12 Հունվար 2026 - 09:07 AMT
ԱՄՆ-ում տեղակայված HRANA իրավապաշտպան ցանցի տվյալներով՝ Իրանում հակակառավարական բողոքի ցույցերի արդյունքում զոհվածների թիվը հասել է 538-ի։ Այդ տվյալները հրապարակվել են հունվարի 11-ին՝ հիմնվելով նախնական տեղեկությունների վրա, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ինչպես հայտնում է DW-ի լրագրող Նիլուֆար Գոլամին, Իրանի իշխանությունները առաջին անգամ օգտագործել են անօդաչու թռչող սարքեր՝ ցուցարարներին վերահսկելու նպատակով։ Դրանց միջոցով հնարավոր է օդային դիտարկմամբ պարզել բողոքարարների ինքնությունը։
Բացի այդ, հունվարի 8-ից ի վեր երկրում ամբողջությամբ անջատվել է ինտերնետը, ինչի հետևանքով Իրանից տեղեկատվության հոսքը խիստ սահմանափակվել է։ Այս պահին անջատումը տևում է ավելի քան 70 ժամ։ Տեղեկատվություն հնարավոր է ստանալ միայն Starlink արբանյակային կապի միջոցով։
Մասնավորապես ընդգծվում է, որ զոհերի և ձերբակալվածների ստույգ թիվը հնարավոր չէ պարզել։ Գոլամին հավելել է, որ ուժայինների գործողությունները գնալով կոշտանում են, իսկ բողոքի ալիքը զգալիորեն տարբերվում է նախորդներից։
Նա նշել է․ «Դատելով բռնաճնշումների մասշտաբից, պաշտոնյաների սպառնալիքներից և պետական մեդիայի հռետորաբանությունից՝ իրավիճակն ամբողջովին այլ է և անսպասելի է դարձել իշխանությունների համար:Բուժհաստատություններում գտնվելն անգամ անվտանգ չէ։ Ուժայինների կողմից վիրավորներին առևանգելու ռիսկը շատ բարձր է։ Շատ դեպքերում նրանք հրաժարվում են սպանվածների մարմինները վերադարձնել ընտանիքներին»։
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն արտահերթ ուղերձով դիմել է ժողովրդին՝ ի պատասխան երկրում աճող անկարգությունների։ Իր խոսքում նա վստահեցրել է, որ իշխանությունները պատրաստ են աջակցել խաղաղ բողոքողներին և շարունակել տնտեսական բարեփոխումները՝ բնակչության խնդիրները լուծելու նպատակով։
Միաժամանակ նա նշել է, որ բողոքի ցույցերին մասնակցում են նաև կազմակերպված խմբեր, որոնք բռնությունների, հրկիզումների ու սպանությունների միջոցով խաթարում են երկրի կայունությունը։
«Մենք պատրաստ ենք լսելու ժողովրդի ձայնը և վճռական ենք շարունակելու տնտեսական բարեփոխումները,-ասել է Փեզեշքիանը, հայտնում է «Վեստի Կավկազան»:
Նախագահը կոչ է արել քաղաքացիներին պաշտպանել հասարակական կարգը և ընդդիմանալ անկարգություններին։ Նա շեշտել է՝ պետք է տարբերել օրինական բողոքն ու հանցավոր գործողությունները։
Փեզեշքիանն ընդգծել է, որ իրավիճակի ապակայունացման պատասխանատուներն են ԱՄՆ-ն և Իսրայելը, որոնք Իրանում գործում են հավաքագրված գործակալների միջոցով և փորձում իրականացնել պետական հեղաշրջում։
«Իրանական հասարակությունը չի ընդունում նրանց, ովքեր մզկիթներ են հրկիզում»,-ասել է Իրանի նախագահը:
Ելույթի ավարտին նա ցավակցություն է հայտնել անկարգությունների ժամանակ զոհվածների ընտանիքներին և կրկին հորդորել ցուցարարներին խաղաղ ճանապարհով արտահայտել իրենց պահանջները։ Փեզեշքյանը հավաստիացրել է, որ իշխանությունները պատրաստ են երկխոսության բոլորի հետ, ովքեր ցանկանում են բարելավել երկրի վիճակը։
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն աջակցություն է հայտնել Իրանում ընթացող զանգվածային բողոքի շարժմանը՝ բողոքարարներին բնութագրելով որպես հերոսներ և հայտարարելով, որ իշխանափոխության դեպքում Իսրայելը պատրաստ է գործընկերային հարաբերությունների Իրանի ժողովրդի հետ։
Կառավարության նիստում ունեցած ելույթի ընթացքում նա նշել է, որ Իսրայելն ուշադիր հետևում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում զարգացող իրադարձություններին։
«Ազատության համար ցույցերը տարածվել են ամբողջ երկրով մեկ։ Իսրայելի ժողովուրդը, ամբողջ աշխարհը հիացած են Իրանի քաղաքացիների անհավատալի հերոսությամբ։ Իսրայելը աջակցում է նրանց ազատության համար պայքարին և վճռականորեն դատապարտում է անմեղ խաղաղ բնակիչների զանգվածային սպանությունները»,-ասել է Բինյամին Նեթանյահու
Նա նաև հույս է հայտնել, որ պարսիկ ժողովուրդը շուտով կազատվի բռնապետությունից, ինչը, նրա խոսքով, հիմք կդառնա Իսրայելի և Իրանի միջև գործընկերության համար՝ ուղղված երկու ժողովուրդների խաղաղ և բարեկեցիկ ապագայի կերտմանը։
Բողոքի զանգվածային ցույցերը Իրանում սկսվել են 2025 թվականի դեկտեմբերի 28-ին և շարունակվում են արդեն 15-րդ օրն անընդմեջ։ Չնայած ուժայինների կոշտ քայլերին և ինտերնետի բացակայությանը՝ ամեն օր հազարավոր մարդիկ դուրս են գալիս Թեհրանի և այլ քաղաքների փողոցներ։ Ցուցարարները զարկում են կաթսաներին և վանկարկում «Մահ Խամենեիին», իսկ վարորդները ավտոմեքենաների ազդանշաններով իրենց աջակցությունն են հայտնում։
Հունվարի 10-ին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) սպառնացել է ճնշել բողոքի ալիքը։ Պետական հեռուստատեսությամբ հնչեցրած հայտարարությունում ասվում է․ «Պետական անվտանգության ապահովումը բանակի համար կարմիր գիծ է», և «զինված ուժերը ուժի կիրառմամբ կպաշտպանեն ազգային շահերը, երկրի ռազմավարական ենթակառուցվածքները և հանրային գույքը»։
Միաժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը զգուշացրել է Իրանի իշխանություններին հետևանքների մասին՝ բողոքողների զոհվելու դեպքում՝ ընդգծելով ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունը «օգնել» Իրանին։ Ամերիկյան լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Պենտագոնը արդեն մշակել է Իրանի դեմ հարձակման մի քանի պլան, որոնք ներկայացված են նախագահին։ Դրանք բաժանվում են երկու խմբի՝ մեկը նախատեսում է հարվածներ միայն ռազմական օբյեկտներին, մյուսը՝ հրթիռա-ռմբակոծիչ հարվածներ Իրանի պետական կառույցներին։

12 Январь 2026 - 09:43 AMT
По данным правозащитной сети HRANA, базирующейся в США, в ходе антиправительственных протестов в Иране погибли 538 человек. Эта информация, основанная на предварительных данных, была опубликована 11 января, сообщает Deutsche Welle.
Как пишет корреспондент DW Нилуфар Голами, иранские власти впервые применили беспилотники для наблюдения за демонстрациями. С их помощью силовики могут с воздуха выявлять личности протестующих.
Кроме того, с 8 января в стране полностью отключён интернет, что резко ограничило поступление информации. Отключение продолжается более 70 часов. Связь с внешним миром возможна только через спутниковую систему Starlink.
Отмечается, что точно установить количество жертв и задержанных невозможно. Голами подчеркнула, что действия силовиков становятся всё более жёсткими, а нынешняя волна протестов существенно отличается от предыдущих.
«Судя по масштабам репрессий, угрозам со стороны официальных лиц и риторике государственной прессы, ситуация стала неожиданной даже для властей. Находиться в медицинских учреждениях небезопасно. Риск похищения раненых силовиками очень высок. Во многих случаях власти отказываются передавать тела погибших семьям», — заявила журналистка.
Президент Ирана Масуд Пезешкиян выступил с экстренным обращением к народу в ответ на усиливающиеся беспорядки. Он заверил, что власти готовы поддержать мирных протестующих и продолжить экономические реформы для решения проблем населения.
Одновременно он заявил, что в протестах участвуют организованные группы, которые с помощью насилия, поджогов и убийств дестабилизируют ситуацию в стране.
«Мы готовы услышать голос народа и решительно настроены продолжить реформы», — отметил Пезешкиян, слова которого приводит «Вести Кавказа». Он призвал граждан соблюдать общественный порядок и противостоять беспорядкам, подчеркнув необходимость различать законные протесты и преступные действия.
Пезешкиян также обвинил США и Израиль в дестабилизации ситуации, заявив, что они действуют через завербованных агентов и пытаются осуществить государственный переворот.
«Иранское общество не приемлет тех, кто сжигает мечети», — подчеркнул президент.
Он выразил соболезнования семьям погибших во время беспорядков и вновь призвал протестующих выражать свои требования мирным путём. Глава государства заверил, что власти готовы к диалогу со всеми, кто стремится к улучшению ситуации в стране.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху выразил поддержку массовому протестному движению в Иране, назвав демонстрантов героями. В своём выступлении на заседании правительства он заявил, что Израиль внимательно следит за событиями в Исламской Республике.
«Протесты за свободу охватили всю страну. Израильский народ и весь мир восхищены невероятным героизмом граждан Ирана. Израиль поддерживает их борьбу за свободу и решительно осуждает массовое убийство мирных граждан», — заявил Нетаньяху.
Он также выразил надежду, что иранский народ вскоре освободится от диктатуры, что станет основой для партнёрства между Израилем и Ираном, направленного на мирное и процветающее будущее двух народов.
Массовые протесты в Иране начались 28 декабря 2025 года и продолжаются уже 15-й день подряд. Несмотря на жёсткие действия силовиков и отсутствие интернета, тысячи людей ежедневно выходят на улицы Тегерана и других городов. Протестующие стучат по кастрюлям, скандируют «Смерть Хаменеи», а водители сигналят в знак солидарности.
10 января Корпус стражей исламской революции (КСИР) пригрозил подавить протестную волну. В заявлении по государственному телевидению говорилось, что «обеспечение национальной безопасности — это красная линия для армии» и «вооружённые силы будут применять силу для защиты национальных интересов, стратегической инфраструктуры и общественного имущества».
Президент США Дональд Трамп предупредил иранские власти о последствиях в случае убийства протестующих, подчеркнув готовность США «помочь» Ирану. Американские СМИ сообщают, что Пентагон уже представил президенту несколько планов военного удара по Ирану: от атак по военным объектам до массированных ракетно-бомбовых ударов по государственным учреждениям.