12 Հունվար 2026 - 08:38 AMT
Դատախազությունը տնային կալանքի տակ գտնվող հայտնի գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանին կալանավորելու պահանջ է ներկայացրել: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Կարապետյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը:
«2026 թվականի հունվարի 5-ին, այսինքն 2026 թվականի առաջին աշխատանքային օրը Գլխավոր դատախազության և Քննչական կոմիտեի կողմից կատարվել էր բացառապես երկու գործողություն.
1) Մուտքագրվել էր վերաքննիչ բողոք Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքի որոշման դեմ, խնդրանք-պահանջ ներկայացնելով անպայման կալանավորել Սամվել Կարապետյանին,
2) մերժել Սամվել Կարապետյանի Մեռելոց հիշատակի օրը, իր հոր գերեզմանին այցելելու միջնորդությունը:
Մեր փաստաբանական թիմի կողմից ևս ներկայացվել է և դեռևս ներկայացվելու են վերաքննիչ բողոքներ տնային կալանքի որոշման դեմ, սակայն հարց է առաջանում իրավապահ մարմինները, երբ կալանքի ու տնային կալանքի իրավունքների սահմանափակման ինտենսիվության աստիճանները ըստ Սահմանադրական դատարանի և Եվրոպական դատարանի նույնական են, ավելին Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ այն կիրառվել էր հնարավոր ու անհնար լրացուցիչ սահմանափակումներով՝ բողոքի հիմք, հիմնավորումն ինչպես պետք է ներկայացնեին:
Պատասխանն ակնհայտ է, հիմնավորում չկա, հիմք չկա, բայց կա բացառապես ակնհայտ ապօրինի, իրավունքը նսեմացնող ու ժխտող դիրքորոշում, որ Սամվել Կարապետյանը լինի կալանավորված…
Քաղաքական հետապնդման կոնկրետ այս աբսուրդը տևում է շուրջ 7 ամիս: Առաջիկայում կներկայացվեն այս զարգացումների վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալներ:
Իրավունքը պետք է գերակայի: Ազատություն բոլոր քաղբանտարկյալներին»,-ասվում է գրառման մեջ: Գործարար Սամվել Կարապետյանի խափանման միջոց կալանքը փոխարինվել է գրավով և տնային կալանքով դեկտեմբերի 30-ին:

12 January 2026 - 09:23 AMT
Armenia’s Prosecutor General’s Office has filed a motion to place prominent businessman and philanthropist Samvel Karapetyan under arrest, according to his lawyer Aram Vardevanyan. Karapetyan is currently under house arrest.
“On January 5, 2026, the first working day of the year, the Prosecutor General’s Office and the Investigative Committee took only two actions:
1. Filed an appeal against the house arrest decision, explicitly requesting Samvel Karapetyan’s detention.
2. Rejected Karapetyan’s petition to visit his father’s grave on Memorial Day,” Vardevanyan wrote on Facebook.
“Our legal team has already filed, and will continue to file, appeals against the house arrest decision. But a critical question arises: when Armenia’s Constitutional Court and the European Court recognize that house arrest and detention equally restrict rights, and Karapetyan has been subjected to extensive additional limitations, how can prosecutors justify their appeal?” the post continued.
“The answer is clear: there is no justification. No legal basis exists, only an overtly unlawful stance that disregards rights and demands Karapetyan’s imprisonment.”
Vardevanyan called the proceedings a case of “blatant political persecution” that has lasted for about seven months, and said more details on the developments would be shared soon.