ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Truth Social սոցիալական հարթակում հրապարակել է լուսանկար` ներկայացնելով իրեն որպես «Վենեսուելայի նախագահի պաշտոնակատար»։ Նա նաև իբր նշանակման ամսաթիվ է հրապարակել՝ 2026-ի հունվար:
Դա Թրամփի թվային փոփոխված լուսանկարն է, որը հրապարակվել է Վենեսուելայում ԱՄՆ ռազմական միջամտությունից հետո, երբ այդ երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն և նրա կնոջը ԱՄՆ հատուկջոկատայինները ձերբակալեցին և տեղափոխեցին ԱՄՆ:
Վենեսուելայի գործող օրենսդրության համաձայն՝ Մադուրոյի տապալումից հետո նախագահի պաշտոնակատարն է փոխնախագահ Դելսի Ռոդրիգեսը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը զգուշացրել է Վենեսուելայի նախագահի պաշտոնակատար Դելսի Ռոդրիգեսին, որ նա կարող է «մեծ գին վճարել, հավանաբար ավելի մեծ, քան Մադուրոն», եթե նա «ճիշտ չգործի»: Ավելի վաղ Թրամփը խոստացել էր որ ԱՄՆ‑ն կկառավարի երկիրը մինչև «անվտանգ, ճիշտ և դատական անցում» հնարավոր լինի, և ասել, որ ամերիկյան նավթային ընկերությունները մտել են Վենեսուելա՝ ենթակառուցվածքը վերականգնելու և «սկսելու գումար բերել երկիր»:

Президент США Дональд Трамп разместил в социальной сети Truth Social фотографию, на которой в цифровом формате представил себя «исполняющим обязанности президента Венесуэлы». В публикации также указана предполагаемая дата назначения — январь 2026 года.
Речь идет о смонтированном изображении Трампа, опубликованном после военного вмешательства США в Венесуэле, в результате которого президент страны Николас Мадуро и его супруга, по утверждению, были задержаны американскими силами специального назначения и доставлены в США.
Согласно действующему законодательству Венесуэлы, после отстранения Мадуро обязанности президента исполняет вице-президент Делси Родригес.
Ранее президент США Дональд Трамп предупредил исполняющую обязанности президента Венесуэлы Делси Родригес, что она может «заплатить высокую цену, возможно, даже более высокую, чем Мадуро», если будет «действовать неправильно». Ранее Трамп заявлял, что Соединенные Штаты будут управлять страной до тех пор, пока не станет возможен «безопасный, правильный и судебный переход», а также отмечал, что американские нефтяные компании вошли в Венесуэлу для восстановления инфраструктуры и «начала притока средств в страну».