ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը դատական գործերի քննության ողջամիտ ժամկետների պահպանման խոչընդոտներին նվիրված քննարկման ժամանակ հայտնել է, որ վերջին տարիներին աճել է այն գործերի թիվը, որոնք դադարեցվել են վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով։
«Բացասական դինամիկա եմ տեսնում: 2020 թվականին բացարձակ թվերով դատաքննության փուլում վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցվել է 61 անձի նկատմամբ, 2021 թվականին՝ 233, 2022-ին՝ 343, 2023-ին՝ 519, 2024-ին՝ 233, 2025-ը դեռ ամբողջությամբ ամփոփված չէ, բայց առաջին կիսամյակում ունենք 118 անձի նկատմամբ վաղեմության հիմքով հետապնդման դադարեցում, որը, կարծում ենք, մարտահրավեր է, որն անհրա»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նրա խոսքով՝ նոր Քրեական օրենսգիրքը, որն ուժի մեջ է մտել 2022 թվականից հետո, որոշակի լուծումներ է տվել խնդրին՝ սահմանելով երկարացված վաղեմության ժամկետներ, ինչը հնարավորություն է տալիս ապագայում խուսափել նման դադարեցումներից։
«2022 թվականից հետո քրեական վարույթներով մենք այս մարտահրավերը չենք ունենալու, բայց մենք ակնհայտորեն այս մարտահրավերն ունենք մինչև 2022 թվականը՝ կապված կատարված հանցագործությունների հետ:
Այստեղ կարծում ենք, որ առաջինն անհրաժեշտ է աշխատանքի ճիշտ պլանավորում, վիճակագրությունը բացարձակ թվերով հաշվելուց այլևս ձեռնպահ մնալ, ավելի շատ վերլուծություն անել մեծ թվերի հետ, և, ինչը ոչ պակաս կարևոր է, այսօր, նաև մեղադրանքների հետ կապված վճռաբեկ դատարանի նախադեպային դիրքորոշումները հաշվի առնելով, մեկ վարույթով միացնել այն գործերը, որոնք վերաբերում են նույն անձանց, և սա թույլ է տալիս ընդհատել վաղեմության ժամկետի ընթացքը:
Կոռուպցիոն գործերով մենք ունենում ենք նաև փողերի լվացման մեղադրանքներ, որոնք ևս ընդհատում են վաղեմության ժամկետի ընթացքը: Կարծես թե դատական պրակտիկան լուծումն առաջարկել է: Կարծում ենք՝ այստեղ ամենամեծ մարտահրավերը մնում է այն, որ յուրաքանչյուր դատավոր իր ամենօրյա աշխատանքի մեջ կարողանա առաջնայինը երկրորդականից տարբերել, և ստրատեգիական առումով տակտիկական քայլերը մշակելու դեպքում հնարավորություն տալ՝ ժամանակին ավարտելու դատարանում քրեական վարույթները»,-ասել է դատախազը:

Prosecutor General of Armenia Anna Vardapetyan addressed systemic delays in criminal proceedings during a discussion on maintaining reasonable trial timelines, noting a rise in cases closed due to the expiration of the statute of limitations.
“I see a negative trend. In 2020, criminal prosecution was dropped for 61 individuals during the trial stage due to statute limitations. That number rose to 233 in 2021, 343 in 2022, 519 in 2023, and 233 in 2024. For 2025, we’re still compiling data, but the first half already shows 118 such cases. This is a serious challenge,” she stated, as reported by 1lurer.am .
According to Vardapetyan, the new Criminal Code, in effect since 2022, addresses the issue by extending limitation periods, which may prevent future case dismissals.
“We no longer face this challenge in post-2022 cases, but for offenses committed before 2022, it remains a serious issue. What’s needed is better planning, avoiding raw number comparisons, focusing instead on large-scale trend analysis. It’s also important, especially in light of precedent-setting rulings from the Court of Cassation, to consolidate related cases involving the same individuals. This interrupts the limitation period.”
She added that in corruption cases, accompanying money laundering charges also interrupt limitation timelines, providing a legal tool that courts have begun to use.
“Ultimately, the biggest challenge is ensuring that each judge distinguishes the primary from the secondary and develops case strategies that enable timely resolution of proceedings,” she concluded.