12 Հունվար 2026 - 13:57 AMT
Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը կանչվել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն՝ ռուսաստանցի հաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովի վերջին հայտարարությունների կապակցությամբ: Այդ մասին հայտնել են ԱԳՆ-ից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
«Հայաստանում ՌԴ դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ: Նրան հանձնվել է բողոքի հայտագիր, որում խորը վրդովմունք է արտահայտվել պետական հեռուստաընկերության մաս կազմող ծրագրի եթերում հնչած հայտարարությունների կապակցությամբ: Ընդգծվել է, որ դրանք Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության դեմ անթույլատրելի ոտնձգություն են ու թշնամական դրսևորում և կոպտորեն խախտում են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունների հիմնարար սկզբունքները»,-հայտնել են ԱԳՆ-ից:
«Մեզ համար շատ ավելի ցավոտ է այն, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում, քան այն, ինչ տեղի է ունենում Վենեսուելայում։ Հայաստանի կորուստը հսկայական խնդիր է»,-ասել է նա:

12 January 2026 - 14:22 AMT
Russia’s Ambassador to Armenia, Sergey Kopyrkin, was summoned to the Armenian Foreign Ministry in connection with recent statements made by Russian TV host and propagandist Vladimir Solovyov. The ministry issued a protest note expressing deep concern.
“The Russian ambassador in Armenia was summoned to the Foreign Ministry and handed a protest note, expressing strong indignation over statements made on a program aired by a Russian state television channel. It was emphasized that these comments constitute an unacceptable violation of Armenia’s sovereignty and a hostile act. They grossly contradict the fundamental principles of friendly relations between Armenia and Russia,” the Foreign Ministry stated, according to Factor.am .
Solovyov had previously called for ignoring international law and launching “a special military operation” in Armenia and Central Asia. “What is happening in Armenia hurts us more than what is happening in Venezuela. Losing Armenia is a huge problem,” he said.