenia, demanding an official diplomatic response and revocation of his state award.
Stepan Safaryan, founder and president of the Institute of International and Security Affairs, responded on Facebook to Vladimir Solovyov’s statement that Russia should conduct a “special military operation” in Armenia. Safaryan stressed that Armenia’s Foreign Ministry must respond, at least through a spokesperson.
“Solovyov, once called a ‘friend of the Armenian people,’ has now revealed himself as yet another Kremlin propagandist. Inspired by the U.S. president’s success in Venezuela, he has floated a dangerous idea, proposing military operations in Russia’s so-called zones of influence in the Caucasus, specifically Armenia, and Central Asia. Armenia’s entire political spectrum must condemn and counter this idea, unless they are acting as proxies for foreign interests,” he wrote.
Safaryan reminded readers that on October 31, 2022, in Sochi, the presidents of Russia and Azerbaijan, along with Armenia’s Prime Minister, signed a declaration recognizing the sovereignty, territorial integrity, and inviolability of borders of both Armenia and Azerbaijan, commitments equally upheld by Russia.
He added that it's also necessary to recall Russia's obligations under the UN Charter and various bilateral agreements with Armenia, which entail allied defense in the event of foreign invasions, not initiating military actions.
Safaryan also noted that Armenia has ratified the Rome Statute of the International Criminal Court, meaning any such action against Armenia could be subject to international legal scrutiny. He warned that Armenia does not wish to become the first state to bring charges against a supposed ally.
“I believe the Foreign Ministry must respond to this insanity, even at the spokesperson level. A unified response from Central Asian republics is also desirable. Armenia’s political field must leave no room for ambiguity and clearly reject such proposals; no one here is waiting for the Red Army,” he wrote.
Aram Sargsyan, leader of the Republic Party, said Solovyov perceives Armenia not as a sovereign state but merely as part of Russia’s sphere of influence.
“This implies that the so-called fifth column in Armenia isn’t just made up of ex-presidents, clerics, or oligarchs, but of Russian influence agents. The Armenian people expressed their stance on spheres of influence in the 2018 and 2021 elections, and will likely do so again in 2026, otherwise, Solovyov wouldn’t be panicking. The former presidents, clerics, and ‘savior’ oligarchs should clarify their position on these threats. Otherwise, it seems they support Solovyov’s views and see their political survival only through such coercive proposals.
P.S. Solovyov and his ilk once claimed Armenians had nowhere to go. So now, whose ships are sinking? And who’s going where? Dear people, have a good day. This proves we’re on the right path. May God bless Armenia,” Sargsyan wrote.
Tigran Hakobyan, chairman of the Television and Radio Commission, also posted on Facebook, urging that Solovyov be stripped of the Armenian Order of Honor.
“Russian journalist Vladimir Solovyov was awarded this honor in December 2013, ‘for his significant contribution to strengthening friendship between the Armenian and Russian peoples and promoting peace between the two countries.’ Yet today the same Solovyov is making aggressive statements toward Armenia, saying, ‘Just as we did in Ukraine,’” Hakobyan wrote.
He reminded readers of the consequences of Russia’s invasion of Ukraine — hundreds of destroyed settlements, millions displaced, severe environmental damage, tens of thousands of casualties, orphaned children, and the devastation of an entire country.
“A man who claims to love and respect Armenia now proposes the same for the country he says he loves. What can we do? At the very least, we must take a simple step: revoke this madman’s Order of Honor. Someone who repeatedly threatens Armenia and wishes disaster upon its people cannot hold one of our highest state awards. It’s a disgrace,” Hakobyan added.