12 Հունվար 2026 - 12:38 AMT
Գառնիի եկեղեցու բակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ պատարագի եկած անձանցից մեկի կողմից Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հասցեին արտահայտության հիման վրա քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։ Այդ մասին հայտնել են դատախազությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Գործը վերաբերում է դեկտեմբերի 28-ին եկեղեցու բակում տեղի ունեցած միջադեպին, երբ լրագրողը ներկաներից մեկին հարցրել է. «Ի՞նչ պիտի լինի, որ Կտրիճ Ներսիսյանը հեռանա», իսկ հարցվողը պատասխանել է՝ «մի հատ քար խփեն գլխին, սատկացնեն»։
Դեկտեմբերի 29-ին հայտնի էր դարձել, որ դատախազությունն ուսումնասիրում է այդ հայտարարությունը, և հնարավոր հանցակազմի պարագայում գործը կփոխանցվի Քննչական կոմիտե։
«2026 թվականի հունվարի 7-ին քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի (բռնության կոչ լրատվության միջոցների կամ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ) հատկանիշներով։ Կատարվում է նախաքննություն»,– հայտնել են դատախազությունից։
Լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ հիշյալ արտահայտության հեղինակը Գառնիի համայնքապետարանի ենթակայությամբ գործող կոմունալ տնտեսության աշխատակից Էդվարդ Ստեփանյանն է, որը զբաղվում է ջրաչափերի սպասարկման աշխատանքներով։

12 January 2026 - 12:58 AMT
A criminal investigation has been launched following a public statement made against Catholicos of All Armenians Karekin II. The comment was made by an attendee during a liturgy in the courtyard of Garni Church, which Prime Minister Nikol Pashinyan attended.
According to Sputnik Armenia, the case concerns an incident on December 28, when a journalist asked one of the attendees, “What would it take for Patriarch Nersisyan to resign?” The person replied, “Someone should hit him on the head with a rock and kill him.”
On December 29, the Prosecutor’s Office confirmed it was reviewing the statement and, if grounds for a crime were found, the case would be transferred to the Investigative Committee.
“On January 7, 2026, a criminal case was initiated under Article 330, Part 2, Clause 3 of the Criminal Code (public incitement to violence using mass media or information and communication technologies). A preliminary investigation is underway,” the Prosecutor’s Office stated.
According to media reports, the individual who made the comment is Edward Stepanyan, an employee of the local utility service under the Garni municipality, responsible for water meter maintenance.